Virgin Galactic kampte met losgeraakte pin tijdens ruimtevlucht
MOJAVE (ANP/BLOOMBERG) - Ruimtevaartbedrijf Virgin Galactic had bij zijn meest recente commerciële ruimtevlucht te kampen met een losgeraakte uitlijnpin, meldde het door de Britse miljardair Richard Branson opgerichte bedrijf voor ruimtetoerisme. Het probleem tijdens de vlucht heeft volgens het bedrijf geen impact gehad op de veiligheid van de ruimtevaartuigen en de bemanning aan boord.
Een pin die wordt gebruikt om het ruimtevaartuig VSS Unity aan het draagvliegtuig VMS Eve te koppelen en de toestellen op één lijn te brengen, raakte tijdens de vlucht op 26 januari los. Het bedrijf heeft nog geen oorzaak gegeven voor het losraken van de pin. Wel stelt Virgin dat de pin losraakte na de ontkoppeling van de VSS Unity en de pin gedurende de rest van de vlucht geen functie meer vervulde.
Virgin Galactic ontdekte de losgeraakte pin tijdens het routineonderhoud na de vlucht en heeft de Amerikaanse toezichthouder Federal Aviation Administration (FAA) op 31 januari op de hoogte gebracht. Het bedrijf voert samen met de FAA een onderzoek uit naar het incident en zal verdere updates geven over het onderzoek. Het tijdstip van de volgende ruimtereis, die staat gepland tussen april en juni, zal na evaluatie met de FAA bekend worden gemaakt.
Zonder astronaut
De FAA kan nu nog geen veiligheidsnormen opleggen aan commerciële ruimtevaartuigen, maar vanaf 8 maart is dat wel wettelijk toegestaan. De lucht- en ruimtevaartindustrie staat ook al onder verscherpt toezicht van de FAA in de nasleep van de productieproblemen met de 737 MAX 9-toestellen van vliegtuigbouwer Boeing. Begin januari verloor een 737 MAX 9 van Alaska Airlines in de Verenigde Staten tijdens de vlucht namelijk een deurpaneel en moest het toestel een noodlanding maken.
Virgin Galactic startte in 2023 met commerciële ruimtevluchten na bijna twintig jaar ontwikkeling. Sindsdien heeft het bedrijf zes toeristen- en onderzoeksvluchten uitgevoerd die klanten naar de rand van de ruimte en terug hebben gebracht. De vlucht van Virgin Galactic op 26 januari was de eerste keer dat het bedrijf vier toeristen de ruimte in stuurde zonder dat een Virgin Galactic-astronaut als ondersteunend personeel aanwezig was.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Zwitserse islamgeleerde Tariq Ramadan is in Frankrijk veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf voor verkrachting van drie vrouwen. Hij was niet in de rechtbank aanwezig. Als hij zijn straf heeft uitgezeten, mag hij bovendien Frankrijk niet meer in.
40 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran is volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi niet van plan om te onderhandelen en wel om door te vechten. "Op dit moment is het beleid om het verzet voort te zetten", zei hij op de staatstelevisie. De Amerikaanse regering zegt een voorstel gedaan te hebben om de oorlog te beëindigen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het mysterieuze cadeau dat de Amerikaanse president Donald Trump claimt van Iran te hebben gekregen, was de veilige doorgang van een aantal tankers door de Straat van Hormuz. Dat vertellen een Arabische en Amerikaanse functionaris aan de Israëlische nieuwssite The Times of Israel.
1 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - De twee minderjarigen die werden opgepakt voor een brandstichting vlak bij de Joodse wijk van Antwerpen, zijn door de jeugdrechter in een gesloten instelling geplaatst. De twee worden beschuldigd van opzettelijke brandstichting en deelname aan activiteiten van een terroristische groepering.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky beschuldigt Rusland van een poging de Verenigde Staten te chanteren tijdens de oorlog met Iran. De Russen zouden hebben aangeboden geen militaire inlichtingen met Iran meer te delen als de VS hun inlichtingensteun aan Oekraïne stopzetten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is bereid om "de hel te ontketenen" als Iran geen deal sluit, heeft zijn woordvoerder Karoline Leavitt gezegd. Volgens haar moet Iran accepteren dat het de strijd verloren heeft. Vooralsnog gaan de Iraanse aanvallen door.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz ziet geen reden meer om Oekraïne te voorzien van Taurus-langeafstandsraketten. Hij zei tegen parlementsleden dat Oekraïne inmiddels zelf langeafstandswapens produceert. Die zijn volgens Merz ook "aanzienlijk effectiever dan het relatief kleine aantal Taurus-kruisraketten dat we hadden kunnen leveren".
5 uur geleden