Vlaamse auteur Bart Van Loo wint Gouden Ganzenveer 2025
HILVERSUM (ANP) - De Vlaamse auteur Bart Van Loo krijgt dit jaar de Gouden Ganzenveer 2025. Dat heeft voorzitter Jet Bussemaker zaterdag bekendgemaakt in het NPO Radio 1-programma De Taalstaat. De Gouden Ganzenveer geldt als een van de belangrijkste Nederlandse literaire prijzen.
Volgens de jury is de 51-jarige schrijver en conferencier "een schrijver, een verteller, een leraar en een troubadour in één. Hij is met een prettige bezetenheid een chroniqueur van de geschiedenis van de Lage Landen. Hij kent een ongekende verbeeldingskracht en weet daarmee een grote groep mensen te bereiken." Van Loo stelde in de uitzending dat het "heel fijn is om een gouden schouderklopje uit Nederland te krijgen".
De bekendste bestseller van Van Loo is Chanson: Een gezongen geschiedenis van Frankrijk. Hij gaf tien jaar geleden ook een college over chansons in De Wereld Draait Door.
De uitreiking van de Gouden Ganzenveer vindt plaats op 2 april. De winnaar mag dan ook een zogenoemde Jonge Veer uitreiken aan een jong literair talent van wie hij vindt dat die aandacht verdient.
De Gouden Ganzenveer wordt jaarlijks toegekend aan een persoon of instituut vanwege zijn of haar grote betekenis voor het geschreven en gedrukte woord in de Nederlandse taal. De winnaar wordt gekozen door een jury van de Academie Gouden Ganzenveer, waarin leden uit de wereld van cultuur, wetenschap, politiek en het bedrijfsleven zitten. Eerdere winnaars zijn onder anderen Abdelkader Benali, Annejet van der Zijl, Ramsey Nasr en Kees van Kooten.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - De twaalf medewerkers van het Radboudumc die uit voorzorg in quarantaine zitten omdat ze mogelijk zijn blootgesteld aan het hantavirus, zijn niet besmettelijk geweest voor anderen. "Bloedonderzoek heeft dit bevestigd", meldt het Nijmeegse ziekenhuis op een pagina met veelgestelde vragen over de situatie.
5 minuten geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft het azc-protest in Loosdrecht woensdagavond beëindigd en daarbij is tegen enkele demonstranten het waterkanon gebruikt. Dat was rond 22.00 uur.
1 uur geledenORANJESTAD (ANP) - De zes Caribische eilanden binnen het koninkrijk Nederland kunnen volgens premier Rob Jetten een goed voorbeeld zijn voor hoe de energietransitie goed kan werken. Dat Aruba momenteel juist inzet op gas hoeft volgens de minister-president geen probleem te zijn.
1 uur geledenANTALYA (ANP) - Zangeres Karsu heeft woensdag in de Turkse stad Antalya een koninklijke onderscheiding gekregen. Ze is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De Nederlandse ambassadeur in Turkije, Joep Wijnands, heeft namens de koning de onderscheiding uitgereikt.
1 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft de demonstranten in Loosdrecht woensdagavond opgedragen weg te gaan. De situatie rond het protest begon in de loop van de avond grimmig te worden en er werd ook vuurwerk afgestoken. De mobiele eenheid is ter plaatse met onder meer een waterkanon.
1 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt woensdagavond opnieuw gedemonstreerd tegen de noodopvang van asielzoekers in het gemeentehuis. De ruim 150 demonstranten staan vanwege een noodverordening en een veiligheidsrisicogebied die door de gemeente zijn ingesteld iets verderop.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bijna een derde van de 430 klachten die het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) tot nu toe heeft binnengekregen over geluidsoverlast gaat over fatbikes. Dat zegt bestuurslid en woordvoerder Inass Jagour. Het gaat bijvoorbeeld om alarmen van fatbikes op het schoolplein.
3 uur geleden