
Viroloog: niet nodig te stoppen met eten van rundvlees om BSE-koe
HANNOVER/WAGENINGEN (ANP) - Mensen hoeven zich nu geen zorgen te maken over de gekkekoeienziekte (BSE), zegt viroloog Ab Osterhaus. Ook hoeven ze niet te stoppen met het eten van rundvlees, stelt hij. Het ministerie van Landbouw meldde woensdag dat bij een dode koe op een Nederlandse boerderij een vorm van gekkekoeienziekte is geconstateerd die vaker 'spontaan' kan ontstaan bij oudere dieren.
Osterhaus was vanaf eind jaren negentig voorzitter van het comité dat de Europese Unie adviseerde over de aanpak van BSE. Die verspreidde zich toen vanuit het Verenigd Koninkrijk en leidde bij de mens tot een nieuwe variant van Creutzfeldt-Jakob. Door die ziekte sterven de hersencellen in hoog tempo af. Het is inmiddels bekend dat de variant die onlangs in Nederland bij een koe werd aangetroffen dus niet de variant is die vanuit het VK kwam.
Of de 'spontane' variant die de Nederlandse koe had besmettelijk is voor mensen, is volgens Osterhaus niet duidelijk. Maar, zo benadrukt hij, het gaat hier om een individueel en sporadisch geval. Wageningen University & Research liet woensdag weten dat ook nakomelingen van de koe, dieren die hetzelfde voer hebben gegeten en dieren die met het rund opgroeiden, worden opgespoord en gedood.
Door de strenge regels voor monitoring komen zieke dieren sowieso niet in de voedselketen terecht, aldus Osterhaus. In Nederland moeten veehouders, dierenartsen en slachterijen bij verschijnselen van de ziekte een melding maken, waarna het dier wordt onderzocht. Daarnaast moeten gestorven dieren die ouder dan 48 maanden waren, worden getest op BSE. Voor bepaalde geslachte dieren ligt die grens op 24 maanden.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De demonstraties rond de komst van FVD'er Thierry Baudet bij een debat in Utrecht woensdagavond zijn zonder grote ongeregeldheden verlopen. Het debat werd om veiligheidsredenen verplaatst van de binnenstad naar de campus Utrecht Science Park. Dat gebeurde toen duidelijk werd dat Baudet erbij zou zijn.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 45-jarige man is woensdagochtend in het ziekenhuis bezweken aan verwondingen die hij dinsdagavond opliep door een schietpartij in Den Haag. Twee mannen uit die stad zijn aangehouden, meldt de politie woensdagavond.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Stemmen voor de Tweede Kamerverkiezingen volgende week woensdag kan op 47 treinstations, meldt NS. Dat zijn er vier meer dan bij de landelijke verkiezingen in november 2023.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie in Den Haag heeft woensdag een 25-jarige man uit Alphen aan den Rijn aangehouden voor het bedreigen van politici. Volgens het Openbaar Ministerie zegt de man in een veelgedeelde video op sociale media dat hij met een bijl naar de Tweede Kamer zou gaan en dat er "koppen gaan rollen".
13 uur geledenDODEWAARD (ANP) - Ongeveer 161.000 kippen op een bedrijf in het Gelderse Dodewaard worden afgemaakt omdat er vogelgriep is vastgesteld. Dit meldt het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN).
13 uur geledenOTTERLO (ANP) - In het Nationale Park De Hoge Veluwe is eind vorige week een wolf gezenderd voor onderzoek van het park met de universiteit van Wageningen (WUR). Het is voor zover bekend voor het eerst dat dat in Nederland is gebeurd.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat adviseert mensen om vanaf donderdagavond extra goed op te letten op de weg vanwege storm Benjamin. Het KNMI heeft code oranje afgegeven voor het westen van het land vanwege zware windstoten.
14 uur geleden