Vliegtuigen Defensie naar Jordanië voor evacuatie uit Soedan
DEN HAAG (ANP) - Twee vliegtuigen van Defensie zijn vertrokken naar Aqaba in Jordanië voor het geval Nederlanders uit Soedan kunnen worden geëvacueerd. Mariniers en een medische eenheid zijn mee. Later deze avond vertrekt nog een derde toestel van Defensie.
"Dit stelt ons in staat om, indien noodzakelijk, flexibel en snel op te treden. Evacuatie is op dit moment niet mogelijk vanwege de veiligheidssituatie", aldus minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Kamer. "We zijn ons aan het voorbereiden op allerlei scenario’s"
Het aantal Nederlanders in Soedan waarmee het ministerie contact heeft, is gestegen tot ongeveer tachtig. Eerder waren het er vijftig. Buitenlandse Zaken gaat ervan uit dat er nog meer Nederlanders in Soedan zijn. Er gaat ook een Snel Consulair Ondersteuningsteam naar Jordanië.
Zware gevechten
Er zijn sinds zaterdag zware gevechten tussen het Soedanese regeringsleger en paramilitairen. Vooral in de hoofdstad Khartoem is de strijd fel. Al twee keer werd een staakt-het-vuren afgesproken, maar beide keren is dit direct geschonden. Onduidelijk is of het vliegveld nog gebruikt kan worden.
Nederland trekt zoveel mogelijk met andere landen op in deze crisis, aldus Hoekstra. Het gaat met name om Duitsland, Frankrijk, Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk. Voor de internationale coördinatie reizen mensen van Defensie naar Djibouti in Oost-Afrika.
C-130 Hercules
De vliegtuigen van Defensie vertrokken woensdagavond vanaf de vliegbasis Eindhoven. Het ging om een C-130 Hercules transportvliegtuig en een A330 van een NAVO-pool die daar is gestationeerd. En later gaat nog een tweede C-130 Hercules richting Jordanië.
Eerder op de dag braken de Duitse strijdkrachten volgens het weekblad Der Spiegel een poging af om burgers uit Soedan te evacueren. Dat gebeurde omdat er gevochten werd in de buurt van de luchthaven. De regering in Berlijn wilde dat niet bevestigen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Kabinet en Kamerleden reageren boos op de bekladding van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam op de dag dat Nederland de doden van de Tweede Wereldoorlog en andere oorlogen herdenkt. "Walgelijk", twitterde staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken, VVD).
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) heeft nog geen hulpverzoeken ontvangen van Nederlandse opvarenden van cruiseschip MV Hondius. Drie opvarenden van dat schip zijn overleden nadat ze ziek werden op het schip. Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) testte er zeker één positief op het hantavirus. Het schip ligt nu voor de kust van Kaapverdië.
25 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Schoonmaakploegen zijn maandagochtend bezig bekladdingen van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam te verwijderen, bevestigt de politie. Het monument is ontsierd met een rode substantie. Onder meer het woord 'genocide' is erop gespoten, ziet een ANP-fotograaf.
33 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Door een seinstoring rijden er maandagochtend geen treinen tussen Utrecht en Den Haag. ProRail kan nog niet inschatten hoe lang de problemen gaan duren, maar voorziet zeker gevolgen voor de ochtendspits.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - In een groot deel van het land geldt maandagochtend code geel om plaatselijk dichte mist. Met uitzondering van het noorden en noordoosten kan het zicht plaatselijk minder dan 200 meter zijn. Het KNMI heeft de weerwaarschuwing daarom afgegeven voor alle provincies, behalve Groningen, Friesland en Drenthe.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions onderzoekt de herkomst en mogelijke verspreiding van het hantavirus aan boord van de MV Hondius. Het bedrijf bevestigt in een persverklaring in de nacht van zondag op maandag dat één opvarende positief is getest op het virus. Het gaat om een patiënt die momenteel is opgenomen op de intensive care in Johannesburg in Zuid-Afrika. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) meldde dat eerder al.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft rond 23.45 uur zondagavond aan de Pleinweg in Rotterdam een zwaargewonde man aangetroffen. De man zat in een auto en is mogelijk het slachtoffer geworden van een steekincident dat plaatsvond in de Tarwewijk, maar waar precies is onduidelijk.
6 uur geleden