Vlaamse boeren hebben geen trek in uitkoopregeling
BRUSSEL (ANP) - Maar weinig Vlaamse varkensboeren willen hun boerderij verkopen om de stikstofuitstoot te verminderen. Met nog een paar dagen te gaan heeft nog niet een op de acht van de 'piekbelasters' onder de boeren zich gemeld voor de uitkoopregeling van de Vlaamse overheid.
Vlaanderen moet net als Nederland minder stikstof uitstoten om de natuur er weer bovenop te helpen en te kunnen blijven bouwen en boeren. De regering van het Nederlandstalige deel van België bood daarom onder meer 982 varkenshouders die een grote wissel trekken op de natuur aan om hen uit te kopen. Een soortgelijke regeling in Nederland ging maandag van start.
Maar van die 982 Vlaamse boeren hebben er de afgelopen tweeënhalve maand maar 122 gevraagd of zij inderdaad in aanmerking komen, en hoeveel ze kunnen krijgen voor het opdoeken en slopen van hun bedrijf. Dat is nog niet een op de acht, meldt de instantie die de operatie uitvoert. Van de gegadigden haken er mogelijk ook nog een aantal af als het bod hun tegenvalt.
Minder bieden
Het zal tot de regeling zaterdag sluit ook niet plotseling nog stormlopen, verwacht de Vlaamse Landmaatschappij (VLM). De vleesprijs is gestegen, waardoor varkenshouders na twee moeilijke jaren weer geld kunnen verdienen. Bovendien kan de Vlaamse regering hun op last van de EU minder bieden dan ze zou willen, zei landbouwminister Jo Brouns eerder tegen omroep VRT.
Brouns hoopt dat er niettemin genoeg grote stikstofuitstoters zullen stoppen. Varkensboeren hebben vaak moeite om een opvolger te vinden, memoreert hij.
Als de klad weer in de markt komt, zou het ook kunnen lonen om de uitkoopregeling nog eens open te stellen, denkt de VLM. "Maar dat is een besluit voor de politiek."
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/BLOOMBERG) - Polen wil toetreden tot de G20, een groep van de grootste economieën ter wereld. Dat zei minister van Financiën Andrzej Domański tegen persbureau Bloomberg. "Wij willen de stem van ons deel van Europa zijn."
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie benadrukt dat niet alles geloofd moet worden wat over president Donald Trump wordt gezegd in vrijgegeven documentatie over zedendelinquent Jeffrey Epstein. "Sommige van deze documenten bevatten onware en sensationele beweringen over president Trump die vlak voor de verkiezingen van 2020 bij de FBI zijn ingediend", staat in een bericht op X.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Zweedse activiste Greta Thunberg is in Londen opgepakt bij een pro-Palestijnse demonstratie. Ze was gekomen om pro-Palestijnse activisten te steunen die in de gevangenis in hongerstaking zijn gegaan.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering rolt landelijk een nieuwe aanpak uit om asielaanvragen te kunnen afwijzen. Het uitgangspunt is dat asielzoekers die vervolging vrezen in hun thuisland ook kunnen worden overgebracht naar landen waar ze zelf niet vandaan komen, bericht CBS News. De nieuwszender baseert zich op interne overheidsgegevens.
4 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat er samen met de VS verschillende conceptdocumenten zijn opgesteld over het beëindigen van de oorlog met Rusland. Die gaan volgens hem met name over veiligheidsgaranties voor Oekraïne, herstel en over een basiskader voor het beëindigen van de oorlog, schrijft hij op X.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zal in de Gazastrook aanwezig blijven, stelt minister van Defensie Israel Katz. Hij zei dat er een aantal buitenposten moeten worden opgezet in het noorden van het Palestijnse gebied, ondanks dat in het plan van het staakt-het-vuren staat dat Israël zich volledig zou terugtrekken uit Gaza.
4 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische regering en de Houthi's hebben bijna 3000 gevangenen geruild, melden beide kanten. Die deal kwam tot stand na onderhandelingen tussen beide partijen in buurland Oman.
6 uur geleden