
Virgin Galactic vliegt voor het eerst in 2 jaar richting ruimte
TRUTH OR CONSEQUENCES (ANP) - Virgin Galactic, het ruimtevaartbedrijf van zakenman Richard Branson, heeft zijn eerste bemande vlucht richting de ruimte in ongeveer twee jaar tijd uitgevoerd. Een vaartuig ging donderdag naar de rand van de dampkring, met zes Virgin-medewerkers als testpiloten aan boord.
Bij Virgin zitten de passagiers in een ruimtevliegtuig dat onder een draagvliegtuig hangt. Samen stegen ze op vanaf ruimtebasis Spaceport America in de staat New Mexico. Na het opstijgen, op ongeveer 13,5 kilometer hoogte, liet het vliegtuig het ruimtevaartuig vallen. De motor ging aan en het toestel steeg naar zo'n 87 kilometer hoogte met ongeveer 3600 kilometer per uur, bijna drie keer de snelheid van het geluid. Op de grens van de ruimte waren de bemanningsleden een paar minuten gewichtloos. Ze zagen de kromming van de aarde en de grens tussen onze planeet en de oneindigheid van het heelal. Daarna keerde het toestel door de zwaartekracht terug naar de aarde.
Volgens Virgin Galactic zijn de testvluchten afgerond met de missie van donderdag. Het bedrijf wil zich nu voorbereiden op de eerste commerciële vlucht, die gepland staat voor eind juni.
Vlucht uit koers
In juli 2021 ging Branson zelf met zo'n raketaangedreven vliegtuig van zijn bedrijf richting de ruimte. De excentrieke zakenman hoopte dat dit het begin van een winstgevend project zou worden. Virgin wilde de tickets naar de ruimte voor enkele honderdduizenden dollars per stuk verkopen. Bij de vlucht van Branson bleek het toestel echter uit koers te zijn geraakt. Daarom lag het ruimtevaartprogramma een tijdje stil.
Branson is verwikkeld in een concurrentiestrijd met SpaceX van Elon Musk en Blue Origin van Jeff Bezos. Zij willen allemaal toeristische vluchten naar de ruimte verkopen. Musk heeft een toeristische rondvlucht naar de maan verkocht aan een Japanse miljardair. SpaceX en Blue Origin zijn daarnaast betrokken bij het ruimtevaartprogramma van de Amerikaanse overheid. Woensdag viel definitief het doek voor een ander ruimtevaartbedrijf van Branson, Virgin Orbit.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Ongeveer 7 miljoen mensen hebben zaterdag in de Verenigde Staten deelgenomen aan de No Kings-demonstraties tegen de regering-Trump. Dat lieten de organisatoren weten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Er zijn "geloofwaardige berichten" dat Hamas een aanval tegen burgers in Gaza voorbereidt. Dat zei het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zaterdag.
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De sluiting van de grensovergang bij Rafah tussen Egypte en Gaza veroorzaakt belangrijke vertragingen bij de overdracht van de stoffelijke resten van gijzelaars. Dat zegt Hamas.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft bevestigd dat hij zich zoals verwacht herkiesbaar stelt als premier in de volgende verkiezingen, die gepland zijn op 27 oktober 2026. Netanyahu deed dit in een interview met Channel 14, waarin hij aangaf dat hij verwacht te winnen.
7 uur geledenSTRATFORD-UPON-AVON (ANP) - Het 17e-eeuwse huis waar de familie van de Engelse toneelschrijver William Shakespeare woonde, is beschadigd geraakt nadat een bestuurder er achteruit tegenaan was gereden. Er vielen geen gewonden. Dat melden Britse media, waaronder Sky News.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - In alle vijftig Amerikaanse staten gaan naar verwachting miljoenen mensen de straat op om hun woede te uiten over het beleid van president Donald Trump in zogeheten No Kings-protesten, die door de Republikeinen worden bespot als Hate America-bijeenkomsten.
9 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De militaire tak van Hamas heeft aangekondigd dat de Palestijnse beweging zaterdagavond de stoffelijke resten van twee Israëlische gijzelaars in de Gazastrook overdraagt. De Ezzedine al-Qassam Brigades verklaarden op hun Telegram-kanaal "de lichamen van twee Israëlische gevangenen, wier stoffelijke overschotten vandaag in de Gazastrook zijn gevonden", om 21.00 uur Nederlandse tijd over te dragen.
9 uur geleden