Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VK en British Airways aangeklaagd om gijzelingszaak uit 1990

VK en British Airways aangeklaagd om gijzelingszaak uit 1990

LONDEN (ANP) - Passagiers en personeel van een vlucht van British Airways die in 1990 werden gegijzeld in Koeweit, hebben de Britse regering en de luchtvaartmaatschappij voor de rechter gedaagd. Dat meldt het Britse advocatenkantoor McCue Jury & Partners, dat ongeveer vijftig slachtoffers vertegenwoordigt.

Vlucht BA149 was op 2 augustus 1990 onderweg van Londen naar Kuala Lumpur en maakte een tussenlanding in Koeweit om een speciale eenheid (SAS) van het Britse leger af te zetten, enkele uren nadat Iraakse troepen het land waren binnengevallen. De passagiers werden door Iraakse militairen gegijzeld en, na een kort verblijf in een hotel, naar Bagdad vervoerd om als menselijk schild te worden gebruikt tegen aanvallen van westerse troepen. Enkele van de 367 passagiers en crewleden werden zelfs tot vier maanden gevangen gehouden. Ze werden volgens het advocatenkantoor mishandeld, uitgehongerd en verkracht.

De Britse regering heeft altijd beweerd dat de verantwoordelijkheid voor de gijzeling volledig bij het regime van de toenmalige Iraakse president Saddam Hussein lag. British Airways heeft steeds gezegd dat het niet op de hoogte was van de nakende invasie. Uit in 2021 vrijgegeven documenten blijkt echter dat de Britse ambassadeur de regering had gewaarschuwd dat Iraakse troepen de grens met Koeweit waren overgestoken. Toch werd de vlucht niet omgeleid, volgens British Airways omdat de maatschappij niet op de hoogte werd gesteld.

Met de rechtszaak willen de slachtoffers "dat de waarheid volledig aan het licht komt", aldus hun advocaten. Zij stellen bewijzen te hebben dat niet alleen de Britse regering maar ook British Airways op de hoogte was van de Iraakse invasie van Koeweit. De zaak wordt begin 2024 voor het Britse hooggerechtshof gebracht. De slachtoffers willen een schadevergoeding van gemiddeld 170.000 pond (ongeveer 198.000 euro) per persoon.

Meer uit Buitenland

Vance: vredesplan moet Oekraïense soevereiniteit waarborgen

WASHINGTON (ANP) - Elk vredesplan om de oorlog in Oekraïne te beëindigen moet de soevereiniteit van dat land waarborgen, zegt de Amerikaanse vicepresident JD Vance op X. De Verenigde Staten hebben een plan opgesteld dat grote concessies van Kyiv eist.

1 uur geleden
Dodental overstromingen Vietnam loopt opnieuw verder op

HANOI (ANP/AFP) - Het dodental in Vietnam door al weken aanhoudende zware regenval en overstromingen is gestegen naar minstens 55, meldt de regering van het land. Ook wordt nog gezocht naar 13 vermisten.

2 uur geleden
Marjorie Taylor Greene verlaat Huis van Afgevaardigden

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Republikeins congreslid Marjorie Taylor Greene verlaat op 5 januari het Huis van Afgevaardigden, laat zij weten in een verklaring op X. De aankondiging volgt op een conflict met de Amerikaanse president Donald Trump. Taylor Greene bekritiseerde Trump recent omdat hij zich lang verzette tegen de publicatie van documenten in de Epstein-affaire.

6 uur geleden
Klimaattop nadert einde zonder duidelijke doorbraken

BELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém is bijna voorbij, maar in de teksten die tot dusver naar buiten zijn gekomen en de reacties van onderhandelaars daarop zijn geen grote doorbraken te bespeuren. Laat op de avond (lokale tijd) zijn onderhandelaars nog wel met elkaar in gesprek op de COP30. Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) is bijvoorbeeld gaan praten met de voorzitter van de top, André Corrêa do Lago.

6 uur geleden
President Zelensky spreekt met NAVO-chef Rutte over plan Trump

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.

12 uur geleden
Russische president Poetin noemt plan Trump basis voor akkoord

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin noemt het conceptvoorstel voor vrede in Oekraïne van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump een mogelijke basis om tot vrede in Oekraïne te komen. Hij zei dat het Kremlin het zogenoemde 28-puntenplan heeft ontvangen.

12 uur geleden
President Zelensky spreekt met NAVO-chef Rutte over plan Trump

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.

14 uur geleden