VluchtelingenWerk naar rechter om onverwachte bezuiniging Faber
DEN HAAG (ANP) - VluchtelingenWerk stapt naar de rechter omdat asielminister Marjolein Faber de hulporganisatie 21 miljoen euro minder geeft om asielzoekers in 2025 voor te bereiden op hun asielprocedure. De organisatie verwijt Faber 'onbehoorlijk bestuur', omdat VluchtelingenWerk pas op 2 januari is geïnformeerd over de bezuiniging en er geen overgangsperiode is. "Het tekort is dus al ontstaan", aldus een woordvoerder.
VluchtelingenWerk bereidt asielzoekers "al 45 jaar" voor op hun asieltraject, zegt de woordvoerder. Sinds 2010 heeft het Rijk de organisatie deze taak wettelijk toebedeeld, het valt onder rechtsbescherming. In 2025 zou VluchtelingenWerk 34 miljoen euro nodig hebben om vreemdelingen uit te leggen hoe de asielprocedure werkt en welke gegevens de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) nodig heeft om een beslissing over een asielaanvraag te nemen. Daar blijkt na het besluit van Faber slechts 13 miljoen euro voor beschikbaar te zijn.
Het effect is volgens de hulporganisatie dat asielzoekers niet efficiënt voorbereid zijn op de procedure en er dus meer afwijzingen zullen komen. "En dus gaan vervolgens meer mensen naar de rechter, die dan concludeert dat het allemaal opnieuw moet", voorspelt de woordvoerder. "Dat zorgt voor kolossale extra kosten voor de rechtspraak, de IND en de samenleving."
'Rol gescheiden'
Ook het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) maakt zich zorgen over de bezuiniging, omdat die ook gevolgen zal hebben voor de opvangorganisatie. Als VluchtelingenWerk asielzoekers niet meer kunnen helpen met de juridische onderbouwing van hun asielaanvraag, voorziet het COA "onrust onder onze bewoners en druk op onze medewerkers om die taak over te nemen". Die begeleiding kan het COA niet overnemen, "omdat de rol van het COA (opvang en begeleiding van asielzoekers) gescheiden moet zijn van de onafhankelijke taak van VluchtelingenWerk".
De IND verwacht dat als VluchtelingenWerk de begeleiding stopt, dit impact zal hebben op asielzoekers, de IND zelf en andere organisaties. "Het luisterend oor" dat VluchtelingenWerk biedt is "zeer waardevol". Zonder de hulp zullen meer vragen bij de IND terechtkomen en dat "betekent meer werk" voor de organisatie.
Het ministerie van Faber laat weten dat de minister "over verdere afbouw nog in gesprek is met VluchtelingenWerk", aldus een woordvoerder. Het ministerie is op de hoogte van de stap naar de rechter. VluchtelingenWerk laat weten dat de zaak op 13 februari dient in Amsterdam.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat zich inzetten voor goedkopere treintickets buiten de spits. Dat wil premier Rob Jetten "voor de komende zomermaanden", zei hij in het debat over compenserende maatregelen voor de hoge energieprijzen. Het voorstel voor zo'n lager tarief werd eerder in het debat gedaan door GroenLinks-PvdA. Bronnen zeiden eerder al tegen diverse media dat het kabinet welwillend tegenover het idee stond.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen zijn kritisch op het pakket aan maatregelen dat het kabinet neemt om de energieprijzen te compenseren, maar zijn het niet eens over welke plannen er dan bij moeten komen.
49 minuten geledenLELYSTAD (ANP) - De gemeente Wijdemeren stelt de opvang van asielzoekers in het leegstaande gemeentehuis in Loosdrecht uit omdat er niet genoeg politiecapaciteit is. Eerder woensdag zei opvangorgaan COA nog dat de eerste van 110 mensen er nog dezelfde dag naartoe zouden worden gebracht. Maar na nieuw overleg tussen gemeente, politie en Openbaar Ministerie werd geconcludeerd dat de politie de veiligheid niet kan garanderen.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer is kritisch over het kansrijke schooladvies, omdat leerlingen daardoor terecht kunnen komen in onderwijs dat niet bij hen past. Fracties als D66, CDA en PVV zetten tijdens een debat over praktijkonderwijs en vmbo vraagtekens bij de manier van adviseren, waarbij het schooladvies wordt bijgesteld na een hoger uitgevallen doorstroomtoets.
1 uur geledenEPE (ANP) - In het Fletcher Hotel in Epe zitten nog altijd ruim tweehonderd asielzoekers gehuisvest, zegt directeur Rob Hermans van de hotelketen. Woensdag is de deadline verstreken die de gemeente Epe heeft gesteld aan het opvangorgaan COA. De organisatie moet 63.480 euro per dag betalen zolang er nog asielzoekers in het hotel zitten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een standaardverzoek bij de rechter om de zogeheten schijnerkenning van een kind ongedaan te maken, wordt in april getest. De Immigratie- en Naturalisatiedienst en het Openbaar Ministerie dienen deze maand drie van die verzoeken in bij een civiele rechter om te zien of ze standhouden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft drie mannen veroordeeld tot celstraffen voor betrokkenheid bij de ernstige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. De mannen hebben zich volgens de rechtbank schuldig gemaakt aan openlijke geweldpleging. Een van hen was betrokken bij het omverwerpen van een in brand gestoken politieauto, meldt het Openbaar Ministerie.
2 uur geleden