Visser: cultuurverandering nodig voor vrouwelijke cadetten
DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris van Defensie Barbara Visser onderkent dat er een probleem is met de manier waarop vrouwen die in opleiding zijn tot officier aan de Koninklijke Militaire Academie (KMA) in Breda worden behandeld. Ze reageert daarmee op een afstudeeronderzoek van Irina Tziamali waarover NRC maandag berichtte. De cultuur is sterk gericht op mannelijkheid en er is weinig ruimte voor vrouwen, concludeerde zij.
Volgens Tziamali worden de cadetten op de academie beoordeeld op hun masculiniteit. Vrouwen kunnen daardoor volgens haar onmogelijk uitblinken. Bovendien voelen vrouwen zich niet altijd veilig op de academie en is er te weinig ruimte voor gesprek over dit onderwerp. Het gevolg is dat vrouwen zich er minder goed kunnen ontwikkelen dan de mannen en het gevoel van onderlinge solidariteit wordt ondermijnd.
"Bij Defensie moet iedereen zichzelf kunnen zijn", zegt Visser in een reactie op het onderzoek. "We zitten op dit punt niet stil, maar zijn druk bezig om het vormingsconcept op de officiersopleidingen aan te passen. Die nieuwe aanpak is meer gericht op het jezelf kunnen, mogen en durven zijn." De begeleiding van de cadetten wordt uitgebreid en er komen meer instructeurs. Ook wordt onderzoek gedaan naar de positie van vrouwen op de KMA, waarbij het onderzoek van Tziamali wordt betrokken. "We zijn dus volop bezig met een cultuurverandering, maar dat kost tijd."
Achtergestelde positie
Visser heeft zich in het verleden vaker kritisch uitgelaten over de achtergestelde positie van vrouwen binnen de krijgsmacht. Volgens de meest recente cijfers is zo'n 15 procent van alle medewerkers van Defensie vrouw en 10 procent van de militairen. Visser heeft eerder gezegd te hopen dat dit 50 procent zal worden, maar ten opzichte van vijf jaar geleden is het aandeel van vrouwen nauwelijks toegenomen.
Overigens zijn vrouwen in officiersrangen iets beter vertegenwoordigd dan in lagere rangen, hoewel ook daar mannen in de overgrote meerderheid zijn. In de militaire top is dat echter niet terug te zien. Van de 88 functionarissen in een generaalsrang zijn er maar drie vrouw.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De patiƫntengegevens die zijn gestolen bij de hack bij softwareleverancier ChipSoft zijn nergens gepubliceerd en de gegevens zijn inmiddels vernietigd. Dat meldt het bedrijf in een verklaring op de eigen website.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe Nationaal Park Hollandse Duinen langs de Zuid-Hollandse kust moet een plek worden waar mensen en dieren tot rust kunnen komen. Arno Bonte, gedeputeerde natuur voor de provincie Zuid-Holland, wil er op sommige plekken extra recreatiemogelijkheden realiseren terwijl op andere locaties juist de natuur voorrang krijgt. Door de natuur te verbeteren verwacht hij ook dat het makkelijker wordt om vergunningen te verlenen voor bijvoorbeeld het bouwen van woningen. Vergunningen daarvoor worden nu moeizaam verstrekt vanwege de problemen met stikstof.
1 uur geledenBUSSUM (ANP) - De politie heeft dinsdag een man opgepakt in het onderzoek naar een moord in Hilversum in 2011. Het gaat om een 61-jarige man uit Bussum, die verdacht wordt van betrokkenheid bij de dood van Pablo Hermeler.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Opnieuw heeft de politie geschoten tijdens een voorval met een persoon met "onbegrepen gedrag". Dit keer ging het om een situatie in Hilversum. De man of vrouw in kwestie moest met een ambulance naar het ziekenhuis.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vele feestvierders die met de trein reisden tijdens Koningsdag hebben weer een boel viezigheid achtergelaten. De NS heeft zeven treinstellen uit de dienstregeling gehaald omdat ze te smerig waren om ingezet te worden. "Reizigers kunnen de komende dagen nog hinder ondervinden", meldt het vervoersbedrijf.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In bijna heel Nederland geldt een verhoogd risico op natuurbranden, doordat het al een tijdje niet heeft geregend. In zeker 20 van de 25 veiligheidsregio's is fase 2 van kracht, het hoogste waarschuwingsniveau.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de grote steden is Koningsdag zonder noemenswaardige incidenten verlopen. Utrecht, Den Haag, Rotterdam en Breda kijken terug op een drukke, maar goed verlopen feestdag. Exacte bezoekersaantallen kunnen de gemeenten niet geven.
6 uur geleden