Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VluchtelingenWerk: pak leefomstandigheden in de noodopvang aan

VluchtelingenWerk: pak leefomstandigheden in de noodopvang aan

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid moet dringend de leefomstandigheden in de noodopvanglocaties voor vluchtelingen en asielzoekers aanpakken. Die oproep doet VluchtelingenWerk Nederland in een brief aan staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel). Volgens de organisatie is "de rek eruit" bij circa 7000 mensen die in de noodopvang verblijven. "Dit dreigt ook het voorland van de Oekraïense vluchtelingen in Nederland te worden."

VluchtelingenWerk baseert zich op eigen onderzoek in 22 van de 37 noodopvanglocaties in Nederland. Die zijn ingericht vanwege de hoge druk op de reguliere asielopvang en de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND), dat de asielaanvragen afhandelt. Volgens de hulporganisatie zitten er veel mensen uit bijvoorbeeld Syrië, Afghanistan en Jemen in de noodopvang, die gevlucht zijn vanwege oorlog of het risico op vervolging.

Het gaat bijvoorbeeld om opvang in sporthallen, tentenkampen en hotels. "Slapeloze nachten, verveling en een totaal gebrek aan privacy en perspectief maakt bewoners wanhopig",zegt de vluchtelingenorganisatie over de woonomstandigheden. Met name over de opvang in grote hallen en tenten maakt VluchtelingenWerk zich zorgen. Zo is er geluidsoverlast omdat de kamers niet afgesloten zijn. "Bewoners bouwen een ernstig slaaptekort op. Vrouwen voelen zich er niet veilig. Bewoners kunnen in bijna alle locaties hun eigen eten niet bereiden. En krijgen meestal helemaal geen geld om eigen eten te kunnen kopen."

Druk verlichten

Sinds september zijn er volgens VluchtelingenWerk steeds meer noodopvanglocaties geopend. Door de instroom van Oekraïense vluchtelingen komen daar op korte termijn waarschijnlijk flink meer grote opvangplekken bij. Het kabinet heeft met de 25 veiligheidsregio's afgesproken dat zij ieder plek regelen voor 2000 mensen.

Volgens VluchtelingenWerk kunnen gemeenten helpen de druk op de asielopvang te verlichten door zelf vluchtelingen te huisvesten. Ook zijn er meer mogelijkheden beschikbaar om asielzoekers onder te brengen bij familie, stelt de organisatie. "Met de ruimte die hiermee vrijkomt zouden allereerst 250 kinderen uit de grootschalige noodopvanglocaties in een gewoon azc ondergebracht moeten worden - als het even kan voor de meivakantie. Ook roept VluchtelingenWerk op alles in het werk te stellen om het opnieuw oplopen van de wachttijden bij de IND een halt toe te roepen."

Meer uit Binnenland

Van Weel: Link aanslagplegers school en synagoge niet uitgesloten

ROTTERDAM (ANP) - Het is nog te vroeg om uit te sluiten dat er een link is tussen de vier mannen die worden verdacht van een aanslag bij een synagoge in Rotterdam op vrijdag en de mogelijke daders van een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam zaterdag. Dat vertelde de minister van Justitie en Veiligheid, David van Weel (VVD), zaterdag tijdens een persmoment bij de Kralingse Plas in Rotterdam.

2 uur geleden
Voertuigen staande gehouden op A2 bij XR-demonstratie

MAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twee busjes die de snelweg A2 op probeerden te komen, staande gehouden. Daardoor was de A2 tussen Kruisdonk en Maastricht-Airport in de richting van Eindhoven voor een korte tijd gesloten, meldt de politie op X.

4 uur geleden
Landelijk politieteam voor beveiliging Joodse instellingen

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een landelijk team opgezet dat de inzet coördineert als het gaat om de beveiliging van Joodse objecten. Dit team, Nationale Staf Grootschalig Bijzonder Optreden (NSGBO), geeft leiding op strategisch niveau, laat de politie weten. Aanleiding zijn de explosie bij een synagoge in Rotterdam en een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam-Buitenveldert.

4 uur geleden
Drentse burgemeesters: aardbeving maakt schadevraagstuk urgent

ASSEN (ANP) - Burgemeesters Anno Hiemstra (Aa en Hunze), Jan Zwiers (Midden-Drenthe) en Marco Out (Assen) uiten collectief hun begrip voor "vragen en zorgen" bij inwoners door de aardbeving die hun gemeenten in de nacht van vrijdag op zaterdag trof.

6 uur geleden
CIDI wil meer maatregelen tegen antisemitische incidenten

AMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) is "geschokt, bedroefd en zeer verontrust door de aanslag op een Joodse school in Amsterdam". Dat laat directeur Naomi Mestrum weten. Ze dringt aan op "concrete maatregelen" van bestuurders en politici tegen het toenemende aantal antisemitische incidenten.

8 uur geleden
Gerichte aanslag op Joodse school in Amsterdam, schade beperkt

AMSTERDAM (ANP) - Bij een Joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Buitenveldert heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een explosie plaatsgevonden. Politie en brandweer waren er snel bij. De schade is beperkt gebleven, zegt burgemeester Femke Halsema.

11 uur geleden
Asbest gevonden in woonwijk in Soesterberg

SOEST (ANP) - Aan de Rumpler in Soesterberg is vrijdagavond asbest aangetroffen, meldt de Veiligheidsregio Utrecht. De hulpdiensten waren massaal aanwezig in de wijk waar het asbest werd gevonden, maar er is geen acuut gezondheidsgevaar.

17 uur geleden