Virtuele EU-top op 19 juni moet 'echte’ top voorbereiden
BRUSSEL (ANP) - De top van Europese regeringsleiders op 19 juni over de EU-meerjarenbegroting en het herstelfonds dat de economie moet aanjagen wordt per video afgehandeld. De virtuele vergadering dient als "grondige voorbereiding" voor een volgende top waarvoor de leiders zo mogelijk in persoon naar Brussel afreizen. Charles Michel, de voorzitter van de Europese Raad, heeft dat bekendgemaakt via zijn woordvoerder.
Een EU-top in februari over de meerjarenbegroting (MFK) werd afgebroken omdat de leiders niet nader tot elkaar kwamen. Premier Mark Rutte en zijn collega’s uit Denemarken, Zweden en Oostenrijk (de zuinige vier) waren niet bereid tot een MFK dat hoger is dan 1 procent van het Europese bruto binnenlands product (bbp), terwijl veel anderen wel voorstander zijn van een hoger EU-budget.
De Europese Commissie heeft onlangs een aangepast voorstel gepresenteerd, waarin MFK het nog steeds hoger is dan 1 procent van het bbp. Daaraan gekoppeld stelt Brussel een herstelfonds van 750 miljard euro voor, waarvan 500 miljard als subsidies (of giften onder voorwaarden). De zuinige vier zijn daar geen voorstander van. Zij willen dat de nadruk ligt op leningen.
Gewicht
Duitsland en Frankrijk hebben hun gewicht al gezet achter een solidair wederopbouwfonds waar landen die zwaar zijn getroffen door de coronapandemie geld uit kunnen ontvangen zonder terugbetaling. Het idee is dat de EU met de meerjarenbegroting als garantie de kapitaalmarkt op gaat om het geld te lenen. Dat zou in de periode 2028-2058 moeten worden terugbetaald, via Europese belastingen en heffingen of anders door de lidstaten.
De onderhandelingen zullen langdurig en hard zijn, verwachten insiders. Een akkoord kan volgens velen niet worden bereikt als de leiders niet fysiek bij elkaar zijn. De commissie benadrukt keer op keer dat haast is geboden.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Bestuurders van de corporale studentenvereniging A.S.C./A.V.S.V. uit Amsterdam kunnen weer een beurs krijgen. Na ophef over vrouwonvriendelijk gedrag besloten de Universiteit van Amsterdam, de Vrije Universiteit en de Hogeschool van Amsterdam het corps te straffen. Volgens de instellingen werkt de vereniging aan cultuurverandering en is er "voldoende vertrouwen om de banden te herstellen".
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 17-jarige jongen uit het Noord-Hollandse Uithoorn is aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij een explosie op 16 maart bij een pand aan de Strawinskylaan aan de Amsterdamse Zuidas. De explosie was bij het Atrium-gebouw. De politie onderzocht een verband met de aanslag bij de joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Zuid enkele dagen eerder. Een politiewoordvoerder meldt vrijdag dat de politie er niet van uitgaat dat deze verdachte ook bij de explosie bij de school betrokken was.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie doet onderzoek naar de uit de hand gelopen azc-demonstraties bij Loosdrecht deze week, meldt justitieminister David van Weel. Hij sluit niet uit dat zulke demonstraties escaleren door de aanwezigheid van groepen die "niks goeds hebben in de zin, of die uit zijn op rellen of een ideologische overtuiging hebben".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) is "zeer bezorgd" om berichten over een angstcultuur bij opleidingsplekken voor verzekeringsartsen bij het UWV zelf. Het AD en EenVandaag berichtten eerder vrijdag dat vooral in Amsterdam verzekeringsartsen in opleiding een te hoge werkdruk en onveilige werkomgeving ervaren.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft vrijdag vier jaar cel opgelegd aan de 58-jarige Koert H. voor het stichten van brand in de Arnhemse binnenstad. Door de enorme brand werden in de nacht van 5 op 6 maart vorig jaar tien historische panden verwoest.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lidewij de Vos, fractievoorzitter van Forum voor Democratie, is in verwachting van haar eerste kind. Dat heeft ze vrijdagochtend bekendgemaakt op X.
2 uur geledenNICOSIA (ANP) - Europa staat te veel aan de zijlijn bij de conflicten in het Midden-Oosten, zegt premier Rob Jetten voorafgaand aan de tweede dag van de informele EU-top op Cyprus. Later op de dag gaan de EU-leiders ook met onder meer leiders uit de golfregio, Libanon en Syrië in gesprek.
3 uur geleden