Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vlag van nieuweling Finland gaat in top op hoofdkwartier NAVO

Vlag van nieuweling Finland gaat in top op hoofdkwartier NAVO

BRUSSEL (ANP) - Finland treedt dinsdag officieel toe tot de NAVO. Na enkele laatste plichtplegingen wordt ceremonieel de Finse vlag gehesen op het hoofdkwartier van de westerse militaire alliantie. Tussen die van de dertig andere lidstaten, die beloven de nieuweling voortaan te hulp te schieten als die wordt aangevallen.

Finland bleef lang liever buiten militaire bondgenootschappen, maar vroeg bijna een jaar geleden toch maar het NAVO-lidmaatschap aan. De invasie van Oekraïne door grote buur Rusland had het land op andere gedachten gebracht.

De toetreding van de Finnen, die al decennia nauw samenwerken met de NAVO, is in recordtempo afgerond. Ook Turkije maakte uiteindelijk geen bezwaar, anders dan bij kompaan Zweden. De twee Noord-Europese landen hadden samen bij het bondgenootschap willen aansluiten, maar Helsinki besloot schoorvoetend Stockholm toch maar los te laten.

Met de toetreding van Finland krijgt de NAVO een dubbel zo lange grens met Rusland te verdedigen. Maar Finland heeft zijn eigen verdediging al decennia prima op orde en maakt vooralsnog geen aanstalten om de bondgenoten om versterking te vragen, zeggen NAVO-bronnen. Ook NAVO-chef Jens Stoltenberg wijst op de "aanzienlijke goed getrainde en uitgeruste strijdkrachten" die Finland inbrengt.

De Finse vlag gaat om 15.30 uur in top op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. In het bijzijn van president Sauli Niinistö en van de buitenlandministers van de dan 31 NAVO-landen.

Meer uit Buitenland

Vredesgesprekken Oekraïne boeken volgens VS goede vooruitgang

GENÈVE (ANP) - De gesprekken in Genève om een eind te maken aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne "boeken goede vooruitgang", verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zondag in een persconferentie. Volgens hem gaat het om "waarschijnlijk de beste bijeenkomst" tot nu toe. In Genève bespreken vertegenwoordigers van de VS, Oekraïne en Europese bondgenoten het Amerikaanse 28-puntenplan.

2 uur geleden
Libanon: internationale gemeenschap moet aanvallen Israël stoppen

BEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft de internationale gemeenschap opgeroepen krachtig in te grijpen en de Israëlische aanvallen op het land en zijn bevolking te stoppen. Aanleiding voor Aouns verklaring was een dodelijke Israëlische luchtaanval op de zuidelijke buitenwijken van Beiroet eerder op zondag.

2 uur geleden
Lula wil Trump spreken over troepenopbouw VS bij Venezuela

JOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is "erg bezorgd" over de toename van het aantal Amerikaanse militairen bij Venezuela en is van plan dit met president Donald Trump te bespreken. Dat verklaarde hij na de G20-top in Zuid-Afrika.

2 uur geleden
Vijftig ontvoerde scholieren in Nigeria afgelopen dagen ontsnapt

ABUJA (ANP/AFP) - Van de meer dan driehonderd scholieren van een katholieke school in Nigeria die vrijdag zijn ontvoerd, zijn er vijftig ontsnapt, meldt een christelijke organisatie (CAN) in het land. Zij zijn weer herenigd met hun ouders. In totaal werden 303 leerlingen en twaalf leraren van de school meegenomen, waarmee het een van de grootste ontvoeringen in Nigeria is.

5 uur geleden
Israël meldt aanval op stafchef Hezbollah in Beiroet

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft een aanval uitgevoerd op de stafchef van Hezbollah in de Libanese hoofdstad Beiroet, meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu. Dat verklaart dat het doelwit "de opbouw en herbewapening van de terroristische organisatie leidde".

6 uur geleden
Merz sceptisch of Oekraïne-deal voor donderdag mogelijk is

JOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is sceptisch of er vóór donderdag een akkoord kan worden bereikt over het 28-puntenplan voor een einde aan de oorlog tussen Oekraïne en Rusland. De Amerikaanse president Donald Trump kwam met deze deadline.

6 uur geleden
Von der Leyen: wijziging Oekraïense grenzen niet met geweld

BRUSSEL (ANP) - De grenzen van Oekraïne kunnen niet met geweld worden gewijzigd en de Oekraïense krijgsmacht mag niet zodanig worden beperkt dat het land kwetsbaar wordt voor een toekomstige aanval, stelt Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Ze vindt ook dat de Europese Unie een centrale rol moet spelen in een vredesakkoord voor Oekraïne.

7 uur geleden