
Vluchtelingen worden voorbereid op geknal van vuurwerk
DEN HAAG (ANP) - Knallen door vuurwerk kunnen de associatie met oorlog met zich meebrengen. Dat kan zeker bij Oekraïners het geval zijn, die hun land nog maar recent ontvluchtten wegens de inval van de Russen, maar ook bij andere vluchtelingen. "Het speelt eigenlijk elk jaar", aldus VluchtelingenWerk desgevraagd. Het is volgens een woordvoerder zaak de vluchtelingen bijtijds op de lawaaierige Nederlandse oudejaarstraditie te attenderen, zodat het lawaai niet onverwacht komt. "Het is wel goed als ze het kunnen plaatsen."
Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) vaardigt volgens eigen zeggen geen adviezen en waarschuwingen uit, maar heeft de ervaring dat de locaties zelf actie ondernemen om de schrik van de bewoners te beperken. "Het verschilt per locatie, is die bijvoorbeeld in de stad of op het platteland?", aldus de zegsman.
De opvang van Oekraïners is de verantwoordelijkheid van de gemeenten en de veiligheidsregio's. In Drenthe heeft de veiligheidsregio op zijn site een uitleg in het Oekraïens geplaatst over oud en nieuw in Nederland. Zo worden de vluchtelingen gewaarschuwd voor het fejerverk (vuurwerk) en het strilbi karbidom (carbidschieten). "Wees voorbereid op geluidsoverlast", laat de Veiligheidsregio Drenthe weten. Gemeenten kunnen die informatie via onder meer WhatsApp-groepen delen met de Oekraïense vluchtelingen.
RefugeeHelp
De Veiligheidsregio Utrecht heeft informatie van RefugeeHelp, een platform van VluchtelingenWerk, gedeeld met de 26 gemeenten in die provincie. Op die site kunnen Oekraïners lezen dat mensen in Nederland soms illegaal vuurwerk afsteken, en dat ze er rekening mee moeten houden dat er op straat veel vuurwerk te horen kan zijn.
De regio's Groningen, IJsselland, Gelderland-Midden, Gelderland-Zuid, Noord-Holland Noord, Rotterdam-Rijnmond, Brabant-Zuidoost, Limburg-Noord verwijzen voor maatregelen voor en adviezen aan Oekraïense vluchtelingen naar hun gemeenten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Kinderen en jongeren in Nederland zijn voor een leeftijdsgrens voor sociale media. UNICEF Nederland vroeg ruim 1000 kinderen en jongeren (10-18 jaar) in Nederland naar hun ervaringen met sociale media, van wie 69 procent aangaf voor een socialemediaverbod te zijn.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het 'startpakket' aan stikstofmaatregelen waarmee het kabinet vorige maand is gekomen, schiet tekort. Dat stellen Ingrid Thijssen van ondernemersorganisatie VNO-NCW en Ina Adema, voorzitter van het Interprovinciaal Overleg (IPO), in De Telegraaf. Zij willen dat er nog voor de zomer een totaalpakket komt om de stikstofproblematiek op te lossen.
15 minuten geledenWINSCHOTEN (ANP) - De auto die dinsdagavond in het water in Winschoten werd gevonden in de zoektocht naar de vermiste Jeffrey (10) en Emma (8) is uit het water gehesen. Het kenteken komt overeen met dat van de grijze Toyota Avensis van de vader (67) van de kinderen.
3 uur geledenWINSCHOTEN (ANP) - In het water in Winschoten is in de zoektocht naar de vermiste kinderen Emma (8) en Jeffrey (10) een auto "van een vergelijkbaar type" als die van de vader van de kinderen gevonden. Daarin bevinden zich "meerdere lichamen", hoeveel is nog niet duidelijk, meldt de politie.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een Europees onderzoek naar schending van het humanitair recht door Israël is "een welkome eerste stap" maar wel een die "verwoestend laat" komt, vindt Eve Geddie van Amnesty International. Zeventien EU-lidstaten steunden dinsdag het verzoek van minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) tot een dergelijk onderzoek. Daarop besloot EU-buitenlandchef Kaja Kallas het onderzoek uit te voeren.
7 uur geledenFINSTERWOLDE (ANP) - De politie merkt dat burgers graag willen helpen zoeken naar de vermiste Jeffrey (10) en Emma (8). Dinsdagmiddag meldden tientallen mensen zich bij het buurthuis in Finsterwolde, van waaruit de zoektocht wordt gecoördineerd. Onder hen ook veel inwoners van de omliggende dorpen. "Dat waarderen we zeer."
8 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Israël meldt dat dinsdag 93 vrachtwagens van de Verenigde Naties zijn toegelaten tot de Gazastrook. De wagens vervoerden humanitaire hulp, waaronder meel voor bakkerijen, babyvoeding, medische apparatuur en medicijnen.
9 uur geleden