Virusvrees en Shell drukken AEX
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen stonden donderdag in het rood. De verdere verspreiding en het snel oplopende dodental van het nieuwe coronavirus in China zorgden voor een nerveuze stemming. Beleggers op het Damrak waren verder niet tevreden over de resultaten van olie- en gasconcern Shell en stuurden het aandeel naar het laagste niveau in twee jaar.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,9 procent lager op 599,87 punten. De MidKap daalde 1 procent tot 910,75 punten. Frankfurt en Parijs zakten tot 1,2 procent. Londen verloor 0,7 procent voorafgaand aan het rentebesluit van de Bank of England.
Shell was hekkensluiter in de AEX met een verlies van 3,2 procent. Het bedrijf zag de kwartaalwinst dalen tot het laagste niveau in drie jaar. Ook is het volgens analisten moeilijk geworden voor Shell om zijn aandeleninkoopprogramma dit jaar af te ronden. Unilever voerde de schaarse stijgers aan met een winst van 1,2 procent. Het levensmiddelenconcern zag de omzet licht stijgen in 2019. Het bedrijf gaf eind vorig jaar al een omzetalarm vanwege lastige marktomstandigheden. Unilever kondigde tevens aan zijn wereldwijde thee-activiteiten tegen het licht houden.
Volvo
Op de lokale markt steeg Stern 7,1 procent. Het autobedrijf praat met zijn Scandinavische branchegenoot Hedin Automotive over een fusie van hun activiteiten. Biotechnologiebedrijf Curetis dikte 8,5 procent aan. Dochterbedrijf Ares Genetics gaat aan de slag om bepaalde testen voor het nieuwe coronavirus ook beschikbaar te maken in Europa.
Hennes & Mauritz (H&M) klom 9,5 procent in Stockholm na sterke resultaten van de Zweedse kledingketen. H&M kondigde tevens het vertrek aan van topman Stefan Persson. De Zweedse truck- en busfabrikant Volvo zag de kwartaalwinst minder sterk dalen dan gevreesd en werd beloond met een koerswinst van 7,7 procent. Deutsche Bank won 1,4 procent in Frankfurt na publicatie van de jaarcijfers. De horlogemaker Swatch zakte 3,7 procent in Zürich vanwege een winstdaling in 2019.
De euro was 1,1013 dollar waard tegen 1,1001 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie zakte 1,7 procent in prijs tot 52,43 dollar. Brentolie werd 1,8 procent goedkoper op 58,73 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het aan het begin van de nieuwe handelsweek voorzichtig aan, na de koerswinsten van vorige week. Ze stelden zich terughoudend op in aanloop naar kwartaalcijfers van grote banken als JP Morgan Chase, Citigroup en Morgan Stanley deze week. Er zijn ook belangrijke cijfers uit de chipsector op komst. Zowel chipmachinemaker ASML als de grote Taiwanese chipfabrikant TSMC delen hoe het afgelopen kwartaal is verlopen. De beurshandel in New York stond maandag ook onder druk door een stijging van de olieprijzen.
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Door problemen met de IT-systemen is het momenteel chaos in de winkels van Albert Heijn, zegt Jacqueline Twerda, vakbondsvrouw bij CNV. Volgens haar zijn medewerkers momenteel vooral bezig met het plakken van prijsstickers op de schappen, omdat de vermelde prijzen in de winkel regelmatig niet kloppen. De IT-systemen zijn naar verwachting pas dinsdagmiddag weer in de lucht, hoorde Twerda van medewerkers.
2 uur geledenMENLO PARK (ANP) - Meta is niet van plan om zijn AI-brillen van de markt te halen ondanks de ophef over deze brillen met camera, ook wel gluurbrillen genoemd. Alex Himel, directeur van Meta's brillentak, heeft maandag in gesprek met Nederlandse journalisten gereageerd op de commotie, die hij op zichzelf niet verrassend vindt.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - De politie en Albert Heijn (AH) staan met elkaar in contact, nadat het bedrijf zondag te maken kreeg met een cybersecurityincident. Dat zegt een woordvoerder van de politie. "Tot op dit moment is nog geen strafbaar feit vastgesteld", aldus de politiezegsman.
3 uur geledenZAANDAM (ANP/RTR) - De IT-problemen bij het moederbedrijf van Albert Heijn beperken zich niet tot Nederland. Ook bij ketens van Ahold Delhaize in het buitenland doen diensten het niet of liggen websites eruit.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese luchthavenorganisatie ACI Europe en Airlines for Europe (A4E), de grootste brancheorganisatie van luchtvaartmaatschappijen in Europa, waarschuwen maandag opnieuw voor een falend nieuw digitaal grenscontrolesysteem. Hierdoor lopen de wachttijden bij de grenscontrole nog altijd op, wat leidt tot grote verstoringen voor passagiers, luchthavens en luchtvaartmaatschappijen in het Schengengebied.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn waarschuwt voor lege schappen in supermarkten de komende dagen als gevolg van het cybersecurityincident bij het bedrijf. Eerder op de dag werd bekend dat in meerdere distributiecentra het werk stilligt als gevolg van het veiligheidsincident. "Naar verwachting blijven diepvriesproducten, brood en langer houdbare producten beter beschikbaar dan bepaalde versproducten, zoals groenten en fruit", staat in een verklaring van het bedrijf.
5 uur geleden