Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Viroloog: het kan met die virusvariant alle kanten op

Viroloog: het kan met die virusvariant alle kanten op

BILTHOVEN (ANP) - Er moet nog heel veel worden uitgezocht om te bepalen of en hoe gevaarlijk de in het Verenigd Koninkrijk rondwarende variant van het coronavirus is. Het zou theoretisch zelfs zo kunnen zijn dat het minder gevaarlijk is dan de bekende variant, maar daar weten we nu nog te weinig van. Vandaar dat voorzichtigheid geboden is. Dat stelt viroloog Chantal Reusken.

Deze week werd ontdekt dat begin december ook een besmettingsgeval in Nederland opdook. Dat kwam naar voren uit een monitoringsysteem waarin het RIVM en vijftien laboratoria in Nederland samenwerken. De labs sturen wekelijks een steekproef aan monsters naar het RIVM, dat die vervolgens in kaart brengt. Zo wordt duidelijk welke variant waar in het land voorkomt. "Als een bepaalde variant ergens opduikt, dan kunnen we dus kijken hoe die zich in de tijd heeft verspreid", vertelt Reusken.

Begin december is ergens in het land een monster afgenomen dat in die steekproeven terechtkwam en waarvan het RIVM deze week kon bepalen dat daar sprake was van die 'mutant', de virusvariant. Reusken: "Het systeem werkt dus."

Intensivering surveillancesysteem

Wat er nu gebeurt is dat de GGD bron- en contactonderzoek rond die ene besmetting uitvoert, om te zien of er meer mensen mee zijn besmet en waar dan. Het hele surveillancesysteem (met de steekproeven) wordt geïntensiveerd, om de geografische spreiding te volgen. En het monster wordt onderzocht in het laboratorium om te kijken naar de eigenschappen: groeit het bijvoorbeeld snel?

Over hoe besmettelijk of hoe gevaarlijk het is, is nu nog weinig te zeggen, benadrukt Reusken. "De Engelse informatie berust op epidemiologische gegevens. Dat het flink om zich heen grijpt kan bijvoorbeeld ook komen doordat de eerste besmettingen zijn opgetreden tijdens een groot feest of in drukke winkelstraten." "Het is niet per definitie gezegd dat dit virus zich makkelijker verspreidt. En ook niet dat het gevaarlijker is. Dat moet goed worden onderzocht. Het kan best zijn dat het zelfs een minder gevaarlijke variant is."

Het is nu wel zaak om verdere verspreiding van coronabesmettingen te voorkomen en daarbij helpt de strenge Nederlandse lockdown, zegt Reusken.

Meer uit Binnenland

Hoge temperaturen op komst, kans op vijfde regionale hittegolf

HOUTEN (ANP) - De temperaturen lopen komende week vanaf woensdag weer op. Weeronline verwacht dat het donderdag en vrijdag lokaal 30 tot 35 graden wordt. Daardoor is de kans op een vijfde regionale hittegolf deze zomer groot.

55 minuten geleden
Natuurbrand Herperduin onder controle, brandweer blijft nablussen

OSS (ANP) - De natuurbrand in Herperduin bij Oss is onder controle. Het vuur heeft zich niet verder verspreid. De brandweer blijft nog wel nablussen om te voorkomen dat de brand weer oplaait, meldt de veiligheidsregio.

4 uur geleden
Weeronline: weer lijkt gunstig om zonsverduistering te zien

HOUTEN (ANP) - De weersomstandigheden lijken gunstig om woensdag in ons land de gedeeltelijke zonsverduistering te kunnen zien. Weeronline verwacht, zoals het er nu naar uitziet, geen grootschalige, lage bewolking die het zicht belemmert. Om het verschijnsel goed te kunnen aanschouwen, is helder weer nodig.

4 uur geleden
Natuurbrand in Herperduin bij Oss, veel brandweer aanwezig

OSS (ANP) - In natuurgebied Herpenduin, in de Noord-Brabantse gemeente Oss, woedt zondagochtend een natuurbrand. De brandweer is met veel voertuigen, onder meer waterwagens, aanwezig. Volgens een woordvoerster van de veiligheidsregio gaat het om een gebied van 100 bij 150 meter.

5 uur geleden
Gewonde bij steekincident in Schinveld

SCHINVELD (ANP) - Bij een steekincident in het Limburgse Schinveld is in de nacht van zaterdag op zondag een persoon gewond geraakt. Het slachtoffer is voor behandeling naar een ziekenhuis gebracht.

6 uur geleden
Duizenden mensen lopen door Amsterdam tijdens WorldPride March

AMSTERDAM (ANP) - Duizenden mensen hebben zaterdagmiddag in Amsterdam meegelopen in de WorldPride March, de afsluiting van de WorldPride. Om 16.30 uur begon de optocht bij het Amsterdamse Martin Luther Kingpark en ging daarna dwars door Amsterdam naar het Museumplein.

19 uur geleden
Tientallen XR-activisten aangehouden na blokkade A12 in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft 45 actievoerders van Extinction Rebellion (XR) aangehouden na hun blokkade van de A12 in Den Haag zaterdagmiddag. Een man zit nog vast voor mishandeling van een agent, meldt de politie. De anderen zijn weer vrijgelaten op een locatie aan de rand van de stad.

20 uur geleden