Vluchtauto voor ontsnapte tbs'er stond klaar
NIJMEGEN (ANP) - De 31-jarige tbs'er uit de Pompekliniek in Nijmegen, die er woensdag vandoor ging tijdens een begeleid verlof, had geregeld dat er een vluchtauto klaarstond. De man nam in een winkel in de stad de benen. Zijn begeleider rende nog achter hem aan, maar de tbs'er sprong bij iemand in een klaarstaande auto en verdween, zegt een woordvoerster van de Pompestichting, waar de Pompekliniek bij hoort. Donderdagmiddag is er overleg met het ministerie van Justitie over het incident.
De man zat sinds 2018 vast voor doodslag. Hij bracht een vrouw in Rotterdam om het leven en kreeg daarvoor acht jaar cel en tbs opgelegd. Woensdagmiddag na zijn ontsnapping zou hij een 27-jarige vrouw in Soest hebben neergestoken. Een speciaal opsporingsteam van de politie was toen al naar hem op zoek en wist hem even later in Bergschenhoek bij Rotterdam aan te houden. De man zit nu in de cel op verdenking van de steekpartij en zal daarvoor strafrechtelijk vervolgd worden. Voor zover de Pompestichting weet, is de toestand van de neergestoken vrouw stabiel.
De politie kwam woensdag direct in actie toen de begeleider het alarm activeerde, dat alle begeleiders bij zich dragen als ze met een tbs'er op verlof gaan buiten de poorten van de kliniek. De Pompestichting noemt het handelen van de politie adequaat.
Donderdag zijn er in de Pompekliniek bijeenkomsten voor het personeel om te bespreken wat er is gebeurd. De verloven van patiënten in de kliniek gaan gewoon door voor zover daar toestemming voor was. In juni, toen twee tbs'ers ontsnapten via een gat in het hek rond de kliniek, werden alle verloven enkele dagen ingetrokken. Dat is gebruikelijk als er op het terrein van de instelling iets gebeurt, zegt de woordvoerster. Maar aangezien deze ontsnapping "buiten" plaatshad, heeft dat geen gevolgen voor de verloven van anderen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Academische vrijheid moet een plek krijgen in de grondwet en de vrijheid van meningsuiting voor wetenschappers moet door kennisinstellingen beter beschermd worden. Dat staat in een advies van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) aan onderwijsminister Rianne Letschert. De KNAW roept ook op tot een aanscherping van de wet op het hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek.
6 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Een wetsvoorstel dat inlichtingen- en veiligheidsdiensten meer ruimte geeft om gegevens te verzamelen, moet gepaard gaan met "effectieve waarborgen en robuust toezicht" om mensenrechten te beschermen, oordeelt het College van de Rechten van de Mens. Als het aan het kabinet ligt, worden de inlichtingendiensten onder meer sneller bevoegd om informatie te verzamelen over personen en organisaties die een mogelijke dreiging vormen. Zo kunnen ze computers en smartphones hacken zonder onafhankelijke toets vooraf.
27 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft dinsdag een server in beslag genomen bij een datacenter in Amsterdam-Oost. Dat bevestigt de politie naar aanleiding van berichtgeving van NRC. De inname gebeurde op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten.
46 minuten geledenARNHEM (ANP) - De man die GTST-acteur Bas Muijs in 2023 heeft gegijzeld en mishandeld, is woensdag in hoger beroep veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Eerder legde de rechtbank hem dezelfde straf op.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Stichting Be Ok, die in Amsterdam kwetsbare jongeren bijstaat, is mogelijk betrokken bij een witwaszaak. Dat zegt het Openbaar Ministerie Amsterdam na berichtgeving van De Telegraaf. In de zaak werden in mei zes mannen uit Amsterdam aangehouden op verdenking van het witwassen van ten minste 38 miljoen euro. Een van hen, een 26-jarige man, zit nog in voorlopige hechtenis.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Oppositiepartijen in de provincie Groningen willen een spoeddebat over het noodlijdende Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) in Lauwersoog. In het vorig voorjaar geopende centrum huist onder meer de zeehondenopvang die voorheen in het bekende opvangcentrum in Pieterburen zat. Het WEC komt 2,8 miljoen euro tekort en de provincie Groningen en de gemeente Het Hogeland willen niet nog meer publiek geld in het centrum steken.
1 uur geledenROERMOND (ANP) - De rechtbank in Roermond heeft woensdag Janus K. veroordeeld tot vijf jaar cel, omdat hij in maart in Maastricht een 4-jarig jongetje doodreed. De moeder van het kind raakte daarbij zwaargewond. Het rijbewijs van de 30-jarige K. wordt voor vijf jaar ingenomen.
2 uur geleden