VluchtelingenWerk: pak leefomstandigheden in de noodopvang aan
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid moet dringend de leefomstandigheden in de noodopvanglocaties voor vluchtelingen en asielzoekers aanpakken. Die oproep doet VluchtelingenWerk Nederland in een brief aan staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel). Volgens de organisatie is "de rek eruit" bij circa 7000 mensen die in de noodopvang verblijven. "Dit dreigt ook het voorland van de Oekraïense vluchtelingen in Nederland te worden."
VluchtelingenWerk baseert zich op eigen onderzoek in 22 van de 37 noodopvanglocaties in Nederland. Die zijn ingericht vanwege de hoge druk op de reguliere asielopvang en de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND), dat de asielaanvragen afhandelt. Volgens de hulporganisatie zitten er veel mensen uit bijvoorbeeld Syrië, Afghanistan en Jemen in de noodopvang, die gevlucht zijn vanwege oorlog of het risico op vervolging.
Het gaat bijvoorbeeld om opvang in sporthallen, tentenkampen en hotels. "Slapeloze nachten, verveling en een totaal gebrek aan privacy en perspectief maakt bewoners wanhopig",zegt de vluchtelingenorganisatie over de woonomstandigheden. Met name over de opvang in grote hallen en tenten maakt VluchtelingenWerk zich zorgen. Zo is er geluidsoverlast omdat de kamers niet afgesloten zijn. "Bewoners bouwen een ernstig slaaptekort op. Vrouwen voelen zich er niet veilig. Bewoners kunnen in bijna alle locaties hun eigen eten niet bereiden. En krijgen meestal helemaal geen geld om eigen eten te kunnen kopen."
Druk verlichten
Sinds september zijn er volgens VluchtelingenWerk steeds meer noodopvanglocaties geopend. Door de instroom van Oekraïense vluchtelingen komen daar op korte termijn waarschijnlijk flink meer grote opvangplekken bij. Het kabinet heeft met de 25 veiligheidsregio's afgesproken dat zij ieder plek regelen voor 2000 mensen.
Volgens VluchtelingenWerk kunnen gemeenten helpen de druk op de asielopvang te verlichten door zelf vluchtelingen te huisvesten. Ook zijn er meer mogelijkheden beschikbaar om asielzoekers onder te brengen bij familie, stelt de organisatie. "Met de ruimte die hiermee vrijkomt zouden allereerst 250 kinderen uit de grootschalige noodopvanglocaties in een gewoon azc ondergebracht moeten worden - als het even kan voor de meivakantie. Ook roept VluchtelingenWerk op alles in het werk te stellen om het opnieuw oplopen van de wachttijden bij de IND een halt toe te roepen."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Er was afgelopen jaar meer geweld tegen agenten en het gebruikte geweld was heftiger, concludeert de politie na de publicatie van cijfers over het afgelopen jaar. De politie telde vorig jaar 12.896 geweldsincidenten tegen politiemensen. In 2024 waren dat er 12.543.
50 minuten geledenKESSEL (ANP) - De natuurbrand die donderdagochtend uitbrak aan de Venneweg in het Noord-Limburgse Kessel is onder controle. Dat meldt de veiligheidsregio Limburg-Noord in de nacht van donderdag op vrijdag. De brandweer is nog wel enige tijd bezig met nablussen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twee pelotons uit Frankrijk en Duitsland komen Nederland helpen met het bestrijden van natuurbranden. Dat zegt Anton Slofstra, commandant Brandweer Nederland, op Radio 1. In totaal zijn dat acht voertuigen die speciaal voor natuurbranden bedoeld zijn en bijbehorende bemensing en commandovoering. Ook krijgt Nederland een helikopter te leen, waar een grote waterzak onder kan worden gehangen.
6 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In de rapporten van de leden van 24 stembureaus zijn bij de herverkiezingen van woensdag in Gorinchem geen bijzonderheden gemeld. Ditmaal zijn er iets meer volmachten uitgegeven. Dat zou kunnen komen door de meivakantie.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Natuurmonumenten maakt zich "ernstig zorgen" om de natuur vanwege de grote branden deze week. Dat zei lobbyist Nelleke Hijmans van de organisatie donderdagavond in talkshow Eva.
7 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is omsingeld en breidt zich naar verwachting niet meer uit. Dat meldt de veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De brandweer zal zeker tot middernacht bezig zijn met blussen. Het gebied is nog afgezet.
7 uur geledenROOSENDAAL (ANP) - De medische toestand van Mark Buijs, de burgemeester van Roosendaal, is licht verbeterd maar er is nog veel onduidelijk. Dat schrijft de gemeente op haar website. Naar verwachting gaat zijn herstel een lange tijd duren.
7 uur geleden