Vlaamse auteur Bart Van Loo wint Gouden Ganzenveer 2025
HILVERSUM (ANP) - De Vlaamse auteur Bart Van Loo krijgt dit jaar de Gouden Ganzenveer 2025. Dat heeft voorzitter Jet Bussemaker zaterdag bekendgemaakt in het NPO Radio 1-programma De Taalstaat. De Gouden Ganzenveer geldt als een van de belangrijkste Nederlandse literaire prijzen.
Volgens de jury is de 51-jarige schrijver en conferencier "een schrijver, een verteller, een leraar en een troubadour in één. Hij is met een prettige bezetenheid een chroniqueur van de geschiedenis van de Lage Landen. Hij kent een ongekende verbeeldingskracht en weet daarmee een grote groep mensen te bereiken." Van Loo stelde in de uitzending dat het "heel fijn is om een gouden schouderklopje uit Nederland te krijgen".
De bekendste bestseller van Van Loo is Chanson: Een gezongen geschiedenis van Frankrijk. Hij gaf tien jaar geleden ook een college over chansons in De Wereld Draait Door.
De uitreiking van de Gouden Ganzenveer vindt plaats op 2 april. De winnaar mag dan ook een zogenoemde Jonge Veer uitreiken aan een jong literair talent van wie hij vindt dat die aandacht verdient.
De Gouden Ganzenveer wordt jaarlijks toegekend aan een persoon of instituut vanwege zijn of haar grote betekenis voor het geschreven en gedrukte woord in de Nederlandse taal. De winnaar wordt gekozen door een jury van de Academie Gouden Ganzenveer, waarin leden uit de wereld van cultuur, wetenschap, politiek en het bedrijfsleven zitten. Eerdere winnaars zijn onder anderen Abdelkader Benali, Annejet van der Zijl, Ramsey Nasr en Kees van Kooten.
Meer uit Binnenland
VENLO (ANP) - De zoon van regisseur Sunny Bergman heeft dinsdag aangifte gedaan van een geweldsincident dat begin november plaatsvond tijdens een festival in Venlo. Dat heeft Bergman aan het ANP bevestigd. Haar zoon wilde al eerder aangifte doen, maar de politie kon deze pas op 25 november opnemen.
51 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De NVJ is bang dat de bezuinigingen bij AVROTROS en BNNVARA de diversiteit en pluriformiteit van de publieke omroep gaan raken. Dat schijft de journalistenvakbond in een verklaring op de website Villamedia. Beide omroepen maakten dinsdag bekend per 2027 een flink aantal grote programma's te moeten schrappen.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Presentatoren van de publieke omroep reageren teleurgesteld op de aankondiging dinsdag dat onder meer BNNVARA en AVROTROS stoppen met een paar populaire programma's.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Maritiem Museum Rotterdam toont vanaf donderdag een historisch topstuk dat aan de basis stond van de dam in de Rotte en de stad Rotterdam. Het gaat om een zogenoemde punter, een middeleeuws scheepje, dat omstreeks 1270 werd gebruikt om de dam te bouwen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Meerdere leden van het Amerikaanse Congres willen dat de regering de verdwenen panelen over zwarte militairen op de begraafplaats in het Limburgse Margraten terugplaatst. Ook vragen ze om opheldering over de kwestie, aldus de politici in een brief waar De Limburger eerder over berichtte.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft Suriname gefeliciteerd met vijftig jaar onafhankelijkheid van Nederland. Hij deed dat bij de officiële opening van het Suriname Museum in Amsterdam, waar hij een plaquette onthulde. Willem-Alexander feliciteerde ook het nieuwe museum. Hij prees het doorzettingsvermogen van de initiatiefnemers en het resultaat ervan "na vier jaar keihard werken".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vrouwenorganisaties WOMEN Inc., LINDA. en LINDA.meiden hebben een petitie voor een nationaal actieplan om geweld tegen vrouwen te stoppen aangeboden aan Tweede Kamerleden in Den Haag. De organisaties willen dat de politiek maatregelen neemt tegen dit structurele probleem, omdat vrouwen veilig moeten kunnen zijn in Nederland, schrijven ze. Ruim 33.000 mensen hebben de petitie ondertekend.
4 uur geleden