Vijlbrief wil makkelijker bezwaar Groningers bij schadebesluit
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) wil het makkelijker maken voor Groningers met aardbevingsschade om in bezwaar te gaan tegen een besluit van het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG). Mensen die in bezwaar gaan vinden dat vaak erg intimiderend, ziet de bewindsman. Hij hoort veel klachten hierover van Groningers, zegt Vijlbrief tegen de parlementaire enquêtecommissie die zich over de gaswinning in Groningen buigt.
Mensen die bezwaar maken tegen zo'n besluit hebben het gevoel "tegen een soort wal van duurbetaalde advocaten" aan te lopen en geen kans te hebben om de bezwaarzaak te winnen. Het kabinet wil nu al regelen dat mensen zelf rechtsbijstand krijgen, en dus ook een advocaat aan hun zijde hebben. Maar Vijlbrief denkt erover verder te gaan. "Is dit wel passend in een systeem waarin mensen onrecht aangedaan is, door diezelfde staat", vraagt de staatssecretaris zich af. De Staat heeft immers, net als de oliemaatschappijen, decennia geprofiteerd van de gaswinning.
Eerder zei Vijlbrief al dat hij sowieso een "veel losser model" wil onderzoeken voor de schadeafhandeling. Tegenover de parlementaire enquêtecommissie noemde hij opnieuw het voorbeeld van verzekeraars, die ook in de meeste gevallen niet controleren. Ook tijdens andere openbare verhoren van de commissie kwamen de strenge regels rond schadevergoedingen en de beperkte bevoegdheden van het IMG al aan bod.
'Twee boodschappentassen met ordners'
"Als het nodig is om de wet daarvoor aan te passen, dan passen de wet daarvoor aan", zei Vijlbrief over het nieuwe schadesysteem. Daarbij hoopt hij dus niet alleen dat het makkelijker wordt om bezwaar te maken, maar dat bezwaar ook minder vaak noodzakelijk is.
De frustraties over het in bezwaar gaan, kreeg Vijlbrief van mensen uit de regio. De bewindsman zegt aan de kant van Groningen te willen staan, en wil dat ook laten zien door enkele dagen per maand niet in Den Haag, maar in die provincie te werken. "De gedachte was: ik moet daar zijn, omdat daar de enige plek is waar je enig begrip krijgt voor wat de mensen daar meemaken." Dat is ook zo gebleken, zegt Vijlbrief tegen de commissie.
Hij voert daar per dag enkele gesprekken met mensen uit de regio. "Die gesprekken lopen altijd op dezelfde manier." Mensen komen volgens hem "binnen met twee boodschappentassen met ordners" aan berichten tussen de mensen zelf en de instituties waar ze als gedupeerden mee in aanraking komen. De Groningers "beginnen dan meestal een verhaal waarbij je na 10 minuten al denkt: hoe is het mogelijk", verzucht de staatssecretaris.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Kamer is ongeduldig als het gaat om de aanpak van het kabinet om de energierekening te verlagen. Oppositiepartijen dringen in een debat aan op onder meer verlaging van de energiebelasting. Coalitiepartijen snappen de urgentie, maar wachten de kabinetsplannen af.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) trekt het boetekleed aan, omdat hij "onhandig" heeft geopereerd bij het herstellen van de relatie met de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA. "Er zijn dingen niet goed gegaan", erkende hij donderdag in de Tweede Kamer.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De wereldwijde energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven, verwacht energieminister Stientje van Veldhoven na het aankondigen van een staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. Dat is goed nieuws, vindt Van Veldhoven, "maar veel energie-infra is ernstig beschadigd in de regio". Herstel daarvan kan maanden tot jaren duren.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) nu niet aan de orde dat Nederland militairen stuurt om de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat zei hij in het programma Goedemorgen Nederland en op NPO Radio 1 nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran werd afgekondigd.
1 dag geleden