Vluchtelingen worden voorbereid op geknal van vuurwerk
DEN HAAG (ANP) - Knallen door vuurwerk kunnen de associatie met oorlog met zich meebrengen. Dat kan zeker bij Oekraïners het geval zijn, die hun land nog maar recent ontvluchtten wegens de inval van de Russen, maar ook bij andere vluchtelingen. "Het speelt eigenlijk elk jaar", aldus VluchtelingenWerk desgevraagd. Het is volgens een woordvoerder zaak de vluchtelingen bijtijds op de lawaaierige Nederlandse oudejaarstraditie te attenderen, zodat het lawaai niet onverwacht komt. "Het is wel goed als ze het kunnen plaatsen."
Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) vaardigt volgens eigen zeggen geen adviezen en waarschuwingen uit, maar heeft de ervaring dat de locaties zelf actie ondernemen om de schrik van de bewoners te beperken. "Het verschilt per locatie, is die bijvoorbeeld in de stad of op het platteland?", aldus de zegsman.
De opvang van Oekraïners is de verantwoordelijkheid van de gemeenten en de veiligheidsregio's. In Drenthe heeft de veiligheidsregio op zijn site een uitleg in het Oekraïens geplaatst over oud en nieuw in Nederland. Zo worden de vluchtelingen gewaarschuwd voor het fejerverk (vuurwerk) en het strilbi karbidom (carbidschieten). "Wees voorbereid op geluidsoverlast", laat de Veiligheidsregio Drenthe weten. Gemeenten kunnen die informatie via onder meer WhatsApp-groepen delen met de Oekraïense vluchtelingen.
RefugeeHelp
De Veiligheidsregio Utrecht heeft informatie van RefugeeHelp, een platform van VluchtelingenWerk, gedeeld met de 26 gemeenten in die provincie. Op die site kunnen Oekraïners lezen dat mensen in Nederland soms illegaal vuurwerk afsteken, en dat ze er rekening mee moeten houden dat er op straat veel vuurwerk te horen kan zijn.
De regio's Groningen, IJsselland, Gelderland-Midden, Gelderland-Zuid, Noord-Holland Noord, Rotterdam-Rijnmond, Brabant-Zuidoost, Limburg-Noord verwijzen voor maatregelen voor en adviezen aan Oekraïense vluchtelingen naar hun gemeenten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) heeft dit jaar 3438 explosieven onschadelijk gemaakt, veel meer dan de 2455 van het jaar ervoor. In de meeste gevallen ging het om bommen en granaten uit de Tweede Wereldoorlog die niet ontploft waren.
2 uur geledenNUNSPEET (ANP) - De 56-jarige bestuurster die maandagavond met haar auto inreed op een groep mensen in Nunspeet, was niet onder invloed van drugs of alcohol. Dat meldt de politie dinsdagmiddag.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Domtoren in Utrecht heeft afgelopen zondag de 100.000e bezoeker van dit jaar verwelkomd en daarmee is het record uit 2017 verbroken: in dat jaar beklommen 92.000 mensen de toren. Dat meldt Utrecht Marketing, die de Domtoren exploiteert.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse boeren hoeven niet te rekenen op een nieuwe uitzondering op de Europese mestregels. Demissionair landbouwminister Femke Wiersma had daartoe een verzoek ingediend bij Eurocommissaris Jessika Roswall (Milieu), maar dat is afgewezen. Dat meldt de BBB-bewindsvrouw aan de Tweede Kamer. "Ik vind dit besluit van de Europese Commissie zeer teleurstellend", schrijft zij.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zowel op maandag als op dinsdag zijn er vernielingen geweest bij de Britse ambassade in Den Haag, meldt de politie. Maandag rond 06.00 uur is een steen door een ruit aan de Lange Voorhout gegooid en is graffiti op het gebouw gespoten. Daarvoor is een 38-jarige man uit Den Haag aangehouden. Dinsdag zijn de deur en gevel met rode vloeistof beklad.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vier grote steden hebben sinds maandagavond extra opvangplekken voor dak- en thuislozen geopend, omdat de temperatuur de komende dagen flink daalt. In de nachten gaat het vriezen en overdag ligt de gevoelstemperatuur rond het vriespunt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rechercheurs hebben vorige week meer dan 18.000 kilo vuurwerk in beslag genomen. Dat is de grootste hoeveelheid van deze eindejaarsperiode en meer dan in de drie voorgaande weken bij elkaar.
5 uur geleden