Vlaggen halfstok voor herdenking Watersnoodramp 1953
GOEREE-OVERFLAKKEE (ANP) - Op het Zuid-Hollandse eiland Goeree-Overflakkee hangen woensdag de vlaggen halfstok vanwege de zeventigste herdenking van de Watersnoodramp in 1953. Het gemeentebestuur van Goeree-Overflakkee heeft inwoners en ondernemers daar speciaal om gevraagd.
Waarschijnlijk hangen in het zuidwesten van Nederland woensdag veel vlaggen halfstok ter nagedachtenis aan de 1863 mensen die om het leven kwamen toen de dijken doorbraken in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953. In veel gemeenten in Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant zijn herdenkingen, stille tochten en kransleggingen.
De zeedijken bezweken door een combinatie van zware storm en springtij. De dijken waren ook in matige tot slechte conditie. Dat was wel bekend, maar in die jaren werd al het geld besteed aan het herstellen van oorlogsschade en wederopbouw. Na de watersnoodramp werd het Deltaplan gemaakt, dat leidde tot de Deltawerken, stormvloedkeringen die de zeearmen kunnen afsluiten als het hoogwater wordt. Door klimaatverandering en zeespiegelstijging is het op dit moment de vraag of de Deltawerken voldoende zijn om het achterliggende land in deze eeuw te blijven beschermen tegen springvloed en hoogtij.
Prinses Beatrix bezoekt de herdenking in Oude-Tonge op Goeree-Overflakkee. Dit dorp had met ruim 300 slachtoffers de meeste doden te betreuren na de ramp. Minister Mark Harbers van Infrastructuur en Waterstaat is bij de herdenking in Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland. Bij Ouwerkerk werd in november 1953 het laatste gat in een dijk gesloten. In de caissons die daarvoor toen werden gebruikt is tegenwoordig het Watersnoodmuseum gehuisvest. Het museum en de provincie Zeeland besteden het hele jaar aandacht aan waterveiligheid met onder andere lespakketten en exposities. Er verschijnen dit jaar ook veel boeken en podcasts over de ramp van 1953.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions onderzoekt de herkomst en mogelijke verspreiding van het hantavirus aan boord van de MV Hondius. Het bedrijf bevestigt in een persverklaring in de nacht van zondag op maandag dat één opvarende positief is getest op het virus. Het gaat om een patiënt die momenteel is opgenomen op de intensive care in Johannesburg in Zuid-Afrika. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) meldde dat eerder al.
43 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft rond 23.45 uur zondagavond aan de Pleinweg in Rotterdam een zwaargewonde man aangetroffen. De man zat in een auto en is mogelijk het slachtoffer geworden van een steekincident dat plaatsvond in de Tarwewijk, maar waar precies is onduidelijk.
1 uur geledenEGMOND AAN ZEE (ANP) - Bij de kust van Egmond aan Zee is zondagavond een levende witsnuitdolfijn gestrand, meldt SOS Dolfijn. Het dier wordt koel gehouden met natte doeken, schrijft de stichting op Facebook. Volgens NH Nieuws wordt de witsnuitdolfijn naar de opvang van SOS Dolfijn gebracht om te kijken hoe het gered kan worden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat de repatriëring leiden van twee zieke bemanningsleden aan boord van het schip m/v Hondius dat voor anker ligt voor de kust van Kaapverdië, meldt de Nederlandse cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions zondagavond laat in een persbericht. Drie passagiers aan boord van het schip zijn overleden. Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) testte er zeker een positief op het hantavirus.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Dagblad Trouw viert maandag de 25.000e editie van de krant. Ter gelegenheid van deze mijlpaal hebben zowel de krant zelf als de website maandag het oude logo waarmee de krant in de oorlogsjaren werd gepubliceerd. Dat heeft hoofdredacteur Wendelmoet Boersema zondag gemeld in het radioprogramma Met Het Oog op Morgen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) heeft bevestigd dat twee Nederlandse opvarenden van een kleinschalig cruiseschip zijn overleden. Volgens een woordvoerder werd een Nederlander ziek aan boord en overleed de persoon medio april tijdens een reis van Argentinië naar Kaapverdië. De tweede Nederlander, die ook ziek werd, is nog overgebracht naar Zuid-Afrika, waar de persoon overleed.
5 uur geledenWEERT/BUDEL (ANP) - De brand die dagenlang heeft gewoed in het natuurgebied bij Weert en Budel is onder controle. De brandweer meldde zondag even voor 21.30 uur dat het sein 'brand meester' is gegeven.
6 uur geleden