Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Visabeleid aangescherpt na ongewenste komst Taliban-functionaris

Visabeleid aangescherpt na ongewenste komst Taliban-functionaris

DEN HAAG (ANP) - Nederland had achteraf geen visum moeten verstrekken aan de Talib die vorige maand in Nederland aanwezig was op een WHO-conferentie, schrijft zorgminister Ernst Kuipers in een Kamerbrief na vragen van BBB. De man was uitgenodigd door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), wat als ondersteuning geldt voor de toekenning van de visumaanvraag. De Talib stond daarnaast niet op een sanctielijst en staat ook niet op een andere signaleringslijst, waardoor er geen aanleiding was om hem een visum te weigeren. Het demissionaire kabinet vindt het echter "hoogst onwenselijk" dat deze man aan de conferentie kon deelnemen.

Kuipers werd zelf ernstig in verlegenheid gebracht toen hij tijdens de conferentie met de Talib op de foto ging. Op dat moment wist Kuipers niet wie de man was, schreef hij later op X. "Dit was een fout, had absoluut niet mogen gebeuren en betreur ik", schreef hij vorige maand.

Het ministerie van Buitenlandse Zaken gaat naar aanleiding van dit incident bekijken hoe het visumproces kan worden aangescherpt. Gedacht wordt aan een extra beoordeling van visumaanvragen van Talib, waarbij beoordeeld wordt of het visum geweigerd moet worden, omdat hij een gevaar vormt voor de openbare orde of de internationale betrekkingen.

Uitnodigingsbeleid

Daarnaast wordt gekeken of de afspraken over het uitnodigingsbeleid van internationale conferenties moeten worden aangepast, schrijft demissionair minister Kuipers.

De WHO heeft inmiddels ook zelf geconcludeerd dat het de Taliban-vertegenwoordiger niet had moeten uitnodigen voor de conferentie. De Verenigde Naties (VN) erkent het Talibanregime niet als legitieme vertegenwoordiger voor de VN-lidstaat Afghanistan. "Het onderzoek naar hoe deze persoon een uitnodiging heeft kunnen krijgen, is nog niet afgerond", schrijft Kuipers.

Machtsovername

De extremistische beweging Taliban heeft sinds medio 2021 weer de macht in Afghanistan.

Meer uit Politiek

Heerma snapt frustratie Groningers na fouten bij versterking

GRONINGEN (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) snapt de "opgebouwde frustratie" bij Groningers over fouten die gemaakt zijn bij de veiligheidsbeoordeling van woningen in het aardbevingsgebied. Dat zei de CDA-bewindsman tegen journalisten na een bezoek aan de regio. Een rapport van het Adviescollege Veiligheid Groningen (ACVG) bracht vorige week nieuwe onvolkomenheden in de toch al uiterst stroef verlopende versterkingsaanpak aan het licht.

27 minuten geleden
Oud-minister weet reden voor schoolsluitingen eind 2020 niet meer

DEN HAAG (ANP) - Voormalig minister Ingrid van Engelshoven van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap weet niet meer wat de reden was om het onderwijs wekenlang te sluiten in december 2020. Tegen de parlementaire enquêtecommissie corona zei ze dat ze "de exacte pakketten niet meer helder voor de geest" heeft.

3 uur geleden
Oud-minister: sneltesten waren geen optie om scholen te openen

DEN HAAG (ANP) - Op grote schaal studenten testen op het coronavirus was te ingewikkeld om het mbo, hbo en wo eerder weer open te krijgen, zei voormalig onderwijsminister Ingrid van Engelshoven in een verhoor van de parlementaire enquêtecommissie corona. Het is wel gebruikt om ervoor te zorgen dat studenten een examen op locatie konden maken.

4 uur geleden
Kabinet wil dat senaat wetten kan aanpassen en terugsturen

DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer moet wetten kunnen aanpassen en terugsturen naar de Tweede Kamer, vindt het kabinet. Een voorstel om de grondwet te wijzigen en dat te regelen, zet minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) opnieuw op de politieke agenda. Het plan is in 2023 al eens ingediend, maar de Tweede Kamer heeft het nog niet besproken.

7 uur geleden
Vijf partijen ronden coalitieonderhandelingen in Rotterdam af

ROTTERDAM (ANP) - De vijf partijen die samen het nieuwe stadsbestuur van Rotterdam vormen, verwachten vrijdag hun coalitieakkoord te presenteren. Een woordvoerder van de informateurs bevestigt dat maandag na berichtgeving door het AD en RTV Rijnmond. "De partijen gaan vandaag hun onderhandelingen afronden", zegt hij.

10 uur geleden
Ceder (CU): excuses Jetten zijn historisch markeringspunt

ROTTERDAM (ANP) - Don Ceder van de ChristenUnie vindt de excuses die premier Rob Jetten zondag heeft uitgesproken aan de Molukse gemeenschap in Nederland "een historisch markeringspunt". Dat zei hij over de toespraak van Jetten voorafgaand aan de onthulling van het nationale monument op de Lloydkade in Rotterdam, ter ere van de eerste generatie Molukse migranten.

1 dag geleden
Nieuwe PvdD-leider Teunissen wil opkomen voor dieren én mensen

DEN BOSCH (ANP) - Christine Teunissen zal opkomen voor dieren én mensen, beloofde ze op haar eerste congres als leider van Partij voor de Dieren. "We zijn bij de dieren begonnen. En vanuit de belangen van de dieren volgen de belangen van de natuur, ecosystemen en mensen die in de verdrukking komen", zo sprak de politica haar partijgenoten zaterdagmiddag toe in de Brabanthallen in Den Bosch.

2 dagen geleden