
VK gaat vloot nucleaire onderzeeërs uitbreiden
LONDEN (ANP) - De Britse regering heeft aangekondigd dat zij de omvang van haar vloot kernonderzeeërs zal vergroten. Ze zal tot zeker twaalf onderzeeërs van de volgende generatie bouwen.
Ze worden aangedreven door kernenergie, maar zijn uitgerust met conventionele, niet-nucleaire torpedo's en raketten. De nieuwe onderzeeërs moeten de huidige vloot van zeven zulke onderzeeërs vervangen, aldus het Britse ministerie van Defensie in een verklaring.
"We weten dat de dreiging toeneemt en we moeten daadkrachtig optreden om de Russische agressie het hoofd te bieden", zei de Britse minister van Defensie John Healey. Naast deze onderzeeërs heeft het Verenigd Koninkrijk ook een vloot onderzeeërs die bewapend zijn met kernwapens.
Langeafstandswapens
Het VK bouwt verder zes nieuwe wapenfabrieken. Het belangrijke NAVO-land wil zich zo bijvoorbeeld verzekeren van een ononderbroken stroom munitie. De oorlog in Oekraïne bracht aan het licht dat het Westen bij een groot conflict razendsnel zonder munitie komt te zitten.
Er blijken ook veel meer langeafstandswapens nodig. Het VK wil er in de toekomst zevenduizend in stelling kunnen brengen, van raketten tot drones. Ook zet het meer in op cyber- en elektronische oorlogvoering.
De nieuwe plannen komen voort uit een deze week verschijnend rapport van een prominente onderzoekscommissie. Rapporten als deze Strategische Defensie-audit (SDR) verschijnen om de paar jaar om defensie bij de tijd te brengen. De Britse krijgsmacht moet klaarstaan voor oorlogvoering, stelt de nieuwe SDR volgens Britse media.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft vijf nieuwe leden van de VN-Veiligheidsraad gekozen. Bahrein, Colombia, de Democratische Republiek Congo, Letland en Liberia beginnen op 1 januari 2026.
57 minuten geledenGENÈVE/AL-FASHIR (ANP/AFP/RTR) - Uit Soedan zijn al vier miljoen mensen gevlucht sinds de bloedige oorlog losbarstte in 2023 tussen de militaire leider van het land en diens toenmalige tweede man en rivaal. Volgens VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR is in Soedan de grootste vluchtelingencrisis van dit moment.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky uitgenodigd voor de NAVO-top in Den Haag, bevestigen NAVO-bronnen. Zelensky zelf verklaarde al dat Oekraïne een uitnodiging had ontvangen, maar liet in het midden of die aan hem persoonlijk was gericht.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een toonaangevend Amerikaans adviesbureau heeft zich teruggetrokken uit de samenwerking met de Gaza Humanitarian Foundation (GHF), meldt The Washington Post. De door Israël en de Verenigde Staten gesteunde GHF is verantwoordelijk voor de noodhulppunten in de Gazastrook.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De NAVO vraagt Europese lidstaten om hun luchtverdediging aanzienlijk te versterken. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg. De defensieministers van de NAVO-landen zullen donderdag in Brussel instemmen met het verzoek, zeggen NAVO-diplomaten.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense veiligheidsdienst SBOe claimt een brug tussen de Krim en Rusland te hebben aangevallen met explosieven. Daarbij zou de brug beschadigd zijn geraakt. Hoe groot de schade is, is niet duidelijk. Het verkeer werd volgens berichten verstoord.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is actiever op sociale media dan tijdens zijn eerste ambtsperiode. De krant The Washington Post becijferde dat hij in de 132 dagen sinds zijn aantreden 2262 berichten plaatste op zijn platform Truth Social. Tijdens zijn eerste presidentschap ging het in diezelfde periode nog om 685 berichten op Twitter. Daarbij worden ook door hem gedeelde posts van andere gebruikers meegerekend.
5 uur geleden