Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VluchtelingenWerk naar rechter om onverwachte bezuiniging Faber

VluchtelingenWerk naar rechter om onverwachte bezuiniging Faber

DEN HAAG (ANP) - VluchtelingenWerk stapt naar de rechter omdat asielminister Marjolein Faber de hulporganisatie 21 miljoen euro minder geeft om asielzoekers in 2025 voor te bereiden op hun asielprocedure. De organisatie verwijt Faber 'onbehoorlijk bestuur', omdat VluchtelingenWerk pas op 2 januari is geïnformeerd over de bezuiniging en er geen overgangsperiode is. "Het tekort is dus al ontstaan", aldus een woordvoerder.

VluchtelingenWerk bereidt asielzoekers "al 45 jaar" voor op hun asieltraject, zegt de woordvoerder. Sinds 2010 heeft het Rijk de organisatie deze taak wettelijk toebedeeld, het valt onder rechtsbescherming. In 2025 zou VluchtelingenWerk 34 miljoen euro nodig hebben om vreemdelingen uit te leggen hoe de asielprocedure werkt en welke gegevens de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) nodig heeft om een beslissing over een asielaanvraag te nemen. Daar blijkt na het besluit van Faber slechts 13 miljoen euro voor beschikbaar te zijn.

Het effect is volgens de hulporganisatie dat asielzoekers niet efficiënt voorbereid zijn op de procedure en er dus meer afwijzingen zullen komen. "En dus gaan vervolgens meer mensen naar de rechter, die dan concludeert dat het allemaal opnieuw moet", voorspelt de woordvoerder. "Dat zorgt voor kolossale extra kosten voor de rechtspraak, de IND en de samenleving."

'Rol gescheiden'

Ook het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) maakt zich zorgen over de bezuiniging, omdat die ook gevolgen zal hebben voor de opvangorganisatie. Als VluchtelingenWerk asielzoekers niet meer kunnen helpen met de juridische onderbouwing van hun asielaanvraag, voorziet het COA "onrust onder onze bewoners en druk op onze medewerkers om die taak over te nemen". Die begeleiding kan het COA niet overnemen, "omdat de rol van het COA (opvang en begeleiding van asielzoekers) gescheiden moet zijn van de onafhankelijke taak van VluchtelingenWerk".

De IND verwacht dat als VluchtelingenWerk de begeleiding stopt, dit impact zal hebben op asielzoekers, de IND zelf en andere organisaties. "Het luisterend oor" dat VluchtelingenWerk biedt is "zeer waardevol". Zonder de hulp zullen meer vragen bij de IND terechtkomen en dat "betekent meer werk" voor de organisatie.

Het ministerie van Faber laat weten dat de minister "over verdere afbouw nog in gesprek is met VluchtelingenWerk", aldus een woordvoerder. Het ministerie is op de hoogte van de stap naar de rechter. VluchtelingenWerk laat weten dat de zaak op 13 februari dient in Amsterdam.

Meer uit Binnenland

Nagenoeg alle stembureaus zijn open

DEN HAAG (ANP) - Nagenoeg alle stembureaus zijn sinds 07.30 uur open. In totaal zijn er 9964 locaties. Op verschillende plekken in het land kan al sinds middernacht gestemd worden.

15 minuten geleden
Stemmers kunnen uit bijna net zoveel partijen kiezen als in 2022

DEN HAAG (ANP) - Gemiddeld zijn er bijna negen partijen verkiesbaar per gemeente, nagenoeg net zoveel als bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen. Dit jaar doen er gemiddeld 8,61 partijen mee per gemeente, bij de vorige verkiezingen waren dat er 8,66. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van data van de Kiesraad.

49 minuten geleden
Weinig partijen met alleen vrouwelijke kandidaten op stembiljet

DEN HAAG (ANP) - Slechts enkele partijen hebben op de stembiljetten voor de gemeenteraadsverkiezingen uitsluitend vrouwelijke kandidaten. Dat blijkt uit een analyse van ANP op basis van gegevens van Stem op een Vrouw. Zonder partijen met minder dan vijf kandidaten mee te tellen, zijn er vier partijen die volledig uit vrouwen bestaan. Daartegenover staan 95 partijen met alleen mannelijke kandidaten.

1 uur geleden
Koning Willem-Alexander in Antillen vanwege jubileum Aruba

ORANJESTAD (ANP) - Koning Willem-Alexander is woensdag in alle vroegte aangekomen op Aruba. Hij bezoekt het eiland omdat het veertig jaar een zelfstandig land binnen het Koninkrijk der Nederlanden (1986-2026) is en vijftig jaar een eigen vlag en volkslied (1976-2026) heeft. Ook brengt de koning een bezoek aan Curaçao. Daar gaat hij in gesprek met vertegenwoordigers van de lokale gemeenschap over de geopolitieke spanningen in de regio.

3 uur geleden
Goede opkomst bij nachtelijk stemmen in meerdere gemeenten

DEN HAAG/ARNHEM/CASTRICUM (ANP) - Het nachtelijk stemmen had in Den Haag om 01.00 uur al meer stemmers getrokken dan in de hele nacht in 2018. Dat zei een woordvoerster van de gemeente.

4 uur geleden
JA21-fractievoorzitter Kreuger doet aangifte van mishandeling

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse JA21-fractievoorzitter Kevin Kreuger heeft in de nacht van dinsdag op woensdag aangifte gedaan van mishandeling. Dat meldt de Amsterdamse JA21-fractie op X.

5 uur geleden
Grote brand in Etten-Leur, opgeschaald naar grip 1

Etten-Leur (ANP) - In een appartementencomplex aan de San Francescolaan in Etten-Leur is in de nacht van dinsdag op woensdag een grote brand uitgebroken. Dat meldt de veiligheidsregio. De brandweer heeft opgeschaald naar grip 1. Het gebouw wordt ontruimd.

5 uur geleden