Vlag van nieuweling Finland gaat in top op hoofdkwartier NAVO
BRUSSEL (ANP) - Finland treedt dinsdag officieel toe tot de NAVO. Na enkele laatste plichtplegingen wordt ceremonieel de Finse vlag gehesen op het hoofdkwartier van de westerse militaire alliantie. Tussen die van de dertig andere lidstaten, die beloven de nieuweling voortaan te hulp te schieten als die wordt aangevallen.
Finland bleef lang liever buiten militaire bondgenootschappen, maar vroeg bijna een jaar geleden toch maar het NAVO-lidmaatschap aan. De invasie van Oekraïne door grote buur Rusland had het land op andere gedachten gebracht.
De toetreding van de Finnen, die al decennia nauw samenwerken met de NAVO, is in recordtempo afgerond. Ook Turkije maakte uiteindelijk geen bezwaar, anders dan bij kompaan Zweden. De twee Noord-Europese landen hadden samen bij het bondgenootschap willen aansluiten, maar Helsinki besloot schoorvoetend Stockholm toch maar los te laten.
Met de toetreding van Finland krijgt de NAVO een dubbel zo lange grens met Rusland te verdedigen. Maar Finland heeft zijn eigen verdediging al decennia prima op orde en maakt vooralsnog geen aanstalten om de bondgenoten om versterking te vragen, zeggen NAVO-bronnen. Ook NAVO-chef Jens Stoltenberg wijst op de "aanzienlijke goed getrainde en uitgeruste strijdkrachten" die Finland inbrengt.
De Finse vlag gaat om 15.30 uur in top op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. In het bijzijn van president Sauli Niinistö en van de buitenlandministers van de dan 31 NAVO-landen.
Meer uit Buitenland
HANOI (ANP/AFP) - Het dodental in Vietnam door al weken aanhoudende zware regenval en overstromingen is gestegen naar minstens 55, meldt de regering van het land. Ook wordt nog gezocht naar 13 vermisten.
24 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Republikeins congreslid Marjorie Taylor Greene verlaat op 5 januari het Huis van Afgevaardigden, laat zij weten in een verklaring op X. De aankondiging volgt op een conflict met de Amerikaanse president Donald Trump. Taylor Greene bekritiseerde Trump recent omdat hij zich lang verzette tegen de publicatie van documenten in de Epstein-affaire.
4 uur geledenBELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém is bijna voorbij, maar in de teksten die tot dusver naar buiten zijn gekomen en de reacties van onderhandelaars daarop zijn geen grote doorbraken te bespeuren. Laat op de avond (lokale tijd) zijn onderhandelaars nog wel met elkaar in gesprek op de COP30. Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) is bijvoorbeeld gaan praten met de voorzitter van de top, André Corrêa do Lago.
5 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin noemt het conceptvoorstel voor vrede in Oekraïne van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump een mogelijke basis om tot vrede in Oekraïne te komen. Hij zei dat het Kremlin het zogenoemde 28-puntenplan heeft ontvangen.
10 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.
12 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne zegt met "alternatieven" te komen voor het Amerikaanse plan om de oorlog te beëindigen. Dat zegt Volodymyr Zelensky in een videoboodschap.
15 uur geleden