VluchtelingenWerk: schrijnende situatie asielzoekers duurt voort
DEN HAAG (ANP) - Als het kabinet er niet voor zorgt dat Nederland structureel genoeg opvangplekken voor asielzoekers heeft, "duurt de schrijnende situatie waar asielzoekers en vluchtelingen in verkeren voort". Dat zegt VluchtelingenWerk Nederland. De organisatie reageert op een oproep van asielstaatssecretaris Eric van der Burg. Hij vraagt provincies en gemeenten om voor het einde van het jaar 8400 extra opvangplekken te vinden.
VluchtelingenWerk vindt het "tekenend dat wekelijkse schommelingen in het aantal mensen dat naar Nederland komt nog steeds tot zulke acute problemen leiden. Het is dit kabinet niet gelukt om uit de crisissfeer te komen en zich beter voor te bereiden op basis van de eigen prognoses."
En dat terwijl er juist minder asielaanvragen zijn dan het kabinet had verwacht. De overheid kwam in april met een prognose die uitging van ruim 70.000 asielaanvragen over heel 2023. Als dat schema was uitgekomen, zouden er nu al ongeveer 52.000 asielaanvragen moeten zijn geweest, maar de teller staat tot nu toe op ongeveer 34.000. Als die lijn doorzet, zouden er in het hele jaar zo'n 45.000 aanvragen komen.
VluchtelingenWerk wil dat gemeenten officieel de taak krijgen voor opvang te zorgen, zodat de plekken eerlijk worden verdeeld over het land. "Het is logisch dat de staatssecretaris met de oproep van vandaag inzet op die eerlijkere verdeling van opvangplekken." De organisatie hoopt daarom dat de Eerste Kamer de voorgestelde spreidingswet aanneemt. In de Tweede Kamer is er een meerderheid voor.
Meer uit Binnenland
WIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kan niet op de geplande tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zegt een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning zaterdagmiddag om 14.00 uur zou beginnen.
4 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.
46 minuten geledenHARDERWIJK (ANP) - De oudste dolfijn van Nederland, Honey, is overleden. Het Dolfinarium in Harderwijk, waar het dier sinds 1994 in gevangenschap leefde, heeft haar laten inslapen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.
7 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een man in Eindhoven is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaargewond geraakt bij een steekincident. Dat meldt de politie op X. Er zijn twee verdachten aangehouden.
10 uur geledenDE BILT (ANP) - In de noordelijke helft van het land kan het verkeer in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatselijk last hebben van dichte mist, aldus het KNMI. In de loop van de nacht neemt de kans hierop vanuit het zuiden af.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft 5,7 miljoen euro betaald voor de kunstroof in het Drents Museum van begin vorig jaar. Toen werd onder meer een gouden helm uit Roemeniƫ gestolen. Dat meldt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB) in een brief aan de Tweede Kamer.
20 uur geleden