Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vijlbrief wil makkelijker bezwaar Groningers bij schadebesluit

Vijlbrief wil makkelijker bezwaar Groningers bij schadebesluit

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) wil het makkelijker maken voor Groningers met aardbevingsschade om in bezwaar te gaan tegen een besluit van het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG). Mensen die in bezwaar gaan vinden dat vaak erg intimiderend, ziet de bewindsman. Hij hoort veel klachten hierover van Groningers, zegt Vijlbrief tegen de parlementaire enquêtecommissie die zich over de gaswinning in Groningen buigt.

Mensen die bezwaar maken tegen zo'n besluit hebben het gevoel "tegen een soort wal van duurbetaalde advocaten" aan te lopen en geen kans te hebben om de bezwaarzaak te winnen. Het kabinet wil nu al regelen dat mensen zelf rechtsbijstand krijgen, en dus ook een advocaat aan hun zijde hebben. Maar Vijlbrief denkt erover verder te gaan. "Is dit wel passend in een systeem waarin mensen onrecht aangedaan is, door diezelfde staat", vraagt de staatssecretaris zich af. De Staat heeft immers, net als de oliemaatschappijen, decennia geprofiteerd van de gaswinning.

Eerder zei Vijlbrief al dat hij sowieso een "veel losser model" wil onderzoeken voor de schadeafhandeling. Tegenover de parlementaire enquêtecommissie noemde hij opnieuw het voorbeeld van verzekeraars, die ook in de meeste gevallen niet controleren. Ook tijdens andere openbare verhoren van de commissie kwamen de strenge regels rond schadevergoedingen en de beperkte bevoegdheden van het IMG al aan bod.

'Twee boodschappentassen met ordners'

"Als het nodig is om de wet daarvoor aan te passen, dan passen de wet daarvoor aan", zei Vijlbrief over het nieuwe schadesysteem. Daarbij hoopt hij dus niet alleen dat het makkelijker wordt om bezwaar te maken, maar dat bezwaar ook minder vaak noodzakelijk is.

De frustraties over het in bezwaar gaan, kreeg Vijlbrief van mensen uit de regio. De bewindsman zegt aan de kant van Groningen te willen staan, en wil dat ook laten zien door enkele dagen per maand niet in Den Haag, maar in die provincie te werken. "De gedachte was: ik moet daar zijn, omdat daar de enige plek is waar je enig begrip krijgt voor wat de mensen daar meemaken." Dat is ook zo gebleken, zegt Vijlbrief tegen de commissie.

Hij voert daar per dag enkele gesprekken met mensen uit de regio. "Die gesprekken lopen altijd op dezelfde manier." Mensen komen volgens hem "binnen met twee boodschappentassen met ordners" aan berichten tussen de mensen zelf en de instituties waar ze als gedupeerden mee in aanraking komen. De Groningers "beginnen dan meestal een verhaal waarbij je na 10 minuten al denkt: hoe is het mogelijk", verzucht de staatssecretaris.

Meer uit Politiek

Bikker wil dat rekening niet eenzijdig bij werkende mensen ligt

DEN HAAG (ANP) - Mirjam Bikker wil dat de rekening van stijgende prijzen niet eenzijdig bij werkende mensen wordt neergelegd. "En dat dreigt wel te gebeuren", zei de leider van de ChristenUnie voorafgaand aan een begrotingsgesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink.

19 minuten geleden
Struijs kritisch op minderheidskabinet, ziet kansen voor 50PLUS

DEN HAAG (ANP) - 50PLUS-leider Jan Struijs is kritisch op het minderheidskabinet. Volgens hem zou het "voor het land" verstandiger zijn als het kabinet alsnog een gedoogconstructie aangaat. "Maar voor ons is het beter om verder te gaan met een minderheidskabinet", zei hij voorafgaand aan een gesprek over de begroting.

47 minuten geleden
Nachten Heinen zijn 'al korter' in aanloop naar Prinsjesdag

DEN HAAG (ANP) - De nachten van minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) zijn "al korter". Dat zei de bewindsman voorafgaand aan een begrotingsraad, een extra ministerraad over de begroting. En hij verwacht dat de gesprekken alleen maar zwaarder worden.

4 uur geleden
Paternotte wil dat PRO en JA21 elkaar niet uitsluiten

DEN HAAG (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte vindt dat oppositiepartijen PRO en JA21 elkaar niet moeten uitsluiten bij de gesprekken over de begroting. Beide partijen hebben afgelopen dagen gezegd dat de verschillen tussen wat ze willen te groot zijn om dezelfde begroting te kunnen steunen.

4 uur geleden
PvdD-leider Teunissen gaat eind november met zwangerschapsverlof

DEN HAAG (ANP) - Christine Teunissen verwacht met haar vriend een kindje en gaat daarom eind november met zwangerschapsverlof, zo meldt de leider van de Partij voor de Dieren. Haar partijgenoot Ines Kostić zal haar dan tijdelijk vervangen als fractievoorzitter.

6 uur geleden
Kabinet heeft spijt van niet eerder delen terugvinden 'datakluis'

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft er spijt van dat het de Tweede Kamer niet eerder heeft geïnformeerd over het terugvinden van een 'datakluis' met tientallen miljoenen documenten over het toeslagenschandaal. Dat antwoordt staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66), ook namens staatssecretaris Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos), op Kamervragen. Tegelijk geven ze aan dat er geen opzet is geweest om informatie achter te houden of belastingplichtigen te duperen.

19 uur geleden
Minister Heinen blijft hopen op 'brede steun' voor begroting

DEN HAAG (ANP) - Financiënminister Eelco Heinen (VVD) blijft hoop houden "breed draagvlak" te krijgen in het parlement voor zijn begroting. Kort daarvoor zeiden de partijen PRO en JA21, waar de minderheidscoalitie naar kijkt voor steun, het niet voor zich te zien om gezamenlijk de begroting te steunen. Daarvoor zijn de verschillen tussen het linkse PRO en het rechtse JA21 te groot, denken zij. Heinen moet van hen dan ook kiezen.

21 uur geleden