Virgin Galactic kampte met losgeraakte pin tijdens ruimtevlucht
MOJAVE (ANP/BLOOMBERG) - Ruimtevaartbedrijf Virgin Galactic had bij zijn meest recente commerciële ruimtevlucht te kampen met een losgeraakte uitlijnpin, meldde het door de Britse miljardair Richard Branson opgerichte bedrijf voor ruimtetoerisme. Het probleem tijdens de vlucht heeft volgens het bedrijf geen impact gehad op de veiligheid van de ruimtevaartuigen en de bemanning aan boord.
Een pin die wordt gebruikt om het ruimtevaartuig VSS Unity aan het draagvliegtuig VMS Eve te koppelen en de toestellen op één lijn te brengen, raakte tijdens de vlucht op 26 januari los. Het bedrijf heeft nog geen oorzaak gegeven voor het losraken van de pin. Wel stelt Virgin dat de pin losraakte na de ontkoppeling van de VSS Unity en de pin gedurende de rest van de vlucht geen functie meer vervulde.
Virgin Galactic ontdekte de losgeraakte pin tijdens het routineonderhoud na de vlucht en heeft de Amerikaanse toezichthouder Federal Aviation Administration (FAA) op 31 januari op de hoogte gebracht. Het bedrijf voert samen met de FAA een onderzoek uit naar het incident en zal verdere updates geven over het onderzoek. Het tijdstip van de volgende ruimtereis, die staat gepland tussen april en juni, zal na evaluatie met de FAA bekend worden gemaakt.
Zonder astronaut
De FAA kan nu nog geen veiligheidsnormen opleggen aan commerciële ruimtevaartuigen, maar vanaf 8 maart is dat wel wettelijk toegestaan. De lucht- en ruimtevaartindustrie staat ook al onder verscherpt toezicht van de FAA in de nasleep van de productieproblemen met de 737 MAX 9-toestellen van vliegtuigbouwer Boeing. Begin januari verloor een 737 MAX 9 van Alaska Airlines in de Verenigde Staten tijdens de vlucht namelijk een deurpaneel en moest het toestel een noodlanding maken.
Virgin Galactic startte in 2023 met commerciële ruimtevluchten na bijna twintig jaar ontwikkeling. Sindsdien heeft het bedrijf zes toeristen- en onderzoeksvluchten uitgevoerd die klanten naar de rand van de ruimte en terug hebben gebracht. De vlucht van Virgin Galactic op 26 januari was de eerste keer dat het bedrijf vier toeristen de ruimte in stuurde zonder dat een Virgin Galactic-astronaut als ondersteunend personeel aanwezig was.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw gedreigd met aanvallen op Iraanse civiele infrastructuur. Tijdens een persconferentie herhaalde hij dat hij alle bruggen en energiecentrales in het land zal vernietigen als er geen deal komt voor de deadline dinsdag. Diezelfde bewoordingen gebruikte hij zondag ook.
45 minuten geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De astronauten van de Artemis II-ruimtemissie hebben het record van verste ruimtereis verbroken. Iets voor 20.00 uur Nederlandse tijd bereikten de astronauten het verste punt dat ooit door een mens is bezocht. Ze zien hierbij delen van de maan die nog nooit eerder met het blote oog zijn waargenomen.
48 minuten geledenBEIROET (ANP/DPA) - Bij de jongste aanvallen van Israël op het buurland Libanon zijn in maart en april al rond de 1500 doden en meer dan 4600 gewonden gevallen volgens het ministerie van Gezondheid. Onder de doden waren volgens het Libanese ministerie 57 mensen die medische hulp boden.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Met de twee bemanningsleden die boven Iran in een gevechtsvliegtuig vrijdag werden neergehaald gaat het volgens president Donald Trump goed. Ze zijn allebei gewond, maar herstellen goed, aldus de president.
2 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - Een rechtbank in Boekarest heeft alle beperkende maatregelen tegen de Amerikaans-Britse verdachten Andrew Tate en zijn broer Tristan geschrapt. Naar de twee omstreden internetberoemdheden loopt in Roemenië een onderzoek naar onder meer betrokkenheid bij mensenhandel in de aanloop naar een proces. De twee zijn op sociale media beroemd en berucht als onder meer radicale criticasters van het feminisme.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump hebben de VS een voorstel voor een staakt-het-vuren van 45 dagen in de oorlog met Iran bestudeerd. Hij noemde het een "zeer belangrijke stap", maar zei tegen journalisten bij het Witte Huis ook gelijk dat het niet goed genoeg is.
3 uur geledenHAMBURG (ANP/AFP) - Een wolf die in Hamburg een week geleden een vrouw in het gezicht beet en ernstig verwondde, is weer in het wild vrijgelaten. Het dier werd kort daarna door agenten opgespoord en gevangen. De Groene minister van Milieu in Hamburg, Katharina Fegebank, heeft gezegd dat vrijlaten de beste oplossing voor de wolf is. Er zijn volgens haar allerlei opties overwogen, maar het dier is zondagavond in het wild vrijgelaten. De wolf wordt nu constant gemonitord en als die weer in een bebouwde omgeving komt, kan er snel worden ingegrepen.
4 uur geleden