
VK neemt leiding over wapenhulpoverleg Oekraïne over van VS
BRUSSEL (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk neemt de leiding over van de Verenigde Staten van het overleg over militaire hulp aan Oekraïne. Het zogeheten Ramstein-overleg, met ruim vijftig bondgenoten van Oekraïne, stond sinds Rusland Oekraïne binnenviel onder leiding van de Amerikanen.
De nieuwe Amerikaanse president Donald Trump maakt al lange tijd duidelijk dat de Europese bondgenoten een groter deel van de hulp aan Oekraïne voor hun rekening zullen moeten nemen. Het was daarom ook de vraag of de Ramstein-bijeenkomsten, officieel de Contactgroep voor de Defensie van Oekraïne (UDCG), wel zouden doorgaan.
Niet de nieuwe Amerikaanse defensieminister, zoals voorheen, maar de Brit John Healey roept de UDCG volgende week woensdag bij elkaar in Brussel, laat de Britse vertegenwoordiging bij de NAVO weten. Dat betekent niet dat de Britten het voorgoed overnemen, haast een woordvoerder zich te zeggen. Het zou nog altijd denkbaar zijn dat de VS op den duur de leiding weer op zich nemen.
De Nederlandse defensieminister Ruben Brekelmans sprak eerder de hoop uit dat de VS het overleg over militaire hulp aan Oekraïne zouden blijven leiden. Brekelmans zag niet meteen een goed alternatief voor de rol van de grootste militaire mogendheid onder Oekraïnes bondgenoten. De NAVO zou de coördinatie in ieder geval niet kunnen overnemen. De alliantie wil geen al te prominente rol uit angst rechtstreeks tegenover Rusland te komen te staan. Bovendien zijn veel van de medestanders van Oekraïne, zoals Japan en Zuid-Korea, geen NAVO-lid.
Het Ramstein-overleg begon bijna drie jaar geleden. De VS brachten een vijftigtal medestanders bijeen op hun belangrijkste legerbasis in Europa, in het Duitse Ramstein, om op gezette tijden militaire hulp voor Oekraïne in te zamelen en dat onderling af te stemmen.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP) - Rusland stapt naar het Internationaal Gerechtshof (ICJ) om het oordeel van de Raad van de Internationale Burgerluchtvaart Organisatie (ICAO) over MH17 aan te vechten, meldt staatspersbureau TASS op basis van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De raad concludeerde in mei dat Rusland daar schuldig aan is.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten hebben in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties opnieuw een oproep voor een wapenstilstand tegengehouden. Als de VS tegen zo'n resolutie stemmen, kan de raad die niet aannemen. Alle andere leden waren wel voor.
7 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gesuggereerd dat zenders misschien hun uitzendlicentie moeten verliezen als ze te veel kritiek op hem hebben. Trump zei dat aan boord van het vliegtuig na zijn staatsbezoek aan het Verenigd Koninkrijk.
8 uur geledenPHOENIX (ANP/AFP) - De weduwe van Charlie Kirk neemt de leiding over van Turning Point USA, de organisatie die hij heeft opgericht. De organisatie meldt op sociale media dat Kirk had gezegd dat hij wilde dat Erika Kirk de leiding zou overnemen als hij er niet meer zou zijn.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het is de EU-lidstaten niet gelukt om harde afspraken te maken hoeveel uitstoot ze precies gaan terugdringen per 2035, wat belangrijk is voor de aankomende VN-klimaattop in Brazilië. Wel hebben EU-landen een zogeheten intentieverklaring ondertekend, meldt de Deense minister Lars Aagaard na overleg van de EU-klimaatministers. Er is afgesproken dat de EU in 2035 tussen de 66,3 en 72,5 procent minder uitstoot, staat in de verklaring.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Ruim 500.000 demonstranten zijn in Frankrijk donderdag de straat opgegaan uit protest tegen de voorgenomen bezuinigingen, schatten de autoriteiten. In Parijs ging het om circa 55.000 mensen. Vakbond CGT spreekt zelfs van ruim 1 miljoen deelnemers. Door het hele land waren er opstootjes.
10 uur geledenAYLESBURY (ANP) - De doodgeschoten rechts-conservatieve activist Charlie Kirk had president van de Verenigde Staten kunnen worden, zegt president Donald Trump. Dat heeft hij Kirk naar eigen zeggen voorgehouden.
10 uur geleden