Vlucht voor repatriëring vanuit Eindhoven onderweg naar Libanon
EINDHOVEN (ANP) - Op de luchtmachtbasis Eindhoven is vrijdagochtend om 09.20 uur de eerste repatriëringsvlucht vertrokken richting Libanon. Het toestel, een militaire Airbus A330, vliegt in de avond terug met aan boord mensen die zich hebben aangemeld voor terugkeer naar Nederland.
Er hebben zich ongeveer vierhonderd mensen aangemeld voor repatriëring, meldde het ministerie van Buitenlandse Zaken donderdagavond. Daarvan voldoen ruim tweehonderd mensen aan de voorwaarden om mee te mogen met het vliegtuig van Defensie. Volgens een woordvoerster van het ministerie is die situatie vrijdagochtend ongewijzigd.
Behalve Nederlanders zullen op de vlucht ook mensen met andere nationaliteiten zitten. Het gaat bijvoorbeeld om mensen uit België, Finland en Ierland. Hoeveel mensen dat precies zijn, is onbekend, aldus de woordvoerster.
Tweede vlucht
Hoe laat het toestel vrijdagavond aankomt op Eindhoven is nog onduidelijk. De gerepatrieerden zullen welkom geheten worden door de secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken Christiaan Rebergen.
Zaterdag vertrekt vanuit Eindhoven een tweede vlucht met hetzelfde doel. Details over die vlucht zijn er nog niet, maar mogelijk is er sprake van een gelijk vluchtschema als de vlucht van vrijdag.
Bijstand
Of er mensen vanuit Libanon met commerciële vluchten zijn vertrokken is niet bekend bij het ministerie. Er wordt vanuit het departement wel bijstand verleend aan mensen die dat willen.
Nederland roept zijn burgers al langere tijd op te vertrekken uit Libanon. Door luchtaanvallen van Israël en oplopende spanningen is het er niet meer veilig. Israël wil de militante Libanese beweging Hezbollah uitschakelen. Die voert op haar beurt ook raketaanvallen uit op Israël.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De overstap naar één landelijke doorstroomtoets voor alle basisschoolleerlingen in plaats van zes verschillende, kan niet worden gemaakt voor het schooljaar 2029-2030. Dat herhaalde demissionair staatssecretaris Koen Becking (VVD) donderdagavond in een Kamerdebat. Becking zei "bereid" te zijn om te kijken of dit sneller kan, maar gaf aan niet te weten hoe.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het eerste gesprek tussen informateur Rianne Letschert en de leiders van D66, CDA en VVD donderdag had een "goede sfeer". Dat vertelden Rob Jetten (D66) en Letschert na afloop van het onderhoud. De bijeenkomst was vooral bedoeld om kennis te maken met de nieuwe informateur en een agenda voor de komende dagen vast te stellen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oekraïne staat onder zware druk van de Verenigde Staten om tot een deal te komen met Rusland. De Amerikanen spraken daarover al met de Russen. Het is cruciaal dat er geen besluiten achter de rug om van Oekraïne worden genomen, laat demissionair premier Dick Schoof donderdag weten na een video-overleg met de Coalition of the Willing en president Volodymyr Zelensky van Oekraïne.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieminister Sophie Hermans ziet nu geen mogelijkheden om de gaswinning in Warffum te beëindigen. Dat zegt ze in een debat over Groningen. Deze week sprak de Kamer opnieuw de wens uit om de gaswinning bij het Groningse dorp te stoppen; daar geeft de VVD-minister nu geen vervolg aan. "Dat kán ik niet uitvoeren, omdat ik daarmee buiten de wet ga," zegt Hermans.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Binnen het demissionaire kabinet speelt een hoog opgelopen conflict over mestregels en waterkwaliteit. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) heeft tevergeefs geprobeerd zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen om strengere mestregels in te voeren om de waterkwaliteit te verbeteren, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van de NOS.
11 uur geledenTER APEL (ANP) - Vakbond CNV is positief over nieuwe, ingestelde veiligheidsmaatregelen rondom "de beruchte" buslijn Emmen-Stadskanaal, die via Ter Apel gaat. Asielzoekers maken gebruik van de lijn en de afgelopen periode is het aantal incidenten fors toegenomen, meldde busvervoerder Qbuzz eerder deze week. Het gaat dan om intimidatie, bedreigingen en fysiek geweld aan het adres van buschauffeurs, stelt CNV.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag is donderdag aan het eind van de middag het eerste overleg van de nieuwe informateur Rianne Letschert met de leiders van D66, CDA en VVD begonnen. De bijeenkomst is vooral bedoeld om de agenda voor de komende dagen vast te stellen. Letschert heeft tot eind januari om haar opdracht af te ronden.
13 uur geleden