VN: 1,5 miljoen mensen in Gaza ontheemd
GAZA-STAD (ANP) - Ongeveer anderhalf miljoen mensen in de Gazastrook zijn momenteel ontheemd door de aanvallen van Israël, meldt het humanitaire agentschap van de Verenigde Naties (OCHA). Volgens de VN hebben 710.275 van hen onderdak gevonden in 149 faciliteiten van het VN-agentschap voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA). 122.000 mensen verblijven in ziekenhuizen, kerken en openbare gebouwen, 109.755 in scholen en de overigen bij gastgezinnen of op straat, in de nabijheid van gebouwen van de UNRWA.
De OCHA waarschuwt dat de omstandigheden waaronder veel ontheemden leven ernstige risico's met zich meebrengen voor hun veiligheid en gezondheid, ook voor hun geestelijke gezondheid. Ook de schade aan de water- en sanitaire infrastructuur en het gebrek aan brandstof voor waterpompen bedreigen de volksgezondheid.
De ontheemden kunnen de Gazastrook niet ontvluchten omdat Israël de grenzen in het noorden en oosten gesloten houdt, terwijl Egypte de enige grensovergang in het zuiden, bij Rafah, alleen opent voor humanitaire hulpkonvooien en evacuaties van buitenlanders. De Israëlische marine blokkeert de zeekust ten westen van Gaza.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - In Londen zijn zaterdag minstens 139 mensen gearresteerd omdat ze deelnamen aan een bijeenkomst ter ondersteuning van de organisatie Palestine Action. Deze pro-Palestijnse beweging is sinds juli 2025 in het Verenigd Koninkrijk verboden en wordt aangemerkt als terroristisch.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft zaterdagavond een belangrijke winkelstraat in het centrum van Frankfurt afgezet na plunderingen. Relschoppers hadden etalages ingeslagen, winkels leeggeroofd en agenten aangevallen.
4 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft zaterdag gezegd dat de conservatieve en nationalistische oppositie de democratie en de rechtsstaat wil "vernietigen". Hij reageert daarmee op de onrust die is ontstaan rond het Constitutioneel Hof.
5 uur geledenATLANTA (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zegt dat Washington niet rechtstreeks betrokken was bij de vlucht van de Braziliaanse ex-presidentskandidaat Flávio Bolsonaro naar de VS. Amerikaanse media schreven eerder dat de vlucht was geregeld door een functionaris van het Witte Huis.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/AFP) - Aanvankelijk vreedzame protesten van tienduizenden jongeren verspreid over Duitsland zijn in rellen uitgemond. In meerdere steden kwam het tot confrontaties tussen politie en demonstranten.
7 uur geledenMADRID (ANP) - Met de inzet van de Spaanse reddingsdienst zijn het afgelopen etmaal meer dan vijfhonderd migranten aan land gebracht. Zij waren in drie boten op weg naar de Canarische Eilanden, melden het Spaanse persbureau EFE en nieuwskanaal RTVC.
9 uur geledenBERLIJN (ANP) - De onderhandelingen voor een linkse, progressieve coalitie in de Duitse deelstaat Berlijn kunnen beginnen. Zaterdag stemde ook Die Linke in met coalitiebesprekingen, nadat de SPD en de Groenen dat eerder al hadden gedaan.
9 uur geleden