Vlaamse gevangenen naaien mondkapjes
OUDENAARDE (ANP) - Gedetineerden in meerdere gevangenissen in Vlaanderen zetten zich achter de naaimachine om mondkapjes te vervaardigen. In de gevangenis van Oudenaarde hebben elf gedetineerden, veroordeeld tot lange gevangenisstraffen voor onder meer moord, zich voorgenomen ieder tot zeshonderd mondmaskers per dag te naaien. "Ook in Brugge, Bergen en Merksplas komen onze gedetineerden in actie", zegt het Gevangeniswezen tegen de krant De Morgen.
In het naaiatelier van de gevangenis in Oudenaarde staan tien naaimachines waar normaal gesproken kussenslopen, parasols, hemden, sweaters en broeken worden gemaakt. Nu gaan ze mondkapjes naaien voor medisch personeel en coronapatiënten.
Hard werken kan tot 400 euro per maand opleveren, zegt een tot levenslang veroordeelde gedetineerde tegen de krant. "Wij zien daar zelf weinig van, het gros gaat naar nabestaanden van slachtoffers. Als men ons meer naaimachines zou kunnen bezorgen en meer gedetineerden, dan kan de productie nog verder omhoog. We willen allemaal graag helpen."
Terugdoen
De Belgische minister van Justitie Koen Geens liet via Twitter weten dat gedetineerden in zes gevangenissen de komende dagen mondmaskers produceren. "Zij willen iets terug doen voor de maatschappij."
De bezigheden compenseren het gemis aan bezoek, dat vooralsnog tot 3 april is opgeschort. Gevangenen in België kregen al 20 euro extra beltegoed om het contact met hun familie, geliefden en vrienden te onderhouden.
In Nederlandse gevangenissen worden geen vergelijkbare activiteiten door gedetineerden ontplooid, laat een woordvoerder van het ministerie van Justitie en Veiligheid weten. Ook in Nederlandse gevangenissen is door het coronavirus bezoek voorlopig niet meer welkom. Evenals in België krijgen gedetineerden in Nederland daarom extra beltegoed en kan waar mogelijk met de achterban worden geskypet.
Meer uit Buitenland
BANDAR ABBAS (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft melding gemaakt van een gecoördineerde toegang tot de Straat van Hormuz voor 26 vrachtschepen in 24 uur tijd. De garde zegt verantwoordelijk te zijn voor de scheepvaart door de strategische zeeweg en dat schepen met voorafgaande toestemming van de IRG de straat door kunnen varen.
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio stelt dat zijn land een "nieuw hoofdstuk" wil openen in de relatie met de inwoners van het arme Cuba. Hij verklaart in een Spaanstalige videoboodschap aan het volk dat Washington 100 miljoen dollar (circa 86 miljoen euro) aan eten en medicijnen wil sturen.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische veiligheidsminister Itamar Ben-Gvir heeft beelden gedeeld waarop te zien is dat opvarenden van een door Israël onderschepte activistenvloot ruw worden behandeld. Mensen zijn geboeid en zitten op hun knieën met hun hoofden naar de grond. "Zo verwelkomen we degenen die terreur steunen. Welkom in Israël", schreef de rechtse hardliner, tot ergernis van een andere prominente minister.
1 uur geledenROME/ASHDOD (ANP/DPA) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni en haar buitenlandminister Antonio Tajani hebben het Israëlische optreden tegen de Global Sumud Flotilla in scherpe bewoordingen veroordeeld.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De van corruptie verdachte Poolse oud-minister van Justitie Zbigniew Ziobro is naar de Verenigde Staten gevlucht. Dat meldt de Poolse aanklager. In februari werd een arrestatiebevel tegen Ziobro uitgevaardigd vanwege vermeende corruptie. Daarvoor kan hij tot 25 jaar gevangenisstraf krijgen.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft een eerste stap richting vervroegde verkiezingen gezet. Het parlement heeft in een eerste lezing bijna unaniem gestemd voor de ontbinding van de volksvertegenwoordiging. Er waren geen stemmen tegen.
2 uur geledenFREETOWN (ANP/AFP) - Een eerste vliegtuig met door de VS uitgewezen personen is in het West-Afrikaanse Sierra Leone geland. Volgens de autoriteiten van het land waren er 25 mensen uit West-Afrikaanse landen aan boord.
2 uur geleden