Vijlbrief houdt zich op de vlakte over arbitragezaak tegen Staat
DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) heeft de Tweede Kamer dinsdag laten weten dat oliemaatschappijen ExxonMobil en Shell een arbitragezaak tegen de Staat zijn gestart. De bedrijven hebben dit op 4 december in een brief aan Vijlbrief laten weten, schrijft de staatssecretaris. De bedrijven willen worden gecompenseerd voor het gas dat ze niet meer in Groningen mogen winnen.
Op 11 december heeft Vijlbrief van het onafhankelijke Nederlands Arbitrage Instituut (NAI) het formele verzoek tot het starten van een arbitrage ontvangen.
De partijen hebben in 2020 een poging gedaan om tot gezamenlijke arbitrage te komen, maar "dat is niet gelukt", brengt Vijlbrief de Kamer in herinnering. Daarna hebben "langdurige en intensieve gesprekken op verschillende niveaus plaatsgevonden met Shell en ExxonMobil over nieuwe vervangende afspraken". Ook die zijn op niets uitgelopen.
Eenzijdig
De oliemaatschappijen zijn nu een eenzijdige arbitrage gestart. Zij vinden dat de Staat eerdere akkoorden tussen de Staat en Shell en ExxonMobil "in verschillende opzichten heeft geschonden".
Beide bedrijven blijven ondanks de gestarte arbitrage zich inzetten voor "een alomvattend finaal akkoord", schrijven zij aan Vijlbrief.
Vervangende afspraken
De staatssecretaris reageert daar in zijn Kamerbrief zuinigjes op. "Het kabinet beziet hoe deze stap van Shell en ExxonMobil zich verhoudt tot de eerder genoemde gesprekken over nieuwe vervangende afspraken voor de bestaande overeenkomsten met Shell en ExxonMobil."
Vijlbrief zegt toe de Kamer op de hoogte te houden van het verloop van de arbitrageprocedure.
Als de Staat de arbitrage verliest, kan dat miljarden kosten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 627 miljoen euro uit om de gestegen energieprijzen voor burgers, ondernemers, vissers en boeren te verzachten. Ook wordt 340 miljoen euro verminderd aan belastingen. Het wordt voor een groot deel betaald door andere belastingen, zoals de accijnzen op alcohol, te verhogen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verhuurders moeten meer kunnen vragen voor dure huurhuizen, nieuwbouw en huizen zonder tuin of balkon. Dat wil woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan regelen in een versoepeling van de huurwet. Op die manier hoopt ze dat er meer huizen beschikbaar zijn voor het middensegment.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het zou "slecht doordacht" zijn als het kabinet de regels rond huren versoepelt, waardoor de huurprijzen harder kunnen stijgen. Dat zegt de Amsterdamse wethouder van volkshuisvesting Zita Pels (GroenLinks).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet treft voorbereidingen voor dreigende tekorten aan fossiele brandstoffen. Daarvoor treedt fase 1 van het Landelijk Crisisplan Olie (LCP-O) in werking. Dat bevestigen ingewijden na een bericht van De Telegraaf. Aanleiding daarvoor zijn de oplopende spanningen in het Midden-Oosten. Van acute tekorten is nog geen sprake, van beperkende maatregelen evenmin.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV doet aan "politieke spelletjes" en creëert "politieke chaos" door de steun voor een asielwet van de eigen oud-minister Marjolein Faber aan het wankelen te brengen, zei VVD-fractieleider Ruben Brekelmans bij de talkshow Café Kockelmann. "Nu hebben we eindelijk de kans om dat strenge asielbeleid te krijgen waar heel veel Nederlanders naar snakken. En dan probeert Geert Wilders op het laatste moment weer een stok in de wielen te steken."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een subsidie in het leven roepen om mensen met een laag inkomen of middeninkomen te helpen bij de aanschaf van een elektrische auto, bevestigen bronnen na berichtgeving door RTL Nieuws. Daarvoor zouden zij dan hun brandstofauto moeten inruilen. Er zou 50 miljoen euro voor worden uitgetrokken.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) wil dat Lelystad Airport in oktober 2027 opengaat voor burgerluchtvaart. Het vliegveld heeft nog geen natuurvergunning, maar de VVD-minister werkt "parallel" aan de andere zaken die nog moeten worden geregeld voordat vakantievluchten vanuit Flevoland kunnen beginnen.
2 dagen geleden