VK en British Airways aangeklaagd om gijzelingszaak uit 1990
LONDEN (ANP) - Passagiers en personeel van een vlucht van British Airways die in 1990 werden gegijzeld in Koeweit, hebben de Britse regering en de luchtvaartmaatschappij voor de rechter gedaagd. Dat meldt het Britse advocatenkantoor McCue Jury & Partners, dat ongeveer vijftig slachtoffers vertegenwoordigt.
Vlucht BA149 was op 2 augustus 1990 onderweg van Londen naar Kuala Lumpur en maakte een tussenlanding in Koeweit om een speciale eenheid (SAS) van het Britse leger af te zetten, enkele uren nadat Iraakse troepen het land waren binnengevallen. De passagiers werden door Iraakse militairen gegijzeld en, na een kort verblijf in een hotel, naar Bagdad vervoerd om als menselijk schild te worden gebruikt tegen aanvallen van westerse troepen. Enkele van de 367 passagiers en crewleden werden zelfs tot vier maanden gevangen gehouden. Ze werden volgens het advocatenkantoor mishandeld, uitgehongerd en verkracht.
De Britse regering heeft altijd beweerd dat de verantwoordelijkheid voor de gijzeling volledig bij het regime van de toenmalige Iraakse president Saddam Hussein lag. British Airways heeft steeds gezegd dat het niet op de hoogte was van de nakende invasie. Uit in 2021 vrijgegeven documenten blijkt echter dat de Britse ambassadeur de regering had gewaarschuwd dat Iraakse troepen de grens met Koeweit waren overgestoken. Toch werd de vlucht niet omgeleid, volgens British Airways omdat de maatschappij niet op de hoogte werd gesteld.
Met de rechtszaak willen de slachtoffers "dat de waarheid volledig aan het licht komt", aldus hun advocaten. Zij stellen bewijzen te hebben dat niet alleen de Britse regering maar ook British Airways op de hoogte was van de Iraakse invasie van Koeweit. De zaak wordt begin 2024 voor het Britse hooggerechtshof gebracht. De slachtoffers willen een schadevergoeding van gemiddeld 170.000 pond (ongeveer 198.000 euro) per persoon.
Meer uit Buitenland
TEHERAN/BAGDAD (ANP/AFP) - Het Iraanse opperbevel heeft gezegd dat schepen uit of naar Irak zonder problemen door de Straat van Hormuz kunnen varen. "We kondigen aan dat ons broederlijk buurland Irak vrijgesteld is van beperkingen die voor de tocht door de Straat van Hormuz zijn ingesteld", zo luidde de verklaring.
1 uur geledenSAINT-DENIS (ANP/AFP) - In de Parijse voorstad Saint-Denis zijn duizenden mensen de straat opgegaan om hun steun te betuigen aan de nieuwe burgemeester Bally Bagayoko. Die kreeg na zijn verkiezingswinst vorige maand te maken met racistische berichten en riep daarom op tot een protest tegen racisme.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Sinds het begin van de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran eind februari zijn volgens de Iraanse Rode Halve Maan (IRCS) meer dan 1900 burgers gedood en meer dan 20.000 gewond geraakt. IRCS-chef Jagan Chapagain dankt de medewerkers voor hun buitengewone moed en vaardigheid onder de moeilijke omstandigheden.
6 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht heeft een dringend evacuatiebevel uitgevaardigd aan de inwoners van de Zuid-Libanese kuststad Tyrus. Er zullen meer aanvallen volgen tegen Hezbollah, aldus een verklaring.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Teheran heeft volgens media bevestigd dat schepen met essentiële goederen door de Straat van Hormuz naar Iraanse havens kunnen varen. Dit moet in overleg met de Iraanse autoriteiten.
8 uur geledenNIKOPOL (ANP/RTR) - In Oekraïne zijn vijf doden gevallen door een Russische aanval op een markt in de frontstad Nikopol, melden de autoriteiten. Negentien anderen zijn volgens hen gewond geraakt.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De VN-Veiligheidsraad buigt zich naar verwachting pas volgende week over een resolutie over het hervatten van het scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz. De stemming zou aanvankelijk deze week plaatsvinden.
11 uur geleden