Vijlbrief wil makkelijker bezwaar Groningers bij schadebesluit
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) wil het makkelijker maken voor Groningers met aardbevingsschade om in bezwaar te gaan tegen een besluit van het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG). Mensen die in bezwaar gaan vinden dat vaak erg intimiderend, ziet de bewindsman. Hij hoort veel klachten hierover van Groningers, zegt Vijlbrief tegen de parlementaire enquêtecommissie die zich over de gaswinning in Groningen buigt.
Mensen die bezwaar maken tegen zo'n besluit hebben het gevoel "tegen een soort wal van duurbetaalde advocaten" aan te lopen en geen kans te hebben om de bezwaarzaak te winnen. Het kabinet wil nu al regelen dat mensen zelf rechtsbijstand krijgen, en dus ook een advocaat aan hun zijde hebben. Maar Vijlbrief denkt erover verder te gaan. "Is dit wel passend in een systeem waarin mensen onrecht aangedaan is, door diezelfde staat", vraagt de staatssecretaris zich af. De Staat heeft immers, net als de oliemaatschappijen, decennia geprofiteerd van de gaswinning.
Eerder zei Vijlbrief al dat hij sowieso een "veel losser model" wil onderzoeken voor de schadeafhandeling. Tegenover de parlementaire enquêtecommissie noemde hij opnieuw het voorbeeld van verzekeraars, die ook in de meeste gevallen niet controleren. Ook tijdens andere openbare verhoren van de commissie kwamen de strenge regels rond schadevergoedingen en de beperkte bevoegdheden van het IMG al aan bod.
'Twee boodschappentassen met ordners'
"Als het nodig is om de wet daarvoor aan te passen, dan passen de wet daarvoor aan", zei Vijlbrief over het nieuwe schadesysteem. Daarbij hoopt hij dus niet alleen dat het makkelijker wordt om bezwaar te maken, maar dat bezwaar ook minder vaak noodzakelijk is.
De frustraties over het in bezwaar gaan, kreeg Vijlbrief van mensen uit de regio. De bewindsman zegt aan de kant van Groningen te willen staan, en wil dat ook laten zien door enkele dagen per maand niet in Den Haag, maar in die provincie te werken. "De gedachte was: ik moet daar zijn, omdat daar de enige plek is waar je enig begrip krijgt voor wat de mensen daar meemaken." Dat is ook zo gebleken, zegt Vijlbrief tegen de commissie.
Hij voert daar per dag enkele gesprekken met mensen uit de regio. "Die gesprekken lopen altijd op dezelfde manier." Mensen komen volgens hem "binnen met twee boodschappentassen met ordners" aan berichten tussen de mensen zelf en de instituties waar ze als gedupeerden mee in aanraking komen. De Groningers "beginnen dan meestal een verhaal waarbij je na 10 minuten al denkt: hoe is het mogelijk", verzucht de staatssecretaris.
Meer uit Politiek
ALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.
3 uur geledenALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het "verschrikkelijk" dat een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag doelwit was van een explosie. "Ik begrijp de boosheid en angst en ga snel in gesprek met de Joodse gemeenschap. Zij moeten zich altijd veilig weten in ons land", schrijft hij op X.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel (VVD) veroordeelt de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag, waarbij een explosie heeft plaatsgevonden. "Twee nachten op rij een laffe aanval met een explosief bij een Joods gebouw. Eerst in Rotterdam, nu in Amsterdam", schrijft hij op X.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lokale partijen willen meer steun van het kabinet als het gaat om veiligheid, zeiden meerdere partijen tijdens het radiodebat van de NOS vrijdag. Zo laat de landelijke overheid de gemeente Den Haag, net als andere gemeenten, in de steek, betoogde Richard de Mos van Hart voor Den Haag toen het ging over criminaliteit in de stad en het tekort aan politieagenten.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat de drempel om te gaan stemmen lager wordt gemaakt door meer stembureaus en de proef met kleinere stembiljetten. In zijn wekelijkse persconferentie riep de D66-minister-president iedereen op om te gaan stemmen. "Dit is toch het meest dichtbij."
1 dag geleden