VK zet weer stap om handelsrelatie Noord-Ierland aan te passen
LONDEN (ANP) - Het Britse Lagerhuis heeft het wetsvoorstel van de regering om de handelsrelatie met Noord-Ierland aan te passen aangenomen met 295 stemmen voor en 221 tegen. Het voorstel gaat nu verder naar de zogeheten commissiefase, waarin de tekst verder geëvalueerd wordt en er amendementen kunnen worden toegevoegd.
De regering in Londen kwam eerder deze maand met plannen om het zogeheten Protocol voor Noord-Ierland te veranderen, dat onderdeel was van het brexit-akkoord met de Europese Unie en ervoor moest zorgen dat er na de brexit geen harde grens zou komen tussen Noord-Ierland en Ierland. Noord-Ierland hoort bij het Verenigd Koninkrijk en Ierland bij de EU. Zo'n grens zou de dure vrede tussen pro-Ierse katholieken en pro-Britse protestanten op het eiland op het spel kunnen zetten.
Maar het protocol bemoeilijkt de handel tussen Noord-Ierland en de rest van het Verenigd Koninkrijk en zorgt ervoor dat de Noord-Ieren Brusselse regels moeten blijven volgen, klaagt Londen. De EU heeft vervolgens drie strafprocedures in gang gezet tegen het Verenigd Koninkrijk.
Ook binnen Britse kringen is het voorstel niet onomstreden. Binnen de conservatieve partij van premier Boris Johnson stemde niet iedereen voor. Onder andere oud-premier Theresa May is het niet eens met de plannen van de regering. "Het is niet legaal, zal z'n doelen niet bereiken en zal het aanzien van het Verenigd Koninkrijk in de wereld verminderen", zei May.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Besi behoorde maandag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De chiptoeleverancier heeft in het vierde kwartaal van 2025 voor ongeveer 250 miljoen euro aan nieuwe orders binnengekregen. Dat is een stijging van 43 procent ten opzichte van het derde kwartaal. Dankzij de sterke ordergroei verwacht het bedrijf dat de omzet, de brutowinstmarge en de operationele kosten in het laatste kwartaal van 2025 aan "de gunstige kant" van de eerder afgegeven verwachtingen zullen liggen.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De nieuwe stappen van de regering-Trump richting Federal Reserve-baas Jerome Powell en de centrale bank zorgen voor geschokte reacties. In de Amerikaanse politiek, zowel vanuit Democratische als Republikeinse zijde, is afkeuring uitgesproken. Daarmee lijkt sprake van een escalatie van president Donald Trumps al langer gaande vete met de Fed-voorzitter.
56 minuten geledenAPELDOORN (ANP) - In 2025 zijn er opnieuw fors meer personenvoertuigen gestolen, meldt Stichting Verzekeringsbureau Voertuigcriminaliteit (VbV). De Toyota RAV4 en Kia Sportage waren in 2025 opnieuw populair bij autodieven.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Topman Dolf van den Brink van Heineken heeft zijn vertrek aangekondigd. Na bijna zes jaar de baas te zijn geweest bij de bierbrouwer, treedt hij op 31 mei af. Daarna blijft hij nog acht maanden in een adviserende rol beschikbaar voor het Nederlandse concern, heeft Heineken bekendgemaakt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is niet blij met de opmerking van de topman van olieconcern ExxonMobil dat Venezuela momenteel niet geschikt is voor investeringen in heropbouw van de olie-industrie van het land. Trump zei dat hij mogelijk ExxonMobil kan weren bij die wederopbouw.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in december op jaarbasis opnieuw afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal gingen vorige maand 265 bedrijven failliet. Dat zijn 60 faillissementen minder dan in dezelfde maand een jaar eerder, een daling van 18 procent. Ten opzichte van november nam het aantal faillissementen af met 14 procent.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De Federal Reserve, de centrale bank van de Verenigde Staten, is vrijdag gedagvaard door het Amerikaanse ministerie van Justitie, meldt Fed-voorzitter Jerome Powell zondagavond in een videoboodschap. De regering-Trump dreigt met een strafrechtelijk onderzoek naar Powells verklaring in de Senaat van vorig jaar juni, aldus Powell. Die verklaring ging over de renovatie van het hoofdkantoor van de centrale bank in Washington.
2 uur geleden