Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vlaamse boeren hebben geen trek in uitkoopregeling

Vlaamse boeren hebben geen trek in uitkoopregeling

BRUSSEL (ANP) - Maar weinig Vlaamse varkensboeren willen hun boerderij verkopen om de stikstofuitstoot te verminderen. Met nog een paar dagen te gaan heeft nog niet een op de acht van de 'piekbelasters' onder de boeren zich gemeld voor de uitkoopregeling van de Vlaamse overheid.

Vlaanderen moet net als Nederland minder stikstof uitstoten om de natuur er weer bovenop te helpen en te kunnen blijven bouwen en boeren. De regering van het Nederlandstalige deel van België bood daarom onder meer 982 varkenshouders die een grote wissel trekken op de natuur aan om hen uit te kopen. Een soortgelijke regeling in Nederland ging maandag van start.

Maar van die 982 Vlaamse boeren hebben er de afgelopen tweeënhalve maand maar 122 gevraagd of zij inderdaad in aanmerking komen, en hoeveel ze kunnen krijgen voor het opdoeken en slopen van hun bedrijf. Dat is nog niet een op de acht, meldt de instantie die de operatie uitvoert. Van de gegadigden haken er mogelijk ook nog een aantal af als het bod hun tegenvalt.

Minder bieden

Het zal tot de regeling zaterdag sluit ook niet plotseling nog stormlopen, verwacht de Vlaamse Landmaatschappij (VLM). De vleesprijs is gestegen, waardoor varkenshouders na twee moeilijke jaren weer geld kunnen verdienen. Bovendien kan de Vlaamse regering hun op last van de EU minder bieden dan ze zou willen, zei landbouwminister Jo Brouns eerder tegen omroep VRT.

Brouns hoopt dat er niettemin genoeg grote stikstofuitstoters zullen stoppen. Varkensboeren hebben vaak moeite om een opvolger te vinden, memoreert hij.

Als de klad weer in de markt komt, zou het ook kunnen lonen om de uitkoopregeling nog eens open te stellen, denkt de VLM. "Maar dat is een besluit voor de politiek."

Meer uit Buitenland

Internationaal Strafhof onderzoekt bewijs voor vervolging Duterte

DEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Strafhof in Den Haag is begonnen met hoorzittingen om te bepalen of er genoeg bewijs is om een zaak te beginnen tegen de Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte. Vanwege zijn gezondheid is Duterte zelf niet aanwezig in de rechtbank.

53 minuten geleden
BBC: Andrew liet massages en reizen betalen door Britten

LONDEN (ANP) - De voormalige Britse prins Andrew Mountbatten-Windsor heeft in zijn tijd als handelsgezant kosten voor massages en dure reizen afgewenteld op belastingbetalers. Dat schrijft de BBC op basis van getuigenissen van oud-overheidsmedewerkers.

1 uur geleden
Belgische VS-ambassadeur haalt hard uit naar minister

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Amerikaanse ambassadeur in België, Bill White, heeft in een inmiddels verwijderde reactie op sociale media hard uitgehaald naar de Belgische minister van Volksgezondheid, Frank Vandenbroucke. Die kwam op voor zijn partijgenoot en voorzitter van regeringspartij Vooruit, Conner Rousseau. White en Rousseau lagen al eerder overhoop, onder meer vanwege een vergelijking die Rousseau maakte tussen president Donald Trump en Adolf Hitler.

3 uur geleden
Kallas verwacht geen akkoord nieuw sanctiepakket tegen Rusland

BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht niet dat er maandag een akkoord komt over het twintigste EU-sanctiepakket tegen Rusland. Hongarije blokkeert dat. Kallas gaat er niet van uit dat Hongarije maandag zijn standpunt wijzigt, zei de politica voor het begin van de vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken.

4 uur geleden
Meerdere doden bij droneaanvallen in Oekraïne

KYIV (ANP/AFP) - Bij Russische aanvallen op Oekraïne zijn zeker drie mensen om het leven gekomen, melden lokale autoriteiten. In de regio Odesa kwamen twee mensen om bij een droneaanval, aldus gouverneur Oleh Kiper. Drie mensen raakten daar gewond. In het zuiden, bij Zaporizja, kwam een man in de dertig om bij eveneens een droneaanval. In het oostelijke Charkiv kwam een raket neer in een woonwijk. Slachtoffers en schade van die aanval werden niet direct gemeld.

5 uur geleden
Zuid-Korea boos over spandoek Russische ambassade Seoul

SEOUL (ANP) - Zuid-Korea heeft protest aangetekend bij Rusland om een spandoek dat de Russische ambassade in Seoul heeft opgehangen. Daarop staat: "De overwinning zal voor ons zijn". Het doek is vermoedelijk opgehangen om erbij stil te staan dat de oorlog tussen Rusland en Oekraïne dinsdag vier jaar geleden begon.

8 uur geleden
Venezuela laat 23 politieke gevangenen vrij

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben zondag opnieuw mensen vrijgelaten uit de gevangenis in het kader van de amnestiewet die donderdag werd ingevoerd. Volgens mensenrechtenorganisatie Foro Penal gaat het om 23 personen.

9 uur geleden