Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Virginia: omstreden standbeelden zuidelijke generaals mogen weg

Virginia: omstreden standbeelden zuidelijke generaals mogen weg

CHARLOTTESVILLE (ANP) - De Amerikaanse stad Charlottesville (Virginia) mag de standbeelden van twee omstreden generaals uit de Amerikaanse Burgeroorlog verwijderen. Dat heeft de hoogste rechtbank van de staat beslist, melden Amerikaanse media. De slepende ruzie over de beelden kostte een vrouw het leven.

Tijdens een betoging van nationalisten en neonazi's in augustus 2017 voor handhaving van de beelden reed een van die betogers in op een groep tegenstanders, met een dode en meerdere zwaargewonden onder de tegendemonstranten als gevolg. Toenmalig president Donald Trump reageerde op het incident door te stellen dat er aan beide kanten "goede mensen" zijn, een opmerking die nogal wat ophef veroorzaakte.

Een lagere rechtbank had een groep burgers in Charlottesville nog gelijk gegeven en geoordeeld dat de monumenten voor de generaals Robert E. Lee en Thomas J. 'Stonewall' Jackson konden blijven. Maar uiteindelijk kreeg het stadsbestuur, dat de beelden niet meer gepast vindt, zijn zin.

De generaals vochten tijdens de Amerikaanse Burgeroorlog voor de zuidelijke staten (Confederatie) die de slavernij wilden behouden. Critici vinden de beelden een eerbetoon aan gewelddadige racistische figuren.

Meer uit Buitenland

Oudste gorilla ter wereld viert 69e verjaardag in Berlijn

BERLIJN (ANP/DPA) - De dierentuin in Berlijn heeft maandag de 69e verjaardag van de gorilla Fatou gevierd, een uitzonderlijk hoge leeftijd voor de apensoort. Ze is vermoedelijk de oudste gorilla ter wereld. In het wild worden de dieren tussen de 35 en 40 jaar oud.

1 uur geleden
Trump verwijdert AI-afbeelding van hem als Jezus na kritiek

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een AI-gegenereerde afbeelding van Donald Trump als Jezus is de Amerikaanse president op veel kritiek komen te staan. De afbeelding die Trump zondag op zijn Truth Social-account plaatste, is inmiddels verwijderd.

1 uur geleden
Iran waarschuwt voor escalatie energiecrisis door blokkade VS

TEHERAN (ANP/RTR) - Volgens het Iraanse ministerie van Defensie dreigt de energiecrisis in de wereld te escaleren door de Amerikaanse blokkade van de zeeën rond Iran. Een woordvoerder stelt dat de Amerikaanse president Donald Trump de energiemarkten nog minder stabiel maakt dan die al waren.

1 uur geleden
Pakistan: pogingen voor akkoord tussen VS en Iran gaan door

ISLAMABAD (ANP/DPA) - Volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif zijn er nog steeds pogingen om tot een akkoord te komen tussen de VS en Iran. De onderhandelingen in Islamabad afgelopen zaterdag liepen op niks uit. "Op dit moment wordt er alles aan gedaan om de openstaande kwesties op te lossen", aldus Sharif in een tv-toespraak.

2 uur geleden
Noorwegen heropent 15 jaar na aanslag Breivik regeringsgebouwen

OSLO (ANP/DPA/RTR) - De Noorse regering heeft na vijftien jaar weer de eerste gebouwen in gebruik genomen die werden beschadigd bij de bomaanslag van Anders Breivik. Premier Jonas Gahr Støre heeft de gebouwen in het Regjeringskvartalet (het regeringskwartier) van Oslo officieel geopend.

2 uur geleden
Trump dreigt met aanvallen op schepen Iran die blokkade negeren

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd met aanvallen op Iraanse "snelle aanvalsschepen", als die de blokkade van de Golf van Oman negeren. "Als een van deze schepen ook maar in de buurt komt van onze blokkade, zal het onmiddellijk worden uitgeschakeld", schrijft Trump op Truth Social.

3 uur geleden
Magyar doet handreiking naar Oekraïne en Europa

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije zal onder nieuw bewind de EU-miljardenlening aan Oekraïne niet langer blokkeren. Die verkiezingsbelofte herhaalde premier-in-spé Péter Magyar daags na zijn verkiezingsoverwinning tijdens een persconferentie in Boedapest. Wel voegde hij eraan toe dat Hongarije, gezien de economische situatie in het land, niet kan bijdragen aan die financiële handreiking van de EU aan Kyiv.

4 uur geleden