Vijlbrief houdt zich op de vlakte over arbitragezaak tegen Staat
DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) heeft de Tweede Kamer dinsdag laten weten dat oliemaatschappijen ExxonMobil en Shell een arbitragezaak tegen de Staat zijn gestart. De bedrijven hebben dit op 4 december in een brief aan Vijlbrief laten weten, schrijft de staatssecretaris. De bedrijven willen worden gecompenseerd voor het gas dat ze niet meer in Groningen mogen winnen.
Op 11 december heeft Vijlbrief van het onafhankelijke Nederlands Arbitrage Instituut (NAI) het formele verzoek tot het starten van een arbitrage ontvangen.
De partijen hebben in 2020 een poging gedaan om tot gezamenlijke arbitrage te komen, maar "dat is niet gelukt", brengt Vijlbrief de Kamer in herinnering. Daarna hebben "langdurige en intensieve gesprekken op verschillende niveaus plaatsgevonden met Shell en ExxonMobil over nieuwe vervangende afspraken". Ook die zijn op niets uitgelopen.
Eenzijdig
De oliemaatschappijen zijn nu een eenzijdige arbitrage gestart. Zij vinden dat de Staat eerdere akkoorden tussen de Staat en Shell en ExxonMobil "in verschillende opzichten heeft geschonden".
Beide bedrijven blijven ondanks de gestarte arbitrage zich inzetten voor "een alomvattend finaal akkoord", schrijven zij aan Vijlbrief.
Vervangende afspraken
De staatssecretaris reageert daar in zijn Kamerbrief zuinigjes op. "Het kabinet beziet hoe deze stap van Shell en ExxonMobil zich verhoudt tot de eerder genoemde gesprekken over nieuwe vervangende afspraken voor de bestaande overeenkomsten met Shell en ExxonMobil."
Vijlbrief zegt toe de Kamer op de hoogte te houden van het verloop van de arbitrageprocedure.
Als de Staat de arbitrage verliest, kan dat miljarden kosten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA) doet opnieuw een poging voorzitter te worden van de Tweede Kamer. In een brief aan de Kamerleden waarin hij zich kandidaat stelt, zegt hij "betekenisvol" te willen bijdragen aan het verbeteren van de politieke cultuur.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Martin Bosma wil verder als voorzitter van de Tweede Kamer, en hoopt dat de nieuwe Tweede Kamer kiest voor "rust en continuïteit". Dat schrijft de PVV'er in een brief waarin hij zich opnieuw kandidaat stelt voor de functie die hij sinds december 2023 bekleedt.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil instemmen met het omstreden EU-Mercosurverdrag. Dat schrijven minister David van Weel en staatssecretaris Aukje de Vries (beiden Buitenlandse Zaken, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Het handelsverdrag tussen de EU en de Mercosur-landen (Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay) is al ruim 25 jaar in de maak en krijgt veel kritiek in de Kamer.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De mensenrechtenschendingen in Soedan moeten "onmiddellijk" worden beëindigd en het wapenembargo van de Verenigde Naties (VN) moet worden nageleefd, vindt demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken). De VVD-bewindsman deed deze oproep "met klem" in een video die is getoond bij een bijeenkomst in Genève van de VN-Mensenrechtenraad, die mede op verzoek van Nederland is ingelast.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Arbeidsmigranten moeten een tijdelijk huurcontract kunnen krijgen, dat wil woonminister Mona Keijzer (BBB) regelen met een wetswijziging. Nu is het zo dat bij een verblijf 'van korte duur' geen regels over bijvoorbeeld maximale huurprijs bestaan. Die termijn was eerst niet vastgelegd, dat wordt nu dertig dagen, is het voorstel van Keijzer.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Sybrand Buma (CDA) was graag met twee informateurs verder gegaan, maar vanwege de planning gaat hij nu alleen verder. Dat zegt de informateur vrijdagmiddag na het opstappen van zijn mede-informateur Hans Wijers. Hij betreurt het vertrek van de oud-minister van D66.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ex-informateur Hans Wijers (D66) zou VVD-leider Dilan Yeşilgöz in privéappjes "die feeks van de VVD" hebben genoemd, schrijft NRC. Een artikel over de berichtjes leidde tot het terugtreden van Wijers, die al onder vuur lag vanwege uitspraken die hij deed op een verkiezingsavond voor ondernemers. Daar zou hij haar "een leugenaar" hebben genoemd. Ook vond hij het jammer dat de VVD niet harder "was afgestraft" bij de verkiezingen, aldus NRC.
2 dagen geleden