Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vijlbrief stapt op als senaat sluiting Groningenveld lang vertraagt

Vijlbrief stapt op als senaat sluiting Groningenveld lang vertraagt

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) dreigt op te stappen als zijn voorstel om het Groninger gasveld te sluiten lange vertraging oploopt in de Eerste Kamer. "Dat ga ik politiek niet meemaken, dan vertrek ik", zegt de demissionaire bewindsman in een debat met de Tweede Kamer, dat kort daarna even werd onderbroken omdat Vijlbrief volschoot.

Net als enkele Kamerleden eerder weerspreekt Vijlbrief de lezing van VVD-Kamerlid Silvio Erkens, die zei dat de senaatsfractie van zijn partij slechts aanvullende vragen wil stellen over het wetsvoorstel, voordat het wordt behandeld. Ook hij hoorde senator Caspar van den Berg een verband leggen met een wetsvoorstel over leveringszekerheid dat op zijn vroegst in 2025 van kracht wordt.

"Dat is een vertraging van één tot anderhalf jaar", hield Vijlbrief de Kamer voor. Hij gaat ervan uit dat er sprake is van een misverstand en dat de senaat het voorstel alsnog snel wil behandelen. "Als hier een plan onder ligt, dan laten we willens en wetens de mensen in Groningen een jaar tot anderhalf jaar extra in onzekerheid zitten."

Honderd vragen

Extra vragen is Vijlbrief naar eigen zeggen graag bereid te beantwoorden, al heeft hij er "al honderd beantwoord". Maar hij benadrukt wel dat het politieke besluit om Groningers boven gas te stellen in de Tweede Kamer met overweldigende meerderheid (146 van de 150 stemmen) is aangenomen. "Het land wordt niet geregeerd door de Eerste Kamer."

De leveringszekerheid van gas kan pas in het geding komen bij twee zeer koude winters op rij, benadrukt Vijlbrief. De kans daarop is volgens berekeningen van het KNMI "1 op 80.000". Hij blijft er dan ook bij dat het verantwoord is om het Groningenveld nog dit jaar helemaal te sluiten. En het is echt noodzakelijk voor de veiligheid van de Groningers, benadrukt hij nog maar eens.

Meer uit Politiek

Indiase premier Modi komt deze week naar Nederland

DEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.

1 uur geleden
OM: verdachte van explosie bij pand D66 had terroristisch oogmerk

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.

3 uur geleden
Vijlbrief: kabinet 'komt met voorstel' na ultimatum vakbonden

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.

5 uur geleden
Raad van State betwijfelt nut van wet intrekken Nederlanderschap

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.

8 uur geleden
Berendsen: bevroren Russische tegoeden gebruiken voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.

9 uur geleden
Berendsen hoopt op EU-sancties tegen gewelddadige kolonisten

BRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.

10 uur geleden
Dassen in congresspeech: verbreek banden met Palantir

EDE (ANP) - Verbreek de banden met het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir, roept Volt-leider Laurens Dassen het kabinet op in een speech op een congres van zijn partij in Ede. Geld dat naar Palantir gaat, wil hij investeren in "Europese alternatieven".

2 dagen geleden