Viroloog Osterhaus: eredivisie hervatten is niet waarschijnlijk
ZEIST (ANP) - Viroloog Ab Osterhaus kreeg veel kritiek toen hij voorspelde dat de Keukenhof waarschijnlijk dicht moest en de Grote Prijs van Zandvoort en het Songfestival niet zouden doorgaan. Ook over een snelle hervatting van de eredivisie is hij niet positief. "Ik zeg nooit, nooit", stelt hij. "Maar met de wetenschap van nu wordt dat erg lastig."
De KNVB hoopt de eredivisie en Keuken Kampioen Divisie voor 3 augustus alsnog af te ronden. De bond kijkt reikhalzend naar 21 april als premier Mark Rutte met nieuwe mededelingen voor de bestrijding van het coronavirus komt.
"Maar voordat voetballers weer samen trainen, moeten we eigenlijk weten of ze besmet zijn", zegt Osterhaus. "Bedrijven werken met man aan macht aan mogelijkheden om te testen. Alles kan. Maar zelfs als we ons over een paar weken al redelijk massaal kunnen testen, en dat vraag ik me echt af, dan staan voetballers denk ik niet vooraan in de rij. Ik denk dan eerder een medisch personeel of mensen in verpleeghuizen."
Geen toeschouwers
Osterhaus kan lastig inschatten wanneer er weer gevoetbald wordt. Hij sluit niet uit dat er het hele kalenderjaar geen toeschouwers meer op de tribunes zitten. De viroloog weet waarover hij praat, als regelmatige bezoeker van de Johan Cruijff ArenA. "Supporters zitten niet braaf stil. En we weten inmiddels dat het virus zich sneller verspreidt als mensen gillen, schreeuwen of zingen. Dat hebben we met bezoekers van kerkdiensten al gezien."
"Als enkele mensen in een stadion besmet zijn, dan kan het hard gaan", weet Osterhaus. "Als je het aan een viroloog vraagt, dan is het het systeem dat China hanteert het veiligste. Iedereen testen en de mensen die positief zijn in quarantaine zetten. Dan is het hele probleem in ruim een maandje opgelost denk ik. Maar we leven in een andere samenleving, met een andere cultuur van gehoorzaamheid en behoefte aan privacy. We moeten ook afwachten hoe de corona-app gaat werken", weet de viroloog die door zijn vele optredens op televisie een bekende Nederlander is geworden.
"Ik snap dat de belangen in het voetbal groot zijn, zeker in grote competities", zegt Osterhaus. "Daarom moeten ze worden uitgespeeld. Maar de financiële schade in het voetbal is maar een schijntje van de schade in de wereldeconomie. Voetbal is nu niet het belangrijkste, lijkt me. En stel dat je weer gaat spelen, hoe handhaaf je dan de regels die nodig zijn om het coronavirus te bestrijden. Wat als mensen niet op tribunes mogen zitten maar samen in een kroeg gaan kijken? We hebben gezien wat er is gebeurd met feesten op wintersport en carnaval."
Meer uit Voetbal
MADRID (ANP/RTR) - Voetbalster Aitana Bonmatí staat voor langere tijd aan de kant. De international van Spanje heeft op een training haar linkerkuitbeen gebroken, meldt de Spaanse voetbalbond.
1 uur geledenGIRONA (ANP) - Real Madrid heeft de koppositie in La Liga in de veertiende speelronde verspeeld aan FC Barcelona. De ploeg van trainer Xabi Alonso kwam bij Girona niet verder dan een 1-1-gelijkspel.
10 uur geledenROME (ANP) - David Neres heeft Napoli aan een uitzege op AS Roma geholpen. De oud-aanvaller van Ajax maakte het enige doelpunt in Stadio Olimpico. De Braziliaan scoorde in de 36e minuut.
11 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Stanley Menzo heeft zijn functie als bondscoach van Suriname neergelegd. Die beslissing komt op een opvallend moment. Suriname kan zich in maart via intercontinentale play-offs voor het WK van komende zomer in de Verenigde Staten, Canada en Mexico plaatsen.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het gestaakte duel tussen Ajax en FC Groningen wordt dinsdag vanaf 14.30 uur zonder publiek in de Johan Cruijff ArenA uitgespeeld. Dat meldt de club uit Amsterdam.
11 uur geledenZEIST (ANP) - De KNVB baalt dat het duel tussen Ajax en FC Groningen definitief is gestaakt nadat fans van de thuisploeg tot tweemaal toe veel vuurwerk voor een overleden supporter hadden afgestoken. "De veiligheid van spelers en alle anderen die op en rond het veld hun werk moeten doen, kan niet worden gegarandeerd", reageert de voetbalbond.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Financieel directeur Shashi Baboeram Panday heeft namens Ajax excuses aangeboden aan iedereen die gedupeerd is door het definitief staken van het duel met FC Groningen. "Als Ajax vinden we dit schandalig", zei hij bij ESPN.
12 uur geleden