VK geeft zichzelf meer tijd voor nieuwe verkiezing Noord-Ierland
BELFAST (ANP/RTR) - De Britse regering schrijft nog geen nieuwe verkiezingen uit in Noord-Ierland. Londen geeft zichzelf nog zeker zes weken de tijd om de problemen bij het vormen van een nieuwe regering op te lossen. De politieke crisis lijkt pas te kunnen worden beëindigd als er een nieuw akkoord is met de Europese Unie over de status van Noord-Ierland.
De verantwoordelijke Britse minister Chris Heaton-Harris heeft de deadline voor het uitschrijven van nieuwe verkiezingen verschoven met zes weken, met een optie van nog eens zes weken. Daardoor ligt de uiterlijke datum om een nieuwe regering te vormen op 19 januari. Dan gaat pas de periode van twaalf weken in waarin de nieuwe verkiezingen daadwerkelijk moeten worden gehouden.
Noord-Ierland verkeert al sinds februari in politieke chaos toen de unionistische DUP uit de regering stapte. Die partij weigert uit onvrede over brexitafspraken mee te werken aan een nieuw bestuur, ook na de verkiezingen van afgelopen mei. Het pro-Ierse Sinn Féin werd toen voor het eerst de grootste, maar heeft de DUP nodig voor een coalitie.
Deadline verstreken
Na de verkiezingen hadden de partijen al 24 weken om er samen uit te komen, maar dat is niet gelukt. Daarom had Heaton-Harris laten weten zijn wettelijke plicht te doen en nieuwe verkiezingen uit te zullen schrijven. Maar in Noord-Ierland vragen mensen zich af of dat de impasse oplost. De DUP wil dat de problemen met de brexit verholpen worden, niet dat de kiezers zich opnieuw uitspreken. Bovendien zal de uitslag volgens de peilingen nauwelijks verschillen van de vorige.
Het lijkt er daarom op dat de minister schuift met de deadline om het Verenigd Koninkrijk en de Europese Unie meer tijd te geven de situatie in Noord-Ierland op te lossen. De katholieken in dat land willen geen harde grens met Ierland, dat nog bij de EU hoort, terwijl de protestanten niet afgezonderd willen worden van de rest van het VK. Londen en Brussel onderhandelen al tijden over het probleem.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/DPA/AFP) - In een gezamenlijke verklaring veroordelen 85 VN-lidstaten, waaronder Nederland, de Israëlische plannen om de greep op de bezette Westelijke Jordaanoever verder te verstevigen.
55 minuten geledenSODA SPRINGS (ANP/AFP) - Tien skiërs worden vermist nadat ze getroffen werden door een lawine in de buurt van Lake Tahoe in de Amerikaanse staat Californië. Door een zware storm valt daar veel sneeuw en geldt lawinegevaar.
3 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Een vliegtuig van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Air Europa is dinsdag geland op de internationale luchthaven Simón Bolívar nabij de Venezolaanse hoofdstad Caracas, aldus Flightradar24 en luchthavenautoriteiten. Het is de eerste commerciële vlucht uit Europa die in Venezuela aankomt sinds de Verenigde Staten op 3 januari Venezuela binnenvielen en president Nicolás Maduro en zijn vrouw ontvoerden.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de Duitse ambassadeur in het land ontboden uit protest tegen recente "anti-Iraanse activiteiten", melden staatsmedia. In München werd zaterdag gedemonstreerd tegen het Iraanse regime. Daar deden volgens schatting van de politie zo'n 250.000 mensen aan mee.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran wil nog steeds niet de rode lijnen van de Amerikaanse president Donald Trump erkennen, stelt diens vicepresident JD Vance. Hij zei dit tegen Fox News na nieuwe onderhandelingen tussen de landen over het indammen van het Iraanse nucleaire programma.
9 uur geledenLYON (ANP/AFP) - Zeven mensen zijn opgepakt in het onderzoek naar de fatale mishandeling van de nationalistische activist Quentin Deranque. Het Openbaar Ministerie in Lyon bevestigt dat het aantal arrestaties is opgelopen.
9 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Een politicus van Alternative für Deutschland (AfD) is veroordeeld voor een verkiezingsposter waarop de nazigroet wordt getoond. Een rechtbank heeft hem een boete van 11.600 euro opgelegd.
10 uur geleden