Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Visser: cultuurverandering nodig voor vrouwelijke cadetten

Visser: cultuurverandering nodig voor vrouwelijke cadetten

DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris van Defensie Barbara Visser onderkent dat er een probleem is met de manier waarop vrouwen die in opleiding zijn tot officier aan de Koninklijke Militaire Academie (KMA) in Breda worden behandeld. Ze reageert daarmee op een afstudeeronderzoek van Irina Tziamali waarover NRC maandag berichtte. De cultuur is sterk gericht op mannelijkheid en er is weinig ruimte voor vrouwen, concludeerde zij.

Volgens Tziamali worden de cadetten op de academie beoordeeld op hun masculiniteit. Vrouwen kunnen daardoor volgens haar onmogelijk uitblinken. Bovendien voelen vrouwen zich niet altijd veilig op de academie en is er te weinig ruimte voor gesprek over dit onderwerp. Het gevolg is dat vrouwen zich er minder goed kunnen ontwikkelen dan de mannen en het gevoel van onderlinge solidariteit wordt ondermijnd.

"Bij Defensie moet iedereen zichzelf kunnen zijn", zegt Visser in een reactie op het onderzoek. "We zitten op dit punt niet stil, maar zijn druk bezig om het vormingsconcept op de officiersopleidingen aan te passen. Die nieuwe aanpak is meer gericht op het jezelf kunnen, mogen en durven zijn." De begeleiding van de cadetten wordt uitgebreid en er komen meer instructeurs. Ook wordt onderzoek gedaan naar de positie van vrouwen op de KMA, waarbij het onderzoek van Tziamali wordt betrokken. "We zijn dus volop bezig met een cultuurverandering, maar dat kost tijd."

Achtergestelde positie

Visser heeft zich in het verleden vaker kritisch uitgelaten over de achtergestelde positie van vrouwen binnen de krijgsmacht. Volgens de meest recente cijfers is zo'n 15 procent van alle medewerkers van Defensie vrouw en 10 procent van de militairen. Visser heeft eerder gezegd te hopen dat dit 50 procent zal worden, maar ten opzichte van vijf jaar geleden is het aandeel van vrouwen nauwelijks toegenomen.

Overigens zijn vrouwen in officiersrangen iets beter vertegenwoordigd dan in lagere rangen, hoewel ook daar mannen in de overgrote meerderheid zijn. In de militaire top is dat echter niet terug te zien. Van de 88 functionarissen in een generaalsrang zijn er maar drie vrouw.

Meer uit Binnenland

Voor ontvoering Insiya veroordeelde man gearresteerd in Letland

RIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.

1 uur geleden
Advocaat wil alleen tbs voor schutter Rotterdam-IJsselmonde

ROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.

1 uur geleden
Door asielnoodopvang rustiger in Ter Apel en Biddinghuizen leeg

TER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.

1 uur geleden
Niemand wordt vervolgd voor dodelijke woningbrand Roermond

ROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.

2 uur geleden
Zangvogeltentoonstellingen mogen weer, ondanks vogelgriep

DEN HAAG (ANP) - Tentoonstellingen met zangvogels en wedstrijden met duiven mogen weer. Deze soorten hebben een laag risico op vogelgriep. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) komt hiermee tegemoet aan de wens van hobbyhouders van vogels om weer deel te nemen aan tentoonstellingen.

2 uur geleden
Haagse politiemedewerker verdachte van omkoping

DEN HAAG (ANP) - Een 35-jarige medewerker van de politie Den Haag is maandag aangehouden. Het Openbaar Ministerie verdenkt hem van ambtelijke omkoping, het ongeoorloofd raadplegen van politiesystemen, het delen van politie-informatie met derden en het verduisteren van politiekleding.

2 uur geleden
Eis 20 jaar cel en tbs voor drie moorden Rotterdam-IJsselmonde

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 25-jarige Sendric S. voor drie moorden in de Rotterdamse wijk IJsselmonde. S. heeft bekend dat hij in december 2024 en januari 2025 drie mannen afzonderlijk van elkaar op straat heeft doodgeschoten.

4 uur geleden