VK: tot nu toe 350.000 Russen gewond of gedood in Oekraïne
LONDEN (ANP) - Het Britse ministerie van Defensie stelt dat sinds het begin van de invasie in Oekraïne zo'n 350.000 Russische militairen gewond of gedood zijn. Daarnaast zouden ten minste 2700 tanks en 5000 pantserinfanterievoertuigen zijn vernietigd. Toch is de militaire aanwezigheid nu groter dan aan het begin van de invasie.
Toen de Russen precies twee jaar geleden binnenvielen, werden zo'n 1300 tanks en 5000 gevechtsvoertuigen ingezet, plus "ten minste 100.000" militairen, aldus de Britten. De verliezen zouden inmiddels vergelijkbaar zijn in omvang of soms zelfs groter dan de oorspronkelijke inzet. Toch slaagt Rusland erin om zowel het materieel als de mensen te vervangen.
"De Russische strijdkrachten in Oekraïne zijn nu groter in aantal dan aan het begin van de oorlog. Ze zijn nu in staat om aanvallen te blijven uitvoeren aan het front en er een uitputtingsstrategie tegen de Oekraïense troepen op na te houden."
Russische media
De cijfers staan in de inlichtingenupdate, die het Britse ministerie van Defensie iedere dag publiceert. Het ministerie houdt daarbij zelf ook al een slag om de arm over de betrouwbaarheid van de gegevens.
De onafhankelijke Russische online media Mediazona en Meduza meldden zaterdag nieuwe cijfers over het aantal gesneuvelde Russische soldaten in de oorlog met Oekraïne. Op basis van een nieuwe analyse schatten ze dat er 75.000 Russen zijn gesneuveld tot eind vorig jaar. Eerder hielden ze het op ruim 44.000 doden, maar door de bestaande bronnen te combineren met gegevens uit erfenisregisters komen ze tot een veel hoger aantal. De media tekenen er wel bij aan dat het een statistisch gegeven blijft, met eigenlijke verliezen tussen de 66.000 en 88.000 manschappen.
Dodelijkste fase
Als het aantal Russische doden dit jaar op ongeveer 3900 per maand is blijven liggen, zouden er nu 83.000 gesneuvelden zijn.
De dodelijkste fase in de oorlog was tijdens de slag om Bachmoet een jaar geleden, toen er over het hele front 2000 soldaten per week het leven lieten, meldden de twee media. Een tweede piek in het aantal doden was te zien in oktober en november, waarschijnlijk veroorzaakt door de gevechten om Avdiivka, dat eerder deze maand in Russische handen viel.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/AFP) - De Israëlische aanvallen op de Gazastrook hebben volgens de VN-organisatie UNCTAD "alle pijlers onder de Palestijnse economie aanzienlijk ondermijnd". De overlevingskans voor Gaza wordt bedreigd, zegt de VN-Conferentie inzake Handel en Ontwikkeling (UNCTAD) in een rapport.
36 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky en de Amerikaanse president Donald Trump moeten elkaar nog deze week ontmoeten, zegt de Oekraïense veiligheidsadviseur en onderhandelaar Roestem Oemjerov. Hij spreekt van de "laatste stappen" die moeten leiden tot een overeenkomst die een einde maakt aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Polen moet het huwelijk van twee Poolse mannen die met elkaar trouwden in Duitsland erkennen. Dat oordeelde het Hof van Justitie van de Europese Unie (HvJ-EU) dinsdag. Een EU-lidstaat mag het huwelijk tussen twee burgers van hetzelfde geslacht niet weigeren als zij wettig getrouwd zijn in een ander EU-land, aldus het hof.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Grote Russische aanvallen met raketten en drones zijn volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky "het terroristische antwoord" van Rusland op de vredesvoorstellen die de Amerikaanse regering heeft gepresenteerd.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft in een vraaggesprek beklemtoond dat er tegenover de dreiging van Rusland geen zwakte mag staan. Hij stelt ook naar aanleiding van het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump voor vrede in Oekraïne dat er "vrede moet komen, geen capitulatie". Alleen Oekraïne kan beslissen over het eigen grondgebied, aldus de Franse president.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een topman van het Amerikaanse ministerie van Defensie, Dan Driscoll, spreekt in Abu Dhabi met een Russische delegatie over de voortgang van het vredesplan van president Donald Trump voor Oekraïne. Volgens anonieme bronnen in Washington sprak hij maandag met Russen en wordt dinsdag verder gepraat.
4 uur geledenKABUL (ANP) - Bij Pakistaanse luchtaanvallen op buurland Afghanistan zijn in de nacht van maandag op dinsdag zeker tien mensen gedood. Dat zegt een woordvoerder van de Taliban dinsdag op X. Onder de doden waren volgens woordvoerder Zabihullah Mujahid negen kinderen. Zij kwamen om het leven bij een luchtaanval op een huis van een burger in de provincie Khost.
7 uur geleden