Vliegtuigmotorbouwer Rolls-Royce wil kleine kernreactoren bouwen
LONDEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Britse fabrikant van vliegtuigmotoren Rolls-Royce wil kleine kernreactoren gaan bouwen om zo te helpen bij het verlagen van de uitstoot van broeikasgassen in het Verenigd Koninkrijk. Het bedrijf heeft daarvoor subsidie ontvangen van de Britse overheid en geld van investeerders.
De nieuwe bedrijfstak heeft de naam Small Modular Reactor (SMR). De overheid verstrekt een subsidie van 210 miljoen pond, omgerekend 246 miljoen euro, en een consortium van private investeerders steekt 195 miljoen pond in de plannen. Rolls-Royce denkt dat die activiteiten in 2050 zullen zorgen voor 40.000 arbeidsplaatsen.
De SMR-reactoren worden veel kleiner dan gewone kerncentrales en zijn daarom veel goedkoper en sneller om te maken. De reactoren worden grotendeels in een fabriek gebouwd en daarna vervoerd naar de locatie. De topman van Rolls-Royce zegt dat met die nucleaire technologie een "schone oplossing" wordt geboden tegen klimaatverandering. Er komt namelijk geen CO2 vrij uit kernenergie. De Britse minister van Economische Zaken Kwasi Kwarteng spreekt van een enorme kans om meer uitstootvrije energie op te wekken dan ooit en nog meer energie-onafhankelijk te worden.
Kernenergie
Momenteel haalt het Verenigd Koninkrijk ongeveer 20 procent van zijn stroomopwekking uit kernenergie. Rolls-Royce zou van plan zijn zestien SMR-reactoren te bouwen in het land, voor een prijs van 2 miljard pond per stuk. Gewone kerncentrales zijn veel duurder om te bouwen.
Volgens Rolls-Royce zullen de centrales met SMR-reactoren ongeveer twee voetbalvelden groot zijn en voldoende stroom kunnen leveren voor 1 miljoen Britse huishoudens. Daarmee zouden ze volgens het bedrijf een tiende van de ruimte van een conventionele kerncentrale in beslag nemen. Het Verenigd Koninkrijk werkt ook aan de bouw van nieuwe grote kerncentrales.
Rolls-Royce zegt dat de reactoren naast stroomvoorziening aan huishoudens en bedrijven ook kunnen helpen met energie voor de productie van synthetische brandstof voor vliegtuigen en waterstof. De Britse overheid heeft gezegd dat het land in 2050 volledig klimaatneutraal moet zijn.
Meer uit Financieel
HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse olie- en gasbedrijven ExxonMobil en Chevron hebben in het afgelopen kwartaal hoge winsten geboekt dankzij de sterk gestegen prijzen van olie en brandstoffen door de oorlog in het Midden-Oosten. De kwartaalwinsten van de twee maatschappijen stegen naar het hoogste niveau sinds 2022.
48 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft de Chinese webshop Temu een aanklacht gestuurd omdat het bedrijf niet meewerkte tijdens een inval. Begin december deed de Commissie een inval in het Europese hoofdkantoor van Temu in Dublin tijdens een onderzoek naar oneerlijke concurrentie.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP/RTR) - Het AI-muziekplatform Suno schendt copyrightregels van artiesten en moet daarom schadevergoedingen gaan betalen. Dat heeft een rechtbank in München vrijdag bepaald. Gebruikers van Suno kunnen op het AI-platform instructies invullen voor liedjes en krijgen dan een volledig uitgewerkt nummer terug.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Vanaf zondag gaan er nieuwe AI-regels gelden in de EU, waarbij AI-bedrijven verplicht zijn om expliciet te melden aan gebruikers dat ze gebruikmaken van AI. Zo moet bij afbeeldingen, video's of audio verplicht vermeld worden als ze zijn bewerkt of gegenereerd met AI. Die content moet een soort label krijgen, zodat het makkelijker wordt voor de autoriteiten om in kaart te brengen waar AI in het spel is geweest.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in juli gestegen naar 2,9 procent op jaarbasis door een grotere stijging van de energieprijzen. Dat meldt het Europees statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige raming.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Branchevereniging OV-NL noemt het "heel vervelend" dat reizigers op 9 september worden geraakt door de aangekondigde 24-uursstaking in het openbaar vervoer. Wat de precieze gevolgen zijn voor de dienstregeling is volgens een woordvoerder nog niet duidelijk.
3 uur geledenNOOTDORP (ANP) - Bodemonderzoeker en oliedienstverlener Fugro is 15 miljoen euro aan winst misgelopen door de Iranoorlog. De beursgenoteerde onderneming uit Nootdorp miste zo'n 10 miljoen aan inkomsten doordat werkzaamheden aan energieprojecten op zee en aan infrastructuur in Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten stil kwamen te liggen door het geweld. De overige misgelopen 5 miljoen euro kwam door gestegen kosten van onder meer brandstof, meldt topman Mark Heine in een toelichting op de kwartaalresultaten.
3 uur geleden