Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vlag van nieuweling Finland gaat in top op hoofdkwartier NAVO

Vlag van nieuweling Finland gaat in top op hoofdkwartier NAVO

BRUSSEL (ANP) - Finland treedt dinsdag officieel toe tot de NAVO. Na enkele laatste plichtplegingen wordt ceremonieel de Finse vlag gehesen op het hoofdkwartier van de westerse militaire alliantie. Tussen die van de dertig andere lidstaten, die beloven de nieuweling voortaan te hulp te schieten als die wordt aangevallen.

Finland bleef lang liever buiten militaire bondgenootschappen, maar vroeg bijna een jaar geleden toch maar het NAVO-lidmaatschap aan. De invasie van Oekraïne door grote buur Rusland had het land op andere gedachten gebracht.

De toetreding van de Finnen, die al decennia nauw samenwerken met de NAVO, is in recordtempo afgerond. Ook Turkije maakte uiteindelijk geen bezwaar, anders dan bij kompaan Zweden. De twee Noord-Europese landen hadden samen bij het bondgenootschap willen aansluiten, maar Helsinki besloot schoorvoetend Stockholm toch maar los te laten.

Met de toetreding van Finland krijgt de NAVO een dubbel zo lange grens met Rusland te verdedigen. Maar Finland heeft zijn eigen verdediging al decennia prima op orde en maakt vooralsnog geen aanstalten om de bondgenoten om versterking te vragen, zeggen NAVO-bronnen. Ook NAVO-chef Jens Stoltenberg wijst op de "aanzienlijke goed getrainde en uitgeruste strijdkrachten" die Finland inbrengt.

De Finse vlag gaat om 15.30 uur in top op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. In het bijzijn van president Sauli Niinistö en van de buitenlandministers van de dan 31 NAVO-landen.

Meer uit Buitenland

Belgische mijnenjager naar Midden-Oosten, mogelijk Hormuz-rol

BRUSSEL (ANP) - België dirigeert een van zijn mijnenjagers naar het Midden-Oosten, melden Belgische media. Het marineschip is zo dichter bij de Straat van Hormuz, waar een groep landen mogelijk zeemijnen gaat ruimen om de belangrijke zeestraat weer bevaarbaar te maken.

5 uur geleden
Trump: Iran al akkoord met opschorting nucleaire activiteiten

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Iran heeft er volgens de Amerikaanse president Donald Trump mee ingestemd het eigen nucleaire programma voor onbepaalde tijd stil te leggen. Onderhandelingen over een deal worden "waarschijnlijk" dit weekend weer gehouden, zei hij tegen persbureau Bloomberg. "De meeste hoofdpunten zijn afgerond. Het zal vrij snel gaan."

5 uur geleden
Aoun roept op tot versterken bestand Libanon ondanks schendingen

BEIROET (ANP/RTR/DPA/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat het versterken van het bestand met Israël zijn prioriteit is. Ook na het ingaan van het bestand werden nog aanvallen op Libanon gemeld, maar toch noemt Aoun het "een kans om stabiliteit en wederopbouw te promoten."

5 uur geleden
Ook concert van Kanye West in Polen gaat niet door

WARSCHAU (ANP) - Ook het concert van rapper Ye, beter bekend als Kanye West, dat half juni in Polen stond gepland, gaat niet door. Dat heeft de directie van het Śląski-stadion in de stad Chorzów vrijdag gemeld.

7 uur geleden
Starmer: dozijn landen zegt bij te dragen aan 'Hormuz-missie'

PARIJS (ANP) - Een dozijn landen heeft bijdragen toegezegd aan een "multinationale missie" om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen, aldus Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Die twee landen zullen de missie leiden zodra de omstandigheden dat toelaten, zeiden ze na topoverleg met 49 deelnemers aan de 'Hormuz-coalitie'.

10 uur geleden
Guterres in Vredespaleis: internationaal recht staat onder druk

DEN HAAG (ANP) - Het internationaal recht staat onder druk, juist ook door "landen die unieke verantwoordelijkheden hebben voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid", zei VN-chef António Guterres bij een viering van tachtig jaar Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daar zijn ook onder anderen minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen en koning Willem-Alexander aanwezig.

10 uur geleden
Mis van paus in Kameroen trekt 120.000 gelovigen

DOUALA (ANP/DPA/AFP) - Paus Leo heeft de grootste bijeenkomst geleid sinds hij begon aan zijn rondreis door Afrika. Zo'n 120.000 mensen woonden volgens het Vaticaan een mis bij in Kameroen.

10 uur geleden