Vluchtelingenorganisaties pleiten voor fatsoenlijke asielopvang
DEN HAAG (ANP) - Vluchtelingenorganisaties tonen begrip voor de mogelijke inzet van paviljoens voor de opvang van asielzoekers, maar pleiten wel voor een structurele oplossing. Gezinnen en kwetsbaren moeten bovendien onderdak krijgen op een geschikte en veilige locatie, zeggen VluchtelingenWerk en UNHCR naar aanleiding van de brief van demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel).
Van der Burg schreef maandag aan de Tweede Kamer dat er snel - voor 1 juli - 12.000 extra bedden nodig zijn voor asielzoekers. Indien nodig kunnen er op grond van het Rijk grote paviljoens komen, waarin plek is voor zo'n vijfhonderd mensen. Hoe die paviljoens er precies uit komen te zien, is nog niet duidelijk. Eerder werden asielzoekers onder meer ondergebracht in grote tenten met harde wanden.
Paviljoens zijn niet geschikt voor de opvang van asielzoekers, zeker niet voor langere tijd, meent UNHCR. De VN-vluchtelingenorganisatie begrijpt de noodzaak van deze vorm van opvang, maar vindt "dat dit echt enkel kan als er gelijktijdig aan een structurele oplossing wordt gewerkt". De vluchtelingenorganisatie schreef eerder in een rapport geen voorstander te zijn van asielopvang in tenten, paviljoens en grote hallen, omdat dit nadelige gevolgen heeft voor onder meer de lichamelijke en mentale gezondheid.
Actie
VluchtelingenWerk noemt het goed dat er actie komt. "Want deze situatie is niet houdbaar." Wel pleit de organisatie voor fatsoenlijke opvang. "Denk aan voldoende toiletten en douches, toegang tot openbaar vervoer, de mogelijkheid om zelf te koken en enige activiteiten voor kinderen." Volgens VluchtelingenWerk zijn dit criteria waarmee vluchtelingen een beetje regie op hun eigen leven kunnen houden, actief blijven en het gevoel van eigenwaarde behouden.
VluchtelingenWerk wijst erop dat het tekort aan asielopvang het gevolg is van een politiek probleem. "Gemeenten moeten opnieuw bijspringen om een probleem op te lossen dat door landelijk beleid is veroorzaakt. Structurele verbeteringen die nodig zijn om te voorkomen dat we telkens weer in een opvangcrisis terechtkomen, vragen zowel om actie van het demissionaire kabinet als van de formerende partijen."
Het Rode Kruis staat, waar mogelijk en als gemeenten daar behoefte aan hebben, klaar om te helpen bij het opzetten van nieuwe opvanglocaties. De organisatie kan helpen bij het inrichten van locaties, maar ook bedden, kleding en voedsel leveren.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt niet met extra maatregelen na de rellen bij mogelijke asielzoekerslocaties, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Een demonstratie bij een noodopvang in Loosdrecht liep dinsdagavond volledig uit de hand. Er werd onder meer brand gesticht en de politie werd bekogeld.
1 dag geleden