'Virus kan zich heel snel in verpleeghuis verspreiden'
ROTTERDAM (ANP) - Het coronavirus kan zich in verpleeghuizen snel verspreiden als het eenmaal binnen is. Waar het in het ene huis lukt om het virus te isoleren, werken dezelfde maatregelen in een andere locatie minder effectief. "Dit laat zien hoe verraderlijk het virus is." Dat zegt een woordvoerster van zorginstelling Laurens in Rotterdam.
Half maart deden de verpleeghuizen in de strijd tegen het virus hun deuren dicht voor familie en ander bezoek. Desondanks melden verpleeghuizen in het land (soms) grote aantallen coronabesmettingen en ook sterfgevallen. Woensdag trok Verenso, de vereniging van specialisten ouderengeneeskunde (voorheen verpleeghuisartsen) aan de bel en meldde een doorlopende stijging van corona-infecties. Zo zouden er volgens eigen cijfers bijna 1800 vastgestelde coronabesmettingen in verpleeghuizen zijn. Brancheorganisatie Actiz (400 zorgorganisaties voor onder meer ouderen en chronisch zieken) zei dat beeld te herkennen en roept andermaal iedereen op zich aan alle protocollen en richtlijnen te houden. Veiligheid staat voorop voor zowel medewerker als cliënt, is het devies
Verpleeghuizen zien het ziekteverzuim onder personeel toenemen, onder andere door de richtlijnen van het RIVM om thuis te blijven bij klachten. Zorginstelling Florence, met 16 locaties in de regio Haaglanden, zegt nu nog voldoende beschermingsmiddelen te hebben voor de medewerkers, maar maakt zich er zorgen over of dat binnenkort nog zo is. Het verzuim bij Laurens is eveneens wat hoger op locaties waar coronabesmettingen heersen, maar dat is nog steeds op te vangen. Ook hier is nog genoeg beschermingsmateriaal, maar niet voor heel lang, zegt de woordvoerster.
Volgens minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) is het nog veel te vroeg om het bezoekverbod in verpleeghuizen te versoepelen, nu blijkt dat in zeker 900 van de ruim 2500 verpleeghuizen besmettingen zijn geconstateerd. Donderdag werd overigens bekend dat de bewindsman de inspectie onderzoek laat doen naar het hoge aantal sterfgevallen in verpleeghuis Leeuwenhoek in Rotterdam en een mogelijke link met het coronavirus. NRC meldde eerder dat het huis na de eerste geconstateerde besmetting te weinig zou hebben gedaan om verdere verspreiding te voorkomen. De Jonge noemt de signalen "serieus" maar vindt het moeilijk te zeggen of de hygiënemaatregelen onvoldoende zijn opgevolgd in het verpleeghuis.
Meer uit Binnenland
ALMERE (ANP) - De Nederlandse hulporganisatie Dorcas deelt noodpakketten uit in Oekraïne om de mensen daar bij te staan in de extreme kou, terwijl ze zijn afgesloten van elektriciteit en verwarming. Miljoenen mensen zijn getroffen door de Russische aanvallen op energievoorzieningen en dus is er "een levensbedreigende situatie ontstaan", aldus Dorcas.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Korpschef Janny Knol bevestigt in een bericht op LinkedIn dat een Utrechtse agent en zijn familie tijdelijk ergens anders wonen wegens bedreigingen. Vorige week verschenen beelden op sociale media van het gebruik van geweld door de agent bij de aanhouding van twee vrouwen bij winkelcentrum Hoog Catharijne in Utrecht. Het geweld wordt getoetst door een commissie. Knol schrijft dat de uitkomsten daarvan spoedig bekend worden.
5 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Slachtoffers in de zedenzaak tegen Mark S. (32) uit Borculo, die onder meer terechtstaat voor grootschalige sextortion, hebben donderdag in de rechtbank benadrukt hoeveel impact de seksuele afpersing op hun leven heeft gehad.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft drie mannen van 27, 21 en 18 jaar veroordeeld tot taak- en celstraffen voor hun aandeel in de rellen bij het anti-immigratieprotest op het Malieveld op 20 september 2025. Twee van de verdachten moeten daarnaast smartengeld betalen aan dertien politieagenten.
5 uur geledenZWOLLE (ANP) - De twee verdachten in de strafzaak over de website Funcaps blijven in de cel. Dat heeft de rechtbank in Zwolle donderdag bepaald aan het einde van een tweede inleidende zitting tegen verdachten Jord van W. (31) en Stefan P. (30). Zij worden verdacht van de verkoop van illegale medicijnen. Het Openbaar Ministerie onderzoekt 58 sterfgevallen die mogelijk een link hebben met middelen die zijn verkocht via de website.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Contactorgaan Moslims en Overheid (CMO) deelt ook dit jaar weer 'ramadanpakketten' uit aan gedetineerden. Tijdens de vastenmaand, die over ongeveer twee weken begint, ontvangen zo'n 7000 mensen in gevangenissen door het hele land een pakket. Vorig jaar waren dat er 5500.
7 uur geledenZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie onderzoekt nog eens negen sterfgevallen, die mogelijk verband houden met medicijnen besteld via website Funcaps. Dat bleek donderdag tijdens een tweede inleidende zitting tegen de twee verdachten, die de website zouden hebben gerund. Het totaal aantal is daarmee opgelopen tot 58. Volgens de officier van justitie zijn in totaal 68 gevallen onderzocht en bleek bij tien gevallen geen sprake van een link.
7 uur geleden