VluchtelingenWerk woedend op kabinet in zaak-Moria
DEN HAAG (ANP) - VluchtelingenWerk Nederland is woedend nadat het kabinet dinsdagmiddag bekend had gemaakt slechts twee minderjarige, alleenstaande vluchtelingen (amv's) uit Griekenland te hebben gehaald. De belofte van coalitiepartijen om honderd slachtoffers, waaronder vijftig alleenstaande minderjarigen, van de brand in vluchtelingenkamp Moria hierheen te verhuizen is daarmee niet nagekomen. "De onwil druipt er vanaf", aldus VluchtelingenWerk.
De organisatie zegt de houding van het kabinet sinds de uitbraak van de brand al ondermaats te vinden. "De 'Moriadeal' heeft op geen enkele manier iets betekend voor de noodsituatie daar. Honderd mensen is zo’n laag aantal. Het is verbijsterend dat nu blijkt dat er geen uitvoering is gegeven aan de gemaakte afspraken. Het is de schaamte voorbij."
Staatssecretaris Ankie Broekers-Knol schreef de Tweede Kamer dat er "nauwelijks amv's tot en met veertien jaar en tevens afkomstig uit kansrijke landen beschikbaar zijn voor herplaatsing". Dat schiet bij VluchtelingenWerk in het verkeerde keelgat. "Het is de wereld op zijn kop dat kinderen zonder ouders in een humanitaire noodsituatie moeten voldoen aan een onrealistisch wensenlijstje van staatssecretaris Broekers-Knol."
In de steek gelaten
Volgens die eisen kwamen alleen kinderen jonger dan veertien jaar uit herkomstlanden waarvan gemiddeld meer dan 75 procent van de asielzoekers bescherming krijgt in Nederland in aanmerking voor overplaatsing. "We zagen al direct dat er geen invulling aan deze eisen gegeven kon worden. Het kabinet laat vluchtelingen en in het bijzonder kinderen zonder ouders keihard in de steek."
De staatssecretaris liet weten dat er wel meer kwetsbare gezinnen naar Nederland worden gehaald. In totaal gaat het om 57 kinderen en 43 volwassenen.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Ruim 13.000 mensen vroegen vorige week geld terug bij de NS na vertragingen door wisselstoringen. Dat is drie tot vier keer zoveel als het normale aantal, meldt een woordvoerder. De meeste aanvragen werden gedaan op maandag, zo'n 8000.
1 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - De politie heeft afgelopen vrijdag de vermoedelijke opdrachtgever aangehouden van de explosies die in 2024 en 2025 plaatsvonden bij het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk. Het gaat om een 34-jarige man uit Heemskerk, meldt de politie maandag. Hij is inmiddels voorgeleid aan de rechter-commissaris, die heeft besloten dat de verdachte langer vast blijft zitten.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De twee jongens van 16 en 17 jaar uit Schiedam, die vorige week maandag betrokken waren bij een incident in Schiedam waarbij een 60-jarige man om het leven kwam, komen weer op vrije voeten. Het Openbaar Ministerie verdenkt hen van mishandeling en openlijk geweld met de dood tot gevolg.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Het advies om drinkwater voor gebruik te koken in Amersfoort en omliggende gemeenten als Bunschoten-Spakenburg, Leusden en Soest geldt in ieder geval tot woensdagmiddag. De "lichte verontreiniging" met de bacterie enterokokken die vorige week maandag werd gevonden, is nog niet weg, meldt drinkwaterbedrijf Vitens.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS gaat dinsdag grotendeels weer de reguliere dienstregeling rijden. De vervoerder kampte sinds begin januari met grote problemen door sneeuw en bevroren wissels. Anderhalve week lang konden treinen daardoor niet het normale rooster rijden.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft geen vertrouwen meer in de rechters in de mondkapjeszaak. Dit heeft het OM maandag gezegd in de rechtbank in Rotterdam. Het OM vroeg de wrakingskamer van de rechtbank daarom de drie rechters te vervangen.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag zes jaar cel geëist tegen Faissal T. De oudste zoon van Ridouan Taghi wordt verdacht van deelname aan een criminele organisatie die zich bezighoudt met internationale drugshandel, witwassen en het voorbereiden van de gewelddadige uitbraak van zijn vader Ridouan uit de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught. De 25-jarige T. heeft procesafspraken gemaakt met het Openbaar Ministerie.
3 uur geleden