Vlaggen halfstok voor herdenking Watersnoodramp 1953
GOEREE-OVERFLAKKEE (ANP) - Op het Zuid-Hollandse eiland Goeree-Overflakkee hangen woensdag de vlaggen halfstok vanwege de zeventigste herdenking van de Watersnoodramp in 1953. Het gemeentebestuur van Goeree-Overflakkee heeft inwoners en ondernemers daar speciaal om gevraagd.
Waarschijnlijk hangen in het zuidwesten van Nederland woensdag veel vlaggen halfstok ter nagedachtenis aan de 1863 mensen die om het leven kwamen toen de dijken doorbraken in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953. In veel gemeenten in Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant zijn herdenkingen, stille tochten en kransleggingen.
De zeedijken bezweken door een combinatie van zware storm en springtij. De dijken waren ook in matige tot slechte conditie. Dat was wel bekend, maar in die jaren werd al het geld besteed aan het herstellen van oorlogsschade en wederopbouw. Na de watersnoodramp werd het Deltaplan gemaakt, dat leidde tot de Deltawerken, stormvloedkeringen die de zeearmen kunnen afsluiten als het hoogwater wordt. Door klimaatverandering en zeespiegelstijging is het op dit moment de vraag of de Deltawerken voldoende zijn om het achterliggende land in deze eeuw te blijven beschermen tegen springvloed en hoogtij.
Prinses Beatrix bezoekt de herdenking in Oude-Tonge op Goeree-Overflakkee. Dit dorp had met ruim 300 slachtoffers de meeste doden te betreuren na de ramp. Minister Mark Harbers van Infrastructuur en Waterstaat is bij de herdenking in Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland. Bij Ouwerkerk werd in november 1953 het laatste gat in een dijk gesloten. In de caissons die daarvoor toen werden gebruikt is tegenwoordig het Watersnoodmuseum gehuisvest. Het museum en de provincie Zeeland besteden het hele jaar aandacht aan waterveiligheid met onder andere lespakketten en exposities. Er verschijnen dit jaar ook veel boeken en podcasts over de ramp van 1953.
Meer uit Binnenland
LEERDAM (ANP) - Maatregelen die Rijkswaterstaat heeft genomen om sluipverkeer aan te pakken tijdens grootschalige werkzaamheden aan de A2, lijken de overlast te hebben verminderd. Die indruk heeft burgemeester Sjors Fröhlich van de gemeente Vijfheerenlanden, waar onder meer Leerdam en Vianen onder vallen. "Zeker, het was opnieuw druk vandaag vanwege de afsluiting van de A2, maar het was goed te doen. Zowel voor automobilisten op de snelweg als voor de inwoners van Vianen en omliggende dorpen", twitterde hij zaterdag.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB maakt zich zorgen over het feit dat mogelijk het noodsysteem van 2 miljoen auto's in Nederland vanaf eind 2027 niet meer werkt door het uitschakelen van het 2G-mobiele netwerk. Het noodsysteem eCall, dat sinds 2018 verplicht is in nieuwe auto's, werkt niet op modernere mobiele netwerken.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De startbewijzen voor de Dam tot Damloop zijn zaterdagochtend in ruim een uur uitverkocht. Dat meldt de organisatie. Het is dit jaar een jubileumeditie: de hardloopwedstrijd van 10 Engelse mijl (16,1 kilometer) bestaat veertig jaar. Hij wordt gelopen op zondag 20 september.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 45-jarige vrouw uit Amsterdam is vrijdag vermoedelijk om het leven gebracht door haar partner. De 46-jarige man is opgepakt. Hij mag voorlopig alleen contact hebben met zijn advocaat. Daarom meldt de politie zaterdag verder nog niets over de zaak.
10 uur geledenNOARDBURGUM (ANP) - Het slachtoffer van het steekincident in het Friese dorp Noardburgum van afgelopen nacht is een minderjarige jongen. Dat meldt de politie. In totaal zijn acht mensen aangehouden voor mogelijke betrokkenheid bij de zaak.
12 uur geledenARNHEM (ANP) - De aanvraag van de concertvergunning voor Kanye West in Arnhem "loopt nog". Dat meldde een woordvoerder van de gemeente vrijdag desgevraagd aan het ANP. Het feit dat inmiddels in drie landen de concerten zijn afgelast, heeft volgens de gemeente geen invloed op de aanvraag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 27-jarige man veroordeeld tot een celstraf voor betrokkenheid bij de grootschalige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. Volgens de rechtbank heeft de man zich schuldig gemaakt aan openlijk geweld op drie verschillende locaties in Den Haag. Ook is hij veroordeeld voor de diefstal van een AED uit een politievoertuig.
1 dag geleden