Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VK en British Airways aangeklaagd om gijzelingszaak uit 1990

VK en British Airways aangeklaagd om gijzelingszaak uit 1990

LONDEN (ANP) - Passagiers en personeel van een vlucht van British Airways die in 1990 werden gegijzeld in Koeweit, hebben de Britse regering en de luchtvaartmaatschappij voor de rechter gedaagd. Dat meldt het Britse advocatenkantoor McCue Jury & Partners, dat ongeveer vijftig slachtoffers vertegenwoordigt.

Vlucht BA149 was op 2 augustus 1990 onderweg van Londen naar Kuala Lumpur en maakte een tussenlanding in Koeweit om een speciale eenheid (SAS) van het Britse leger af te zetten, enkele uren nadat Iraakse troepen het land waren binnengevallen. De passagiers werden door Iraakse militairen gegijzeld en, na een kort verblijf in een hotel, naar Bagdad vervoerd om als menselijk schild te worden gebruikt tegen aanvallen van westerse troepen. Enkele van de 367 passagiers en crewleden werden zelfs tot vier maanden gevangen gehouden. Ze werden volgens het advocatenkantoor mishandeld, uitgehongerd en verkracht.

De Britse regering heeft altijd beweerd dat de verantwoordelijkheid voor de gijzeling volledig bij het regime van de toenmalige Iraakse president Saddam Hussein lag. British Airways heeft steeds gezegd dat het niet op de hoogte was van de nakende invasie. Uit in 2021 vrijgegeven documenten blijkt echter dat de Britse ambassadeur de regering had gewaarschuwd dat Iraakse troepen de grens met Koeweit waren overgestoken. Toch werd de vlucht niet omgeleid, volgens British Airways omdat de maatschappij niet op de hoogte werd gesteld.

Met de rechtszaak willen de slachtoffers "dat de waarheid volledig aan het licht komt", aldus hun advocaten. Zij stellen bewijzen te hebben dat niet alleen de Britse regering maar ook British Airways op de hoogte was van de Iraakse invasie van Koeweit. De zaak wordt begin 2024 voor het Britse hooggerechtshof gebracht. De slachtoffers willen een schadevergoeding van gemiddeld 170.000 pond (ongeveer 198.000 euro) per persoon.

Meer uit Buitenland

Dodental door brand winkelcentrum Pakistan loopt op richting 70

KARACHI (ANP/AFP) - Het dodental door een brand in het grootste winkelcentrum van Pakistan is gestegen naar 67. Donderdag meldden lokale autoriteiten nog een dodental van 55. "Er zijn autopsies uitgevoerd op 67 lichamen", aldus de woordvoerder van de provinciale overheid, die eraan toevoegde dat DNA-onderzoek om de slachtoffers te identificeren nog gaande is.

49 minuten geleden
Spanje sluit zich niet aan bij Trumps Vredesraad

BRUSSEL (ANP/DPA) - Premier Pedro Sánchez heeft gezegd dat Spanje zich niet aansluit bij de door de Amerikaanse president Donald Trump opgerichte Vredesraad, een initiatief dat volgens critici de Verenigde Naties ondermijnt. "We stellen de uitnodiging op prijs, maar we wijzen deze af", zei Sánchez tegen verslaggevers na een EU-top in Brussel.

3 uur geleden
Trump: Amerikaanse vloot is op weg naar Iran

AIR FORCE ONE (ANP/RTR) - President Donald Trump zei donderdag dat de Verenigde Staten een "armada" onderweg hebben naar Iran, die hij hoopt "niet te hoeven gebruiken". Hij herhaalde zijn waarschuwingen aan Teheran om geen demonstranten te doden of het nucleaire programma te hervatten.

7 uur geleden
Von der Leyen: snel meer investeren in Arctische veiligheid

BRUSSEL (ANP) - Er moet snel meer worden geïnvesteerd in de Arctische veiligheid en het Arctische gebied, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na afloop van de extra top van EU-regeringsleiders. "We hebben collectief te weinig geïnvesteerd. Het is dus hoog tijd om de verantwoordelijkheid te nemen."

7 uur geleden
Costa na top: EU zal lidstaten blijven verdedigen tegen dwang

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal haar belangen en haar lidstaten blijven verdedigen tegen elke vorm van dwang, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa na afloop van de extra top donderdag. "Zij heeft de macht en de middelen om dit te doen en zal dit doen wanneer nodig", benadrukte hij.

8 uur geleden
Trump over blauwe plekken: hand gestoten aan tafel

AIR FORCE ONE (ANP/AFP) - Foto's van blauwe plekken op de hand van Donald Trump leidden onlangs tot hernieuwde speculaties over de gezondheid van de 79-jarige Amerikaanse president. Trump wuifde die aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One weg: hij zou simpelweg zijn hand aan een tafel hebben gestoten.

9 uur geleden
Oekraïne: moeilijkste dag voor stroomvoorziening sinds eind 2022

KYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.

12 uur geleden