Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vluchtelingenwerk: delen gegevens asielzoekers moet stoppen

Vluchtelingenwerk: delen gegevens asielzoekers moet stoppen

DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) moet stoppen met het systematisch delen van gegevens van asielzoekers met de politie. Dat stelt Vluchtelingenwerk Nederland, in reactie op een publicatie van NRC Handelsblad.

NRC berichtte maandag over een conceptbrief van het ministerie van Justitie, die nog naar de Kamer moet gaan. Daarin erkennen minister Ferd Grapperhaus en staatssecretaris Ankie Broekers-Knol dat het COA jarenlang systematisch de gegevens van honderdduizenden asielzoekers onrechtmatig deelde met de politie. Het ging daarbij om gevoelige informatie over onder meer godsdienst en etniciteit.

Vluchtelingenwerk noemt het "schokkend" en zegt zich "grote zorgen" te maken over "deze onwettige vorm van gegevensdeling. Hiermee ontstaat een vooringenomenheid vanuit de politie richting asielzoekers waarmee een hele groep over één kam geschoren en als potentiële verdachte behandeld wordt".

"Deze vorm van stigmatisering en criminalisering moet stoppen", vindt Vluchtelingenwerk.

Het ministerie van Justitie spreekt de berichtgeving van NRC niet tegen, maar wil er inhoudelijk niet op ingaan. "Binnenkort sturen wij een brief naar de Tweede Kamer over de gegevensdeling tussen COA en politie. Daar kunnen wij helaas niet op vooruitlopen", zegt een woordvoerder.

Meer uit Binnenland

Meer gemeenten hebben lokaal hitteplan, meerderheid nog niet

DEN HAAG (ANP) - Steeds meer gemeenten ontwikkelen eigen hitteplannen, met maatregelen om kwetsbare mensen te beschermen tegen de gevolgen van hoge temperaturen. Het Rode Kruis en het Klimaatverbond becijferen dat het aantal gemeenten dat een hitteplan heeft, of aan het maken is, afgelopen jaar is gestegen van 90 naar 128. Ze noemen dat "een stap in de goede richting", maar vinden dat iedere gemeente zo'n plan zou moeten hebben.

56 minuten geleden
Jongerenbank BUUT laat tieners onder 16 als eerste mobiel betalen

AMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.

2 uur geleden
Dode en twee gewonden door steekincident in Heerhugowaard

HEERHUGOWAARD (ANP) - Bij een steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard zijn een dode en twee gewonden gevallen, meldt de politie. Rond 19.35 uur kreeg de politie een melding van een steekpartij en zette vervolgens de omgeving af voor een grote actie. De politie heeft nog niemand aangehouden en roept getuigen op zich te melden.

2 uur geleden
Van den Brink tevreden met EU-akkoord over terugkeerhubs

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink noemt het "goed nieuws" dat er in de Europese Unie een onderhandelingsakkoord is om asielzoekers die niet mogen blijven terug te sturen. Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie bereikten maandagavond een akkoord over een nieuwe terugkeerregeling.

8 uur geleden
Dode en twee gewonden door steekincident in Heerhugowaard

HEERHUGOWAARD (ANP) - Bij een steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard zijn een dode en twee gewonden gevallen, meldt de politie. Rond 19.35 uur kreeg de politie een melding van een steekpartij en zette vervolgens de omgeving af voor een grote actie. De politie heeft nog niemand aangehouden en roept getuigen op zich te melden.

9 uur geleden
Politie: agent wist bij aanhouding niet dat vrouw zwanger was

ZEIST (ANP) - De politieagent die tijdens de veelbesproken aanhouding in het asielzoekerscentrum in Zeist een vrouw naar de grond trok, wist volgens de politie niet dat zij zwanger was. "Hij geeft aan dat hij anders had gehandeld als dit wel zo was geweest", meldt de politie, die aanvullende informatie over het voorval deelt op haar website.

10 uur geleden
Eerste Gazanen met visum onderweg naar Nederland

DEN HAAG (ANP) - De eerste twee van bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een studie- of werkvisum zijn onderweg naar Nederland. Dat bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken na berichtgeving van de NOS. Wanneer de rest van de groep mag vertrekken, is nog niet duidelijk.

13 uur geleden