Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VK en Frankrijk gaan nucleaire samenwerking versterken

VK en Frankrijk gaan nucleaire samenwerking versterken

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk hebben afgesproken dat ze nauwer gaan samenwerken om vijanden met hun kernwapens af te schrikken. De twee naties blijven onafhankelijk opereren, maar zullen gezamenlijk reageren op "extreme dreiging" voor Europa. Ze willen overbrengen dat Europese bondgenoten op steun kunnen rekenen van de enige twee Europese kernmachten.

De Britse premier Keir Starmer en de Franse president Emmanuel Macron tekenen donderdag een overeenkomst over de "belangrijke" samenwerking. Macron sluit dan een driedaags bezoek aan het Verenigd Koninkrijk af.

Het onderling afstemmen van hun nucleaire afschrikking is voor beide landen een grote stap. Frankrijk wil dat van oudsher bijvoorbeeld ook niet binnen de NAVO doen, maar alles zelf in de hand houden. Maar sinds Europa minder is verzekerd van Amerikaanse bescherming, zinspeelt Parijs op een grotere 'Europese' rol voor de Franse atoomwapens.

Bescherming Amerikaanse kernwapens

De VS zeggen dat ze weliswaar troepen en materieel willen terugtrekken uit Europa, maar dat Europa op de bescherming met Amerikaanse kernwapens kan blijven rekenen. Maar die 'nucleaire paraplu' werkt alleen als er geen enkele twijfel bestaat over de Amerikaanse beschermingsbelofte. En juist daaraan ontbreekt het sinds het aantreden van Trump, zeggen Europese diplomaten.

Daarnaast maakten de twee landen bekend dat ze meer kruisraketten van het type Storm Shadow willen bestellen, die in Oekraïne heel effectief blijken. De geavanceerde en dure raket wordt al jaren nauwelijks meer gemaakt en de voorraden slinken snel. Frankrijk en het VK gaan intussen een nieuwe versie ontwikkelen die de Storm Shadow op den duur moet vervangen.

Wapenindustrie stimuleren

De kruisraketplannen zijn onderdeel van bredere initiatieven om de Europese wapenindustrie te stimuleren. Ze omvatten ook de ontwikkeling van moderne navigatie- en tijdbepalingssystemen die cruciale infrastructuur kunnen beschermen tegen onder meer het verstoren van signalen. Het Oekraïense leger heeft veel last van bijvoorbeeld verstoring van zijn besturingssystemen.

Ook ontwikkelen het VK en Frankrijk nieuwe raketten waarmee de luchtmacht vijandelijke vliegtuigen kan uitschakelen en nieuwe wapens die bijvoorbeeld met radiogolven drones en raketten kunnen neerhalen.

Meer uit Buitenland

Grootste inbeslagname van containers in EU ooit in Griekse haven

PIRAEUS (ANP) - Het Europees Openbaar Ministerie (EPPO) heeft in de haven van het Griekse Piraeus 2400 containers in beslag genomen in een onderzoek naar fraude met de import van Chinese producten. Het gaat om de grootste confiscatie van containers ooit in de Europese Unie, meldt het EPPO. De containers waren voornamelijk gevuld met e-bikes, textiel en schoenen.

23 minuten geleden
Gevonden DNA na moord Charlie Kirk matcht met DNA van verdachte

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het DNA dat is gevonden bij de plek waar Charlie Kirk vorige week werd gedood, komt overeen met DNA van verdachte Tyler Robinson. FBI-directeur Kash Patel heeft dat bekendgemaakt bij Fox News. Robinson wordt later deze week formeel aangeklaagd.

1 uur geleden
'Tinder Swindler' Shimon Hayut gearresteerd in Georgië

TBILISI (ANP/AFP) - De Israëlische oplichter Shimon Hayut is opgepakt in Georgië. Hayut, bekend van de Netflix-documentaire The Tinder Swindler, werd gearresteerd op het vliegveld van de stad Batumi. De arrestatie werd volgens functionarissen gedaan "op verzoek van Interpol".

2 uur geleden
Israël sluit verdere aanvallen op Hamas-top niet uit

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - Israël sluit niet uit dat het opnieuw Hamasleiders aanvalt, "waar zij zich ook bevinden". Dat zei premier Benjamin Netanyahu tijdens een gezamenlijke persconferentie met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, die op bezoek is in Jeruzalem.

3 uur geleden
EU schrikt niet van kritiek Trump over olie-import uit Rusland

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie schrikt niet van het dreigement van de Amerikaanse president Trump, dat de VS pas sancties tegen Rusland willen instellen als de NAVO-landen stoppen met de import van olie uit Rusland. De meeste EU-landen zijn ook lid van de NAVO. De Europese Unie is sinds het begin van de oorlog van Rusland in Oekraïne bezig met het "uitfaseren van Russische fossiele brandstoffen", zei een woordvoerder van de Europese Commissie maandag.

3 uur geleden
VK ontbiedt Russische ambassadeur om schending NAVO-luchtruim

LONDEN (ANP) - Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Russische ambassadeur ontboden wegens de schendingen van het luchtruim van NAVO-landen Polen en Roemenië. De schendingen zijn "volledig onaanvaardbaar", staat in een verklaring van het ministerie.

4 uur geleden
Eerste rechtszaak over Bloody Sunday van start in Belfast

BELFAST (ANP/AFP/RTR) - In Noord-Ierland is de eerste rechtszaak begonnen over Bloody Sunday, het bloedbad dat Britse militairen in 1972 aanrichtten. Een voormalige militair staat in Belfast terecht op verdenking van twee moorden en vijf pogingen tot moord.

4 uur geleden