VluchtelingenWerk: pak leefomstandigheden in de noodopvang aan
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid moet dringend de leefomstandigheden in de noodopvanglocaties voor vluchtelingen en asielzoekers aanpakken. Die oproep doet VluchtelingenWerk Nederland in een brief aan staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel). Volgens de organisatie is "de rek eruit" bij circa 7000 mensen die in de noodopvang verblijven. "Dit dreigt ook het voorland van de Oekraïense vluchtelingen in Nederland te worden."
VluchtelingenWerk baseert zich op eigen onderzoek in 22 van de 37 noodopvanglocaties in Nederland. Die zijn ingericht vanwege de hoge druk op de reguliere asielopvang en de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND), dat de asielaanvragen afhandelt. Volgens de hulporganisatie zitten er veel mensen uit bijvoorbeeld Syrië, Afghanistan en Jemen in de noodopvang, die gevlucht zijn vanwege oorlog of het risico op vervolging.
Het gaat bijvoorbeeld om opvang in sporthallen, tentenkampen en hotels. "Slapeloze nachten, verveling en een totaal gebrek aan privacy en perspectief maakt bewoners wanhopig",zegt de vluchtelingenorganisatie over de woonomstandigheden. Met name over de opvang in grote hallen en tenten maakt VluchtelingenWerk zich zorgen. Zo is er geluidsoverlast omdat de kamers niet afgesloten zijn. "Bewoners bouwen een ernstig slaaptekort op. Vrouwen voelen zich er niet veilig. Bewoners kunnen in bijna alle locaties hun eigen eten niet bereiden. En krijgen meestal helemaal geen geld om eigen eten te kunnen kopen."
Druk verlichten
Sinds september zijn er volgens VluchtelingenWerk steeds meer noodopvanglocaties geopend. Door de instroom van Oekraïense vluchtelingen komen daar op korte termijn waarschijnlijk flink meer grote opvangplekken bij. Het kabinet heeft met de 25 veiligheidsregio's afgesproken dat zij ieder plek regelen voor 2000 mensen.
Volgens VluchtelingenWerk kunnen gemeenten helpen de druk op de asielopvang te verlichten door zelf vluchtelingen te huisvesten. Ook zijn er meer mogelijkheden beschikbaar om asielzoekers onder te brengen bij familie, stelt de organisatie. "Met de ruimte die hiermee vrijkomt zouden allereerst 250 kinderen uit de grootschalige noodopvanglocaties in een gewoon azc ondergebracht moeten worden - als het even kan voor de meivakantie. Ook roept VluchtelingenWerk op alles in het werk te stellen om het opnieuw oplopen van de wachttijden bij de IND een halt toe te roepen."
Meer uit Binnenland
HOUTEN (ANP) - Vanaf zondagmiddag geldt stapsgewijs in het hele land code geel vanwege sneeuw en gladheid. Het KNMI verwacht dat het als eerste gaat sneeuwen in het zuidwesten, daarna volgt de rest van het land. Het weerinstituut waarschuwt voor een sneeuwdek waardoor gladheid kan ontstaan. In de loop van de avond gaat het vanaf het zuidwesten dooien, maar in het noordoosten kan het volgens het KNMI nog tot in de nacht naar maandag glad zijn.
31 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het treinverkeer rond Utrecht heeft nog een groot deel van zaterdag te maken met verstoringen door de bovenleiding die vrijdag kapotging. Onder meer tussen Utrecht en Den Bosch en tussen Utrecht en Arnhem rijden veel minder treinen. Spoorbeheerder ProRail verwacht dat de hinder tot zeker 15.30 uur duurt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) zal in Nederland bijdragen aan een langdurige ontslaggolf. Daarvoor waarschuwt Ingrid Thijssen in een interview met De Telegraaf bij haar afscheid als voorzitter van werkgeversorganisatie VNO-NCW. Volgens haar gaat AI op grote schaal banen veranderen en doen verdwijnen, terwijl Nederland daar nog onvoldoende op is voorbereid.
7 uur geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is donderdag een baby van nog geen jaar oud overleden. Dat bevestigt het OM naar aanleiding van berichtgeving door Dagblad van het Noorden. Volgens een woordvoerder van het OM gaat het om een "noodlottig ongeval" en vindt er geen strafrechtelijk onderzoek plaats.
13 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De politie heeft vrijdagavond een eind gemaakt aan de bezetting van het hoofdgebouw van Lelystad Airport. Ongeveer twintig activisten van Greenpeace begonnen de actie donderdagochtend om 7.00 uur en verbleven sindsdien in het gebouw.
14 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Arie Kievit heeft dit jaar de Zilveren Camera gewonnen. De fotograaf kreeg de belangrijke prijs voor fotojournalistiek in Nederland voor zijn fotoserie van de rellen na een demonstratie voor strenger asielbeleid. Kievit ontving de prijs vrijdag in Hilversum uit handen van Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Hij maakte de serie in opdracht van de Volkskrant.
17 uur geledenRIDDERKERK (ANP) - De politie heeft donderdag een man aangehouden in Ridderkerk die onbedoeld toegang had gekregen tot politiedocumenten. Hij werd opgeroepen deze documenten terug te geven, maar gaf daaraan geen gehoor. Daarop is hij aangehouden wegens computervredebreuk.
17 uur geleden