VluchtelingenWerk: schrijnende situatie asielzoekers duurt voort
DEN HAAG (ANP) - Als het kabinet er niet voor zorgt dat Nederland structureel genoeg opvangplekken voor asielzoekers heeft, "duurt de schrijnende situatie waar asielzoekers en vluchtelingen in verkeren voort". Dat zegt VluchtelingenWerk Nederland. De organisatie reageert op een oproep van asielstaatssecretaris Eric van der Burg. Hij vraagt provincies en gemeenten om voor het einde van het jaar 8400 extra opvangplekken te vinden.
VluchtelingenWerk vindt het "tekenend dat wekelijkse schommelingen in het aantal mensen dat naar Nederland komt nog steeds tot zulke acute problemen leiden. Het is dit kabinet niet gelukt om uit de crisissfeer te komen en zich beter voor te bereiden op basis van de eigen prognoses."
En dat terwijl er juist minder asielaanvragen zijn dan het kabinet had verwacht. De overheid kwam in april met een prognose die uitging van ruim 70.000 asielaanvragen over heel 2023. Als dat schema was uitgekomen, zouden er nu al ongeveer 52.000 asielaanvragen moeten zijn geweest, maar de teller staat tot nu toe op ongeveer 34.000. Als die lijn doorzet, zouden er in het hele jaar zo'n 45.000 aanvragen komen.
VluchtelingenWerk wil dat gemeenten officieel de taak krijgen voor opvang te zorgen, zodat de plekken eerlijk worden verdeeld over het land. "Het is logisch dat de staatssecretaris met de oproep van vandaag inzet op die eerlijkere verdeling van opvangplekken." De organisatie hoopt daarom dat de Eerste Kamer de voorgestelde spreidingswet aanneemt. In de Tweede Kamer is er een meerderheid voor.
Meer uit Binnenland
VUGHT (ANP) - De PI Vught is van plan aangifte te doen, nadat vrijdag op een afdeling van het Penitentiair Psychiatrisch Centrum (PPC) drie medewerkers werden gegijzeld door een gedetineerde. Dit meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) zaterdag.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Marco Borsato treedt het komende jaar niet op. Dat laat zijn management zaterdag weten aan het ANP, in reactie op de uitnodiging die André Rieu de zanger deed.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Erik de Zwart onderzoekt de mogelijkheden voor een digitaal televisiekanaal over treinen. Dat laat hij zaterdag aan het ANP weten. De Zwart voert hierover op dit moment gesprekken met kabelaars als Ziggo en KPN. Volgens de mediaondernemer blijkt uit een representatief onderzoek dat hij heeft gedaan dat twee op de drie Nederlanders hier interesse voor zouden hebben.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Gouke Moes (OCW) heeft vrijdag telefonisch gesproken met cabaretier Niels van der Laan over de doodsbedreigingen aan zijn adres. Dat laat een woordvoerder van Van der Laan zaterdag aan het ANP weten. Het was een "privégesprek" waarover zij verder geen details deelt.
10 uur geledenERMELO (ANP) - Een tweede persoon is overleden na een eenzijdig verkeersongeval in het Gelderse Ermelo. Het gaat om een 26-jarige man uit de gemeente Nunspeet, meldt de politie. De slachtoffers reden rond 20.50 uur op vrijdagavond tegen een boom aan, waarna de auto in brand vloog.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar wordt naar verwachting het op een na zonnigste jaar sinds het begin van de metingen, denkt Weeronline. Het aantal zonuren staat nu op 2064 uur en als december zoals gebruikelijk verloopt, zal dat uitkomen op 2111 uur. Alleen in 2022 was het zonniger met 2233 uur.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen bekende Nederlandse mannen, onder wie koning Willem-Alexander, zijn zich het afgelopen jaar bewuster geworden van het gevoel van onveiligheid dat veel vrouwen in Nederland ervaren. Het AD komt zaterdag met een publicatie waarin meer dan vijftig mannen zich uitspreken over de veiligheid van vrouwen.
11 uur geleden