VluchtelingenWerk hamert op opvangplekken voor langere termijn
DEN HAAG (ANP) - Dat het maximumaantal van 2000 asielzoekers in Ter Apel afgelopen nacht overschreden is, laat volgens hulporganisatie VluchtelingenWerk opnieuw zien dat er snel structurele opvangplekken in heel het land bij moeten komen. "Zolang er geen nieuwe locaties voor de lange termijn bijkomen, blijft het pleisters plakken en domineren dagkoersen het nieuws", stelt de hulporganisatie.
Afgelopen nacht verbleven 32 mensen te veel in het aanmeldcentrum in Ter Apel, meldde het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) donderdagochtend. Sinds de nacht van woensdag op donderdag mogen er niet meer dan 2000 asielzoekers verblijven op last van een dwangsom van 15.000 euro per dag. De dwangsom moet betaald worden aan de gemeente Westerwolde en kan oplopen tot een maximumbedrag van 1,5 miljoen euro.
Het COA stelt dat de marge om onder het maximale aantal asielzoekers in Ter Apel te blijven klein is. Het COA verplaatste eerder deze week honderden asielzoekers naar Biddinghuizen om onder de 2000 in Ter Apel te blijven, maar dat lukte dus niet. Het tekort aan opvangplekken loopt volgens de organisatie volgende maand op naar 5500. Dat komt volgens het COA onder meer doordat een aantal opvanglocaties binnenkort sluit.
Volgens VluchtelingenWerk kunnen gemeenten nu helpen de tekorten aan opvangplekken op te lossen "door een voorschot te nemen op de plannen die zij nu maken voor de spreidingswet". Ook vindt de hulporganisatie dat asielzoekers het beste gebaat zijn bij stabiele opvang, in plaats van vaak verplaatst te worden. "Deze groep mensen, ook gezinnen met kinderen, heeft een lange reis achter de rug en vervolgens worden ze als postpakketjes door heel Nederland verplaatst. Daar moet zo snel mogelijk een einde aan komen."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft vorige week dinsdag op Schiphol een medewerker van een vrachtafhandelingsbedrijf aangehouden die mogelijk gegevens uit bedrijfssystemen met criminelen heeft gedeeld. Dat heeft de marechaussee woensdag bekendgemaakt.
52 minuten geledenDEN HAAG/TALLINN (ANP) - Nederland en Duitsland sturen militairen naar Estland om daar een hoofdkwartier op te zetten dat er de NAVO-verdediging moet leiden. Enkele tientallen militairen van een Nederlands-Duitse eenheid worden daarvoor waarschijnlijk ingezet, zeggen ingewijden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een groot deel van Nederland geldt een verhoogd risico op natuurbranden, is te zien op een kaart van de brandweer. Woensdagochtend is in 17 van de 25 veiligheidsregio's fase 2 van kracht, het hoogste niveau.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Drugs die worden verkocht als 3-MMC, bevatten in werkelijkheid vrijwel nooit echt die stof. Van de samples die vorig jaar zijn getest via het Drugs Informatie en Monitoring Systeem (DIMS) bleek slechts 3 procent 3-MMC te bevatten, laat het Trimbos-instituut weten.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Buitengewoon opsporingsambtenaren (boa's) in de openbare ruimte krijgen uitgebreidere mogelijkheden bij strafbare feiten gepleegd door jongeren. Per 1 juni 2026 kunnen deze boa's minderjarigen een reprimande geven of naar Halt verwijzen, zo maakte de stichting Halt bekend. De uitbreiding moet bijdragen aan meer rechtsgelijkheid en een pedagogische omgang met jongeren.
4 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - KLM-vlucht KL714 van Paramaribo naar Amsterdam is dinsdag kort na vertrek vanaf de Johan Adolf Pengel-luchthaven in Suriname niet rechtstreeks naar Schiphol gevlogen, maar eerst uitgeweken naar Frans-Guyana om bij te tanken. Dat schrijft de Surinaamse nieuwssite Waterkant.
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Opnieuw brengen meer dan honderd asielzoekers de nacht door in congrescentrum Hanzeplaza in de stad Groningen. In de opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel is geen plek voor ze. Het Rode Kruis weet het exacte aantal mensen nog niet, omdat het vervoer in de nacht van dinsdag op woensdag nog gaande is.
9 uur geleden