VluchtelingenWerk wil dat kabinet derdelanders blijft opvangen
AMSTERDAM (ANP) - VluchtelingenWerk Nederland verwacht dat het kabinet alle derdelanders uit Oekraïne voorlopig blijft opvangen, nu de Raad van State dinsdagavond heeft bepaald dat zes van hen in Nederland mogen blijven tot er duidelijkheid is over hun positie. Die voorlopige voorziening is volgens de Raad richtinggevend: andere derdelanders in dezelfde omstandigheden krijgen dezelfde uitspraak.
VluchtelingenWerk noemt het tijdelijke oordeel van de hoogste bestuursrechter "het enige houvast dat er nu is. We gaan ervan uit dat het kabinet zal handelen in het belang van derdelanders, gemeenten en andere betrokkenen en die richtinggevende uitspraak op zal volgen." De organisatie roept op tot haast, "want zolang die duidelijkheid er vanuit het kabinet nog niet is duurt de chaotische situatie die nu is ontstaan voort". VluchtelingenWerk vraagt gemeenten om voorlopig "een pas op de plaats te maken en geen onomkeerbare stappen te zetten".
Derdelanders zijn mensen die met een tijdelijke verblijfsvergunning in Oekraïne woonden. Toen Rusland dat land in 2022 binnenviel, vluchtten ze naar Nederland. Ze kregen hier bescherming. Die verliep vorige maand. Ze hadden tot dinsdag om de opvang te verlaten of asiel aan te vragen. Enkele gemeenten zijn dinsdag al begonnen met het uitzetten van derdelanders uit de opvang.
Tientallen derdelanders proberen hun uitzetting via de rechter te voorkomen. Rechtbanken spreken elkaar tegen. De zaken komen uiteindelijk bij de Raad van State terecht. De rechtbank in Amsterdam heeft de hoogste rechter in de Europese Unie gevraagd om verduidelijking van Europese afspraken over de bescherming van vluchtelingen uit Oekraïne. In afwachting van een antwoord mogen de derdelanders dus blijven. VluchtelingenWerk noemt dit "de zoveelste wending in een lange en nare achtbaan waar derdelanders en gemeenten al lang in zitten".
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De demonstratie tegen het optreden van de Israëlische zanger Shai Abramson in het Concertgebouw is afgelopen. De laatste pro-Palestijnse actievoerders verlieten het Museumplein rond 21.30 uur, zag een ANP-verslaggever. Het aantal demonstranten was kort daarvoor snel afgenomen van enkele honderden tot enkele tientallen demonstranten.
51 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Pro-Palestijnse demonstranten hebben rode en groene rookbommen afgestoken tussen het Museumplein en het Concertgebouw, waar de omstreden Israëlische voorzanger Shai Abramson zondagavond optreedt bij besloten chanoekavieringen. ANP-verslaggevers zien dat de politie massaal aanwezig is.
2 uur geledenLIMA (ANP) - De voor moord en drugssmokkel veroordeelde Nederlander Joran van der Sloot is medisch behandeld nadat hij vrijdag zwaargewond zou zijn aangetroffen in zijn cel in de Peruaanse gevangenis waar hij zijn straf uitzit. Dat meldt het Peruaanse ministerie van Justitie en Mensenrechten in een verklaring. Volgens de krant La República zou hij een zelfmoordpoging hebben gedaan.
3 uur geledenMOERGESTEL (ANP) - De twee kinderen die zaterdagavond zwaargewond in een woning in Moergestel werden aangetroffen, zijn buiten levensgevaar. Dat meldt de politie.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij een protest van de extreemrechtse Nederlandse Volks-Unie in Utrecht heeft de politie twee mannen aangehouden. Een 48-jarige man uit Rotterdam is gearresteerd voor verstoring van de openbare orde en een 20-jarige man uit Zutphen voor het dragen van een verboden teken. Volgens de politie gaat het om een teken "dat in de Tweede Wereldoorlog door groepen werd gebruikt die nationaalsocialistisch gedachtegoed verheerlijkten". Een woordvoerder zegt dat het niet gaat om een hakenkruis, maar wil niet zeggen wat de man wel droeg.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nationaal Coördinator Terrorisme en Veiligheid (NCTV) heeft met afschuw gereageerd op de dodelijke schietpartij op Bondi Beach in Sydney. "Ook in Nederland is alertheid geboden", zegt NCTV-baas Wieke Vink in een reactie.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Actievoerders hebben zondagmiddag kort twee ingangen van het Concertgebouw in Amsterdam geblokkeerd. Dat bevestigt een woordvoerder na een bericht op sociale media. De politie heeft volgens hem ingegrepen. Een politiewoordvoerder bevestigt dat er aanhoudingen zijn verricht. Om hoeveel aanhoudingen het gaat en waarvoor, wil de politie niet zeggen.
7 uur geleden