Virgin Galactic kampte met losgeraakte pin tijdens ruimtevlucht
MOJAVE (ANP/BLOOMBERG) - Ruimtevaartbedrijf Virgin Galactic had bij zijn meest recente commerciële ruimtevlucht te kampen met een losgeraakte uitlijnpin, meldde het door de Britse miljardair Richard Branson opgerichte bedrijf voor ruimtetoerisme. Het probleem tijdens de vlucht heeft volgens het bedrijf geen impact gehad op de veiligheid van de ruimtevaartuigen en de bemanning aan boord.
Een pin die wordt gebruikt om het ruimtevaartuig VSS Unity aan het draagvliegtuig VMS Eve te koppelen en de toestellen op één lijn te brengen, raakte tijdens de vlucht op 26 januari los. Het bedrijf heeft nog geen oorzaak gegeven voor het losraken van de pin. Wel stelt Virgin dat de pin losraakte na de ontkoppeling van de VSS Unity en de pin gedurende de rest van de vlucht geen functie meer vervulde.
Virgin Galactic ontdekte de losgeraakte pin tijdens het routineonderhoud na de vlucht en heeft de Amerikaanse toezichthouder Federal Aviation Administration (FAA) op 31 januari op de hoogte gebracht. Het bedrijf voert samen met de FAA een onderzoek uit naar het incident en zal verdere updates geven over het onderzoek. Het tijdstip van de volgende ruimtereis, die staat gepland tussen april en juni, zal na evaluatie met de FAA bekend worden gemaakt.
Zonder astronaut
De FAA kan nu nog geen veiligheidsnormen opleggen aan commerciële ruimtevaartuigen, maar vanaf 8 maart is dat wel wettelijk toegestaan. De lucht- en ruimtevaartindustrie staat ook al onder verscherpt toezicht van de FAA in de nasleep van de productieproblemen met de 737 MAX 9-toestellen van vliegtuigbouwer Boeing. Begin januari verloor een 737 MAX 9 van Alaska Airlines in de Verenigde Staten tijdens de vlucht namelijk een deurpaneel en moest het toestel een noodlanding maken.
Virgin Galactic startte in 2023 met commerciële ruimtevluchten na bijna twintig jaar ontwikkeling. Sindsdien heeft het bedrijf zes toeristen- en onderzoeksvluchten uitgevoerd die klanten naar de rand van de ruimte en terug hebben gebracht. De vlucht van Virgin Galactic op 26 januari was de eerste keer dat het bedrijf vier toeristen de ruimte in stuurde zonder dat een Virgin Galactic-astronaut als ondersteunend personeel aanwezig was.
Meer uit Buitenland
BISSAU (ANP/AFP) - Een groep militairen zegt de macht te hebben overgenomen in het West-Afrikaanse Guinee-Bissau. Eerder op de dag werden er schoten gelost in de hoofdstad en sprak president Umaro Sissoco Embalo al van een coup. Hij zei dat hij was gearresteerd. In een verklaring melden de militairen dat ze de president hebben afgezet, dat het verkiezingsproces is opgeschort en dat de grenzen zijn gesloten.
15 minuten geledenTBILISI (ABNP/RTR) - Een leider van een van de belangrijkste oppositiegroeperingen in de voormalige Sovjetrepubliek Georgië is veroordeeld tot een extra gevangenisstraf van anderhalf jaar voor minachting van de rechtbank. Tijdens een zitting eerder dit jaar gooide hij water naar een rechter.
34 minuten geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Polen wil drie Zweedse onderzeeboten kopen. Met de aanschaf van de A26-onderzeeërs van defensiefabrikant Saab, die vooral de Oostzee moeten beschermen, zijn miljarden euro's gemoeid.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De rechtszaak tegen het Verenigd Koninkrijk om Palestine Action te bestempelen als terroristische organisatie is woensdag begonnen. De overheid verbood de pro-Palestijnse groep in juli, enkele dagen nadat activisten een luchtmachtbasis in het zuiden van Engeland waren binnengedrongen. Een van de oprichters stapte na het verbod naar de rechter, haar advocaat noemde het een "autoritaire beperking van protest".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vreemdelingenpolitie ICE heeft de moeder opgepakt van de neef van Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt. De vrouw zou op een inmiddels verlopen toeristenvisum als kind vanuit Brazilië naar de VS zijn gekomen, bericht nieuwszender NBC News.
1 uur geledenBISSAU (ANP/RTR/AFP) - Er zijn schoten gelost in de hoofdstad van het West-Afrikaanse Guinee-Bissau. President Umaro Sissoco Embalo spreekt van een coup en zei tegen tijdschrift Jeune Afrique dat hij is gearresteerd.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europa moet koers houden, maar ook het tempo opvoeren om de beste uitkomst voor Oekraïne en Europa te bereiken, zei Kallas na een ingelast digitaal overleg over Oekraïne met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Om Rusland te dwingen tot vrede, moet de druk verder worden opgevoerd via nieuwe sancties en meer militaire en financiële steun aan Oekraïne, zei ze woensdag tijdens een persconferentie.
1 uur geleden