Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VluchtelingenWerk: aanpak overlastgevende asielzoeker gaat te ver

VluchtelingenWerk: aanpak overlastgevende asielzoeker gaat te ver

DEN HAAG (ANP) - VluchtelingenWerk Nederland vindt dat de aanpak van overlastgevende asielzoekers, waarover NRC zaterdag berichtte, veel te ver gaat. "Als het om asielzoekers gaat, schuren het beleid en de uitvoering al langer tegen de grenzen van wat de wet toelaat. Er is iets goed mis als alle alarmbellen van de politie, het OM en ambtenaren genegeerd zijn. Een beetje rechtsstatelijk bestaat niet. Toch lijken grondwettelijke bezwaren hier zonder scrupules te zijn weggewuifd. Dat is ernstig."

In het NRC-artikel wordt gesteld dat een vertrouweling van minister Dilan Yeşilgöz van Justitie en Veiligheid ambtenaren onder druk zet om mee te werken aan een aanpak voor overlastgevers. Volgens onderzoek van de krant werd bewust vaag gelaten wat overlast is, zodat zoveel mogelijk asielzoekers kunnen worden aangepakt. De politietop weigerde medewerking om risico's op etnisch profileren.

"De grote overlast van een handjevol asielzoekers ondermijnt het draagvlak voor de opvang van haast alle andere asielzoekers, die daar niets mee te maken hebben en er ten onrechte op aangekeken worden. Van de minister en staatssecretaris mag worden verwacht dat zij dit onderscheid ook zien en maken. Maar het onderzoek van NRC laat een heel ander beeld zien: een doorgeschoten aanpak die geen onderscheid meer lijkt te maken. En de rechtsstaat met voeten treedt", aldus VluchtelingenWerk.

Sneller ingrijpen

Ook de Vereniging Asieladvocaten en Juristen Nederland (VAJN) is niet tegen het aanpakken van overlastgevende asielzoekers, zegt voorzitter Wil Eikelboom. "Het gaat om een kleine minderheid die draagvlak voor asielopvang aantast en overigens ook veel overlast veroorzaakt voor andere asielzoekers. Deze maatregelen gaan echter veel te ver en we zijn geschokt te lezen dat er door de minister bewust wordt aangestuurd op etnisch profileren en discriminatie in de rechtsvervolging. Dat heeft overigens ook tot gevolg dat het aandeel van asielzoekers in criminaliteitsstatistieken oneigenlijk wordt opgekrikt", aldus Eikelboom.

Een woordvoerder van het ministerie van Justitie en Veiligheid spreekt tegen dat het zich actief heeft bemoeid met de werkinstructie van het OM om tegen relatief kleine vergrijpen sneller en harder op te treden als het gaat om asielzoekers. Discriminatie is nooit het doel geweest, aldus de zegsman.

Het departement geeft wel toe dat de onderhandse inhuur van een beveiligingsbedrijf niet voldeed aan Europese regels. Daarvoor is gekozen omdat sprake zou zijn geweest van "dwingende spoed".

Meer uit Binnenland

Politie verwijdert bezetters Betuwelijn, tientallen aanhoudingen

VALBURG (ANP) - De politie heeft de demonstranten die bij Valburg op de Betuwelijn zaten van het spoor gehaald. De activisten van Geef Tegengas zijn door de politie afgevoerd naar een arrestantencomplex. Volgens een woordvoerder zijn er tientallen aanhoudingen verricht.

42 minuten geleden
Chauffeur bij moord Peter R. de Vries gestoken in gevangenis

ROERMOND (ANP) - Kamil E., die een celstraf uitzit voor betrokkenheid bij de moord op Peter R. de Vries, is gewond geraakt bij een steekpartij in de gevangenis van Roermond. Dat bevestigt zijn advocaat Ayse Çimen, na berichtgeving door het AD.

2 uur geleden
Onderzoek: 87 procent van vapende mensen gebruikt illegale vapes

DEN HAAG (ANP) - Bijna negen op de tien mensen die vapen, gebruiken illegale vapes of vapes die op een illegale manier zijn gekocht. Vaak komen die via webshops of fysieke winkels in het buitenland binnen, schrijft onderzoeksbureau Bureau Beke in een rapport. Ze zijn bijvoorbeeld legaal in het buitenland verkocht, maar mogen vanwege de smaak niet in Nederland op de markt komen.

7 uur geleden
Actievoerders bezetten twee spoorlijnen Betuweroute

ELST (ANP) - Enkele tientallen activisten van Geef Tegengas blokkeren vrijdagmiddag de Betuweroute. Ze protesteren daarmee onder andere tegen mensenrechtenschendingen wereldwijd en de klimaatcrisis, meldt de groep. De actievoerders zeggen zich tussen Lent en Elst toegang tot twee spoorlijnen te hebben verschaft en blokkeren het vervoer in beide richtingen. Over dit stuk spoor rijden goederentreinen.

7 uur geleden
Fregat naar Zuidoost-Azië, blijft mogelijk in Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Het fregat Zr.Ms. De Ruyter vertrekt aanstaande zondag richting Zuidoost-Azië, maar blijft mogelijk in het Midden-Oosten. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat in ieder geval door de Rode Zee, om daar bij te dragen aan een internationale missie om de scheepvaart te beschermen.

7 uur geleden
Rechtbank legt 10 jaar cel en tbs op in grote sextortionzaak

GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft vrijdag tien jaar cel en tbs met dwangverpleging opgelegd aan een verdachte in een grote sextortionzaak. De 32-jarige Mark S. uit Borculo is schuldig bevonden aan het op grote schaal seksueel afpersen van meisjes en vrouwen door te dreigen naaktbeelden van hen te verspreiden. "De verdachte heeft ernstig misbruik gemaakt van jonge, soms kwetsbare slachtoffers", aldus de rechtbank. "Veel slachtoffers zijn voor het leven getekend."

7 uur geleden
Staat gaat in hoger beroep tegen uitspraak klimaatzaak Bonaire

DEN HAAG (ANP) - De Staat gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechtbank Den Haag die beveelt dat de overheid meer moet doen om Bonaire te beschermen tegen klimaatverandering. Dat maakte minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) vrijdag bekend. De zaak was aangespannen door Greenpeace. De rechter oordeelde onder meer dat de Staat binnen anderhalf jaar "heldere, bindende doelen" moet opstellen om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen.

8 uur geleden