Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VluchtelingenWerk wil duidelijkheid over opvangplekken Oekraïners

VluchtelingenWerk wil duidelijkheid over opvangplekken Oekraïners

DEN HAAG (ANP) - VluchtelingenWerk Nederland is blij dat de overheid een Knooppunt Informatie Oekraïne opzet dat duidelijkheid moet geven waar vluchtelingen zich kunnen melden en waar opvangplekken zijn. "Dit voorziet in een grote behoefte op dit moment", aldus een woordvoerder. De hulporganisatie heeft zelf ook veel vragen hoe ze Oekraïense vluchtelingen die in Nederland aankomen, verder moeten helpen. "Er is heel veel onduidelijk. Opvangcentra schieten overal als paddenstoelen uit de grond en lopen al vol."

Het Knooppunt is deel van het crisisplan voor de vluchtelingenstroom uit Oekraïne dat dinsdag werd aangekondigd. Die stroom is anders dan andere, zegt de woordvoerder van VluchtelingenWerk. "Bij bijvoorbeeld gevluchte Irakezen weten we precies wie welke taken heeft, maar bij Oekraïners weten we dat niet omdat zij geen asiel hoeven aan te vragen en dus niet in een azc komen." Via de 25 Veiligheidsregio's worden de gemeenten daarom verantwoordelijk voor de opvang. "Het is een race tegen de klok om genoeg bedden klaar te hebben staan, voordat de Oekraïners hier zijn."

Oekraïners mogen negentig dagen visumvrij reizen in Nederland en het kabinet heeft al laten weten dat zij daarna niet direct het land worden uitgezet vanwege de Russische invasie in Oekraïne. Op Europees niveau zijn minimumeisen gesteld aan de opvang. "Kinderen moeten naar school, mensen moeten toegang krijgen tot de arbeidsmarkt." Onderzocht wordt hoe dat juridisch geregeld moet worden. "Krijgen ze een verblijfsvergunning, welke rechten en plichten zitten daaraan, moeten ze een aanvraag doen? En voor hoelang kunnen ze dan blijven?" Ook beaamt de woordvoerder dat de capaciteit op scholen een uitdaging kan worden als er veel kinderen komen.

Voor het eerst wordt een noodplan dat in 2001 door de EU is opgesteld om grote aantallen asielaanvragen te verwerken, ingezet. "Dat heeft al die tijd op zolder gelegen en is nog nooit gebruikt." Daarbij komt dat er geen reservebedden vrij zijn omdat het systeem van asielopvang voor de oorlog in Oekraïne al was vastgelopen. "Gemeenten kregen de afgelopen jaren verzoeken om opvangcentra te openen als de aanvragen toenamen, en daarna sloten ze weer. Dat jojobeleid maakte dat de bereidheid van gemeenten de afgelopen maanden lager lag. De urgentie is inmiddels veel duidelijker."

Meer uit Binnenland

Optredens Ye in GelreDome kunnen doorgaan, vergunning is verleend

ARNHEM (ANP) - De Amerikaanse rapper Ye, voorheen bekend als Kanye West, kan over ruim een week optreden in het stadion GelreDome in Arnhem. De gemeente heeft een evenementenvergunning verleend voor de beide concerten.

42 minuten geleden
Belaagde voorstanders azc verlaten protest Uithoorn

UITHOORN (ANP) - De voorstanders van een asielopvang in het Noord-Hollandse Uithoorn hebben donderdagavond een einde gemaakt aan hun protest bij het gemeentehuis. Ze vertrokken nadat ze waren belaagd door tegenstanders van de opvang. Die gooiden onder meer met flessen en eieren. Ook werden enkele rookbommen afgestoken. De politie hield de beide groepen uit elkaar.

57 minuten geleden
Honderden mensen demonstreren tegen en voor azc Uithoorn

UITHOORN (ANP) - Voorstanders en tegenstanders van de komst van een asielzoekerscentrum demonstreren donderdagavond in het Noord-Hollandse Uithoorn. Enkele honderden anti-azc-betogers liepen in een mars vanaf de beoogde locatie van de opvang naar een plein bij het gemeentehuis, waar PVV-leider Geert Wilders ze toesprak.

2 uur geleden
Van den Brink versoepelt asielbeleid voor Afghaanse vrouwen

DEN HAAG (ANP) - Afghaanse vrouwen en meisjes die zich als asielzoeker melden in Nederland, maken meer kans om hier te mogen blijven. Door een besluit van asielminister Bart van den Brink komen zij "in verreweg de meeste gevallen" in aanmerking voor een verblijfsvergunning, meldt zijn ministerie.

3 uur geleden
Vulgraad gasopslagen blijft achter, staatsbedrijf EBN springt bij

DEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven slaan tot nu toe "nauwelijks" gas op voor de komende winter. Dat schrijft klimaat- en energieminister Stientje van Veldhoven (D66) aan de Tweede Kamer. Staatsbedrijf EBN is op verzoek van de minister begonnen met bijvullen, maar dat kan de prijzen voor consumenten en ondernemers opdrijven, waarschuwt zij.

5 uur geleden
Mbo-studenten kunnen uiterlijk in 2028 ook bestuursjaar doen

DEN HAAG (ANP) - Alle mbo-studenten kunnen uiterlijk in 2028 een bestuursjaar volgen, dus ook minderjarigen. Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) donderdag tijdens een debat. Zo'n bestuursjaar is al mogelijk voor alle studenten aan een hogeschool of universiteit.

5 uur geleden
Strand Zandvoort is veiligheidsrisicogebied na onrustig weekend

ZANDVOORT (ANP) - Het stationsgebied, de middenboulevard en het bijbehorende strand in Zandvoort zijn vanaf donderdag 14.00 uur uitgeroepen tot veiligheidsrisicogebied. Dat bevestigt een woordvoerder na een interview van het programma Nieuws van de Dag met de burgemeester van Zandvoort, David Moolenburgh.

7 uur geleden