Vitesse speelt voor vrede en zegt niets over Russische eigenaar
ARNHEM (ANP) - Vitesse heeft zich voor het eerst uitgesproken over de oorlog in Oekraïne. De club met de Russische eigenaar Valeri Oyf laat in een verklaring weten diep geschokt te zijn over de huiveringwekkende situatie in Oekraïne en stelt het thuisduel van vrijdag met Sparta Rotterdam in het teken van de 'V van Vrede’.
Oyf komt niet aan het woord in de verklaring die de club op de website heeft geplaatst. Hij is sinds 2018 eigenaar van Vitesse en komt uit het netwerk van Roman Abramovitsj, die nauwe banden heeft met de Russische president Vladimir Poetin en uit angst voor sancties zijn Engelse voetbalclub Chelsea te koop heeft aangeboden.
Oyf is geboren in Odessa, toen Oekraïne nog bij de Sovjet-Unie hoorde, maar heeft een Russisch paspoort. De zakenman dekte de afgelopen seizoenen de tekorten van Vitesse. De club uit Arnhem presenteerde de afgelopen drie jaar een verlies van ruim 16 miljoen euro (2019), 6 miljoen euro (2020) en 4 miljoen euro (2021).
Buitenlandse handen
Vitesse is al elf jaar in buitenlandse handen en leed in die periode meer dan 100 miljoen euro verlies. Oyf kocht de club van de Rus Aleksandr Tsjigirinski, die de club op zijn beurt weer overnam van de Georgiër Merab Jordania. De huidige eigenaar van Vitesse heeft de Gelderse club tot 2023 financiële garanties geven. Maar voor veel rijke Russen is het nu lastig om bij hun geld te komen, nu een aantal grote banken afgesloten is van het betalingssysteem SWIFT.
Oyf staat niet op de sanctielijst die de Europese Unie heeft opgesteld. Vitesse vertelde vorige week net na het uitbreken van de oorlog dat het geen betalingsproblemen verwacht.
Hartverscheurend
Vitesse besloot zich de afgelopen dagen niet uitgebreid uit te spreken over de oorlog in Oekraïne, maar kwam vrijdagmiddag met een statement. "Vitesse spreekt zich uit voor vrede en vindt het hartverscheurend om het nieuws uit Oekraïne te horen, lezen en zien", laat de Gelderse vereniging weten
Vitesse meldt verder dat de thuiswedstrijd tegen Sparta Rotterdam in het teken staat van de 'V van Vrede’. Spelers en staf zullen bij opkomst de letter 'V' vormen. Vlak voor de wedstrijd zal een spandoek met de 'V van Vrede’ worden getoond. Spelers, staf en supporters willen een halve minuut lang het ‘V’-gebaar van vrede maken.
Giro555
Ook zal er in het stadion worden gecollecteerd voor Giro555. Spelers dragen bij opkomst ook een speciaal jasje met daarop de 'V van Vrede’. Deze jasjes zullen geveild worden. De opbrengst gaat eveneens naar Giro555. Ook op de led-boarding langs het veld zal tijdens de wedstrijd aandacht worden gevraagd voor de situatie in Oekraïne.
Meer uit Voetbal
LOS ANGELES (ANP) - Wereldbond FIFA heeft voor het komende WK voetbal drie aparte openingsceremonies bedacht. Tal van sterren uit de muziekwereld zullen optreden bij de openingswedstrijden in de gastlanden Verenigde Staten, Canada en Mexico.
41 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De voetbalsters van PSV zijn vrijdagavond voor het eerst in de clubhistorie landskampioen geworden. De Eindhovenaren verzekerden zich in de voorlaatste speelronde van de Vrouwen Eredivisie van de titel door thuis met 2-0 van ADO Den Haag te winnen.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Jorthy Mokio verkiest het nationale elftal van de Democratische Republiek Congo boven dat van België. Dat heeft de 18-jarige verdedigende middenvelder van Ajax vrijdag bekendgemaakt op sociale media. "Ik ben Congolees in hart en nieren", schrijft de in Gent geboren voetballer. "En het is onder deze kleuren dat ik het volgende hoofdstuk van mijn verhaal wil schrijven."
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Wout Weghorst en Owen Wijndal zijn hersteld van hun blessures en zijn zondag beschikbaar voor Ajax in het duel met FC Utrecht. Dat zegt trainer Óscar García in een bericht op de site van de Amsterdamers. Ook heeft Davy Klaassen weer meegetraind met de groep, maar de middenvelder is nog niet wedstrijdfit.
15 uur geledenMADRID (ANP) - Real Madrid heeft spelers Federico Valverde en Aurélien Tchouaméni een boete van 500.000 euro opgelegd na hun opstootje van eerder deze week. Dat meldt de club op de website.
16 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Feyenoord-coach Robin van Persie heeft verrast gereageerd op de berichtgeving dat de club na het seizoen afscheid neemt van de Engelse aanvaller Raheem Sterling. "Ik ben gequoot, maar heb die mensen niet gesproken", zei Van Persie over de berichtgeving in The Telegraph.
16 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Bayern München kan enkele weken niet beschikken over rechtsback Alphonso Davies. De Canadese verdediger heeft in de halve finale tegen Paris Saint-Germain in de Champions League een hamstringblessure opgelopen en mist in ieder geval de laatste twee competitiewedstrijden van de landskampioen tegen VfL Wolfsburg en 1. FC Köln.
17 uur geleden