Vijlbrief stapt op als senaat sluiting Groningenveld lang vertraagt
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) dreigt op te stappen als zijn voorstel om het Groninger gasveld te sluiten lange vertraging oploopt in de Eerste Kamer. "Dat ga ik politiek niet meemaken, dan vertrek ik", zegt de demissionaire bewindsman in een debat met de Tweede Kamer, dat kort daarna even werd onderbroken omdat Vijlbrief volschoot.
Net als enkele Kamerleden eerder weerspreekt Vijlbrief de lezing van VVD-Kamerlid Silvio Erkens, die zei dat de senaatsfractie van zijn partij slechts aanvullende vragen wil stellen over het wetsvoorstel, voordat het wordt behandeld. Ook hij hoorde senator Caspar van den Berg een verband leggen met een wetsvoorstel over leveringszekerheid dat op zijn vroegst in 2025 van kracht wordt.
"Dat is een vertraging van één tot anderhalf jaar", hield Vijlbrief de Kamer voor. Hij gaat ervan uit dat er sprake is van een misverstand en dat de senaat het voorstel alsnog snel wil behandelen. "Als hier een plan onder ligt, dan laten we willens en wetens de mensen in Groningen een jaar tot anderhalf jaar extra in onzekerheid zitten."
Honderd vragen
Extra vragen is Vijlbrief naar eigen zeggen graag bereid te beantwoorden, al heeft hij er "al honderd beantwoord". Maar hij benadrukt wel dat het politieke besluit om Groningers boven gas te stellen in de Tweede Kamer met overweldigende meerderheid (146 van de 150 stemmen) is aangenomen. "Het land wordt niet geregeerd door de Eerste Kamer."
De leveringszekerheid van gas kan pas in het geding komen bij twee zeer koude winters op rij, benadrukt Vijlbrief. De kans daarop is volgens berekeningen van het KNMI "1 op 80.000". Hij blijft er dan ook bij dat het verantwoord is om het Groningenveld nog dit jaar helemaal te sluiten. En het is echt noodzakelijk voor de veiligheid van de Groningers, benadrukt hij nog maar eens.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - DENK, SP en Partij voor de Dieren vinden dat het kabinet een "rode lijn" moet trekken tegen de VS en Israël vanwege de oorlog die de landen zijn begonnen tegen Iran. Stephan van Baarle van DENK opende het Kamerdebat over de oorlog door te stellen dat de Amerikaanse president Donald Trump het "internationaal recht bij het grofvuil" heeft gezet. Hij vindt de reactie van Nederland en uit de Tweede Kamer "echt schrikbarend".
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer steunt het besluit van het kabinet om het marineschip Zr. Ms. Evertsen naar het oosten van de Middellandse Zee te sturen voor een defensieve missie om Cyprus en NAVO-bondgenoten te beschermen. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 deelt de zorgen van veel oppositiepartijen over de gevolgen van de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid voor met name gehandicapten en chronisch zieken. De partij werd daar hard op aangevallen in een Kamerdebat over de begroting van het ministerie van Sociale Zaken.
22 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen komen de lokale partijen weer als grootste uit de bus, verwacht onderzoeksbureau Ipsos I&O. Van de landelijke partijen maakt GroenLinks-PvdA kans om de grootste te worden, denkt het bureau.
1 dag geledenSTRAATSBURG (ANP) - De BBB stapt in het Europees Parlement over van de centrumrechtse EVP naar de rechtsere partijgroep Europese Conservatieven en Hervormers (ECR). Bij die partijgroep hoort ook de nationalistische en conservatieve partij Fratelli d'Italia van de Italiaanse premier Giorgia Meloni. De EVP is de grootste partij in het Europarlement, waartoe ook voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie behoort.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - In 2027 moet minstens 1 procent minder verloren gaan aan zorgfraude. Dat gaat om 100 miljoen euro, omdat fraude de zorg volgens het Openbaar Ministerie ongeveer 10 miljard euro per jaar kost. De kabinetspartijen D66, VVD en CDA zeiden vorige week tegen een doel te zijn. VVD-Kamerlid Hilde Wendel wil niet dat ambtenaren daarop afgerekend kunnen worden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen D66 en CDA erkennen dat zij er niet bij hebben stilgestaan dat hun bezuinigingen op uitkeringen ook gevolgen hebben voor vrouwen met zwangerschapsverlof. "Daar moeten we wat mij betreft wat aan doen", aldus D66-fractievoorzitter Jan Paternotte voor de camera van het AD. CDA-leider Henri Bontenbal is voorzichtiger, maar laat weten er "evenveel moeite" mee te hebben.
1 dag geleden