Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vluchtelingenkinderen wachten vaak nog op passende leerplek

Vluchtelingenkinderen wachten vaak nog op passende leerplek

DEN HAAG (ANP) - Nu de oorlog in Oekraïne al een jaar duurt, loopt de opvang van scholieren uit dat land "best wel vast". Dat zegt een woordvoerster van de PO-Raad namens LOWAN, de organisatie die het 'Eerste opvangonderwijs aan nieuwkomers' verzorgt.

Vluchtelingenkinderen die in Nederland wonen, zijn hier gewoon leerplichtig. Er krijgen nu 10.800 basisschoolleerlingen en 7200 middelbare scholieren uit Oekraïne op de een of andere manier onderwijs in ons land, maar voor enkele duizenden jonge landgenoten is nog geen passende plek gevonden.

Middelbare scholieren zitten veelal eerst, met vluchtelingen van andere origine, in 'schakelklassen' waar ze extra en intensief Nederlandse les krijgen zodat ze zo snel mogelijk naar een reguliere klas kunnen. Als ze geluk hebben tenminste, want de toeloop is zo groot dat veel vluchtelingen inmiddels op een wachtlijst staan voor zo'n schakelklas.

Diverse vormen

Van de opvang van basisscholieren is het beeld heel wisselend, zegt LOWAN. Er zijn diverse vormen van onderwijs voor deze groep en die lopen soms wel en soms niet goed. "Het aantal kinderen met een nieuwkomersachtergrond op de wachtlijst van het primaire onderwijs neemt met gemiddeld dertig kinderen per week toe", stond bijvoorbeeld vrij recent in een Haagse raadsbrief.

Vluchtelingenkinderen gaan voor een deel ook naar speciale nieuwkomersopleidingen, bijvoorbeeld bij asielzoekerscentra. Deze opleidingen hebben extra mogelijkheden voor begeleiding, ook bij het omgaan met trauma's. Soms zijn het speciaal opgerichte scholen, soms speciaal georganiseerde klassen of lesdagen op gewone scholen.

Tijdelijke onderwijsvoorzieningen

En omdat er vorig jaar opeens veel kinderen uit Oekraïne kwamen, mogen reguliere scholen tijdelijke onderwijsvoorzieningen (tov's) inrichten om in hun eigen omgeving soelaas te bieden aan alleen deze groep. Dat is al 142 keer gebeurd. Voor de gelegenheid worden aan lessen en leerkrachten onder deze regeling minder eisen gesteld.

De kinderen die er gebruik maken krijgen een derde van de tijd les in Nederlands, waardoor er maar twee derde overblijft voor andere vakken. Scholen mogen dit minder streng geregelde onderwijs tot augustus volgend jaar aanbieden.

In het eerste jaar dat een basisscholier in Nederland is, draagt de overheid in totaal ongeveer 12.000 euro aan het onderwijs aan zo'n vluchteling bij, vanaf het tweede jaar gaat dat omlaag naar 7600 euro, omdat ze in het reguliere onderwijs verdergaan. De basisbekostiging voor ieder kind op school bedraagt ongeveer 5800 euro. Volgens LOWAN is het geringere extra bedrag vanaf het tweede jaar voor de kinderen in de tov's niet voldoende, omdat ze minder onderwijs hebben gehad en dus ook tijdens hun tweede jaar onderwijs in Nederland extra ondersteuning nodig hebben.

Meer uit Binnenland

Van Zanen over Tarwekamp: maatwerk, besluiten en tijd nodig

DEN HAAG (ANP) - Na de herdenking van de fatale explosie aan de Tarwekamp in Den Haag zei burgemeester Jan van Zanen dat hij maatwerk blijft leveren aan alle getroffenen van de aanslag. "Wij laten niemand los, totdat die op eigen benen kan staan." Van Zanen zegt geen "generieke maatregelen" te willen inzetten.

2 uur geleden
Twee gevechtsvliegtuigen opgestegen vanaf Volkel om drone

VOLKEL (ANP) - Een drone is de reden dat de Koninklijke Luchtmacht zondagochtend twee gevechtsvliegtuigen heeft laten opstijgen vanaf de militaire vliegbasis in Volkel. De drone heeft het luchtruim weer verlaten en vormde geen directe dreiging, meldt het ministerie van Defensie. De F-35's zijn weer teruggekeerd naar de vliegbasis.

3 uur geleden
Honderden aanwezigen bij herdenking dodelijke explosie Tarwekamp

DEN HAAG (ANP) - In de Adventkerk in Den Haag is zondagmiddag een openbare herdenkingsbijeenkomst voor de dodelijke explosie aan de Tarwekamp in de wijk Mariahoeve gehouden. "Vandaag is een emotioneel moment, en voor al die emotie is ruimte", sprak de ceremoniemeester de honderden aanwezigen toe.

4 uur geleden
Verlies jonge vrouwen Den Haag "niet te bevatten" voor familie

DEN HAAG (ANP) - De familie van de twee jonge vrouwen die afgelopen donderdag overleden na een ongeval op de Haagse Bezuidenhoutseweg, noemt het "onbeschrijflijk oneerlijk en niet te bevatten dat zij er ineens niet meer zijn". De vrouwen "zijn op een tragische manier overleden op een dag die feestelijk had moeten zijn", schrijven zij in een verklaring van de organisatie Namens de Familie.

7 uur geleden
Twee gevechtsvliegtuigen opgestegen vanaf Volkel na alarmering

VOLKEL (ANP) - De Koninklijke Luchtmacht heeft twee gevechtsvliegtuigen laten opstijgen vanaf de militaire vliegbasis in Volkel.

8 uur geleden
PI Vught wil aangifte doen na gijzeling, medewerkers ongedeerd

VUGHT (ANP) - De PI Vught is van plan aangifte te doen, nadat vrijdag op een afdeling van het Penitentiair Psychiatrisch Centrum (PPC) drie medewerkers werden gegijzeld door een gedetineerde. Dit meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) zaterdag.

1 dag geleden
Marco Borsato gaat het komende jaar niet optreden

DEN HAAG (ANP) - Marco Borsato treedt het komende jaar niet op. Dat laat zijn management zaterdag weten aan het ANP, in reactie op de uitnodiging die André Rieu de zanger deed.

1 dag geleden