VK en British Airways aangeklaagd om gijzelingszaak uit 1990
LONDEN (ANP) - Passagiers en personeel van een vlucht van British Airways die in 1990 werden gegijzeld in Koeweit, hebben de Britse regering en de luchtvaartmaatschappij voor de rechter gedaagd. Dat meldt het Britse advocatenkantoor McCue Jury & Partners, dat ongeveer vijftig slachtoffers vertegenwoordigt.
Vlucht BA149 was op 2 augustus 1990 onderweg van Londen naar Kuala Lumpur en maakte een tussenlanding in Koeweit om een speciale eenheid (SAS) van het Britse leger af te zetten, enkele uren nadat Iraakse troepen het land waren binnengevallen. De passagiers werden door Iraakse militairen gegijzeld en, na een kort verblijf in een hotel, naar Bagdad vervoerd om als menselijk schild te worden gebruikt tegen aanvallen van westerse troepen. Enkele van de 367 passagiers en crewleden werden zelfs tot vier maanden gevangen gehouden. Ze werden volgens het advocatenkantoor mishandeld, uitgehongerd en verkracht.
De Britse regering heeft altijd beweerd dat de verantwoordelijkheid voor de gijzeling volledig bij het regime van de toenmalige Iraakse president Saddam Hussein lag. British Airways heeft steeds gezegd dat het niet op de hoogte was van de nakende invasie. Uit in 2021 vrijgegeven documenten blijkt echter dat de Britse ambassadeur de regering had gewaarschuwd dat Iraakse troepen de grens met Koeweit waren overgestoken. Toch werd de vlucht niet omgeleid, volgens British Airways omdat de maatschappij niet op de hoogte werd gesteld.
Met de rechtszaak willen de slachtoffers "dat de waarheid volledig aan het licht komt", aldus hun advocaten. Zij stellen bewijzen te hebben dat niet alleen de Britse regering maar ook British Airways op de hoogte was van de Iraakse invasie van Koeweit. De zaak wordt begin 2024 voor het Britse hooggerechtshof gebracht. De slachtoffers willen een schadevergoeding van gemiddeld 170.000 pond (ongeveer 198.000 euro) per persoon.
Meer uit Buitenland
HAVANA (ANP/AFP) - Justitie in Cuba klaagt zes bemanningsleden aan van een Amerikaanse speedboot, die vorige week door de Cubaanse kustwacht werd onderschept tijdens een vuurgevecht. Dat meldt het Openbaar Ministerie in een verklaring.
2 uur geledenMASHHAD (ANP/AFP) - De hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, wordt begraven in zijn thuisstad Mashhad, meldt persbureau Fars. Khamenei kwam zaterdag om het leven bij bombardementen van Israël en de Verenigde Staten. Hij was 36 jaar aan de macht.
5 uur geledenQOM (ANP) - Een gebouw van de raad die de nieuwe ayatollah van Iran moet benoemen is gebombardeerd door Israël en de VS, meldt persbureau AFP op basis van lokale media. Na de dood van de hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft de 88-koppige raad van theologen de taak gekregen om een nieuwe leider te benoemen.
10 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische aanvallen op Libanon hebben maandag en dinsdag tot minstens 40 doden en 246 gewonden geleid. Dat heeft het Libanese ministerie van Volksgezondheid meegedeeld.
12 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne meldt dat opnieuw ernstige schade is ontstaan aan de Droezjba-oliepijpleiding, die wordt gebruikt om Russische olie te leveren aan onder meer Hongarije en Slowakije. Minister van Energie Denys Sjmyhal meldt volgens Interfax Ukraine dat na een Russische aanval brand is uitgebroken.
13 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Nu Israël meer delen van Zuid-Libanon met grondtroepen bezet en tegelijk nieuwe Hezbollah-doelen aanvalt, kan dat uitmonden in een "nieuwe openlijke oorlog" tussen Israël en de beweging. Daarvoor waarschuwt Hezbollah.
13 uur geledenTEHERAN (ANP) - Het Rode Kruis zegt fors meer noodhulp- en zoekteams in te zetten in het Midden-Oosten vanwege het geëscaleerde geweld daar. Onder meer in Iran, Israël en Libanon is de organisatie bezig met hulpoperaties na de vele luchtaanvallen van Israël, de Verenigde Staten en Iran.
13 uur geleden