Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vijlbrief: gaskraan bij bedrijven kan niet zomaar even dicht

Vijlbrief: gaskraan bij bedrijven kan niet zomaar even dicht

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan niet zomaar bij bedrijven de gaskraan tijdelijk dichtdraaien, alleen om te voorkomen dat de komende maanden extra gas moet worden gewonnen uit het Groningen-veld. Dat mag alleen als er een "echt gastekort" is, waarschuwt staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) tijdens een Kamerdebat. Hij sluit de optie niet uit maar kijkt liever naar andere oplossingen.

Het vorige kabinet overviel de Groningers op de valreep met de mededeling dat dit jaar mogelijk veel meer gas moet worden opgepompt dan verwacht. Dat komt doordat een fabriek die buitenlands gas geschikt moet gaan maken voor binnenlandse consumptie, later klaar is dan gepland. Ook contractuele verplichtingen aan Duitsland kunnen tot een hogere gasvraag leiden.

Vijlbrief liet eerder al weten alles op alles te zetten om extra gaswinning te voorkomen. Het tijdelijk afschakelen van bedrijven is een maatregel die bij acute tekorten kan worden ingezet, en pas nadat eerst andere stappen zijn gezet. "Als je dat middel zou inzetten om te zorgen dat in Groningen niet meer wordt opgepompt, betekent dat waarschijnlijk dat je direct voor de rechter staat."

De staatssecretaris acht het kansrijker om te proberen Duitsland ervan te overtuigen niet om meer Gronings gas te vragen. Hij heeft daar al contact over met zijn Duitse ambtsgenoot. Ook hier benadrukt hij dat hij niet eenzijdig de kraan kan dichtdraaien. "Dat is over het algemeen wat landen die vriendschappelijk met elkaar omgaan, niet doen."

Vijlbrief zet daarnaast vooral in op het vinden van extra aanbod. Hij heeft verder goede hoop dat de weersomstandigheden gunstig blijven. Het is tot dusver geen al te koude winter.

Meer uit Binnenland

OM: geen arbeidsuitbuiting bij sportschool Saints & Stars

AMSTERDAM (ANP) - Bij de Amsterdamse sportschool Saints & Stars is geen arbeidsuitbuiting geconstateerd. Dat meldt het Openbaar Ministerie na beoordeling van elf aangiftes van schoonmakers die daar werkten. Wel gaat het onderzoek naar mensensmokkel en valsheid in geschrifte verder.

51 minuten geleden
Politie vindt lichaam bij gezonken boot Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft maandagmiddag in het water in het Westelijk Havengebied een lichaam gevonden. Dat meldt een woordvoerder. Het lichaam is aangetroffen bij de gezonken boot die de politie eerder maandag op de bodem van de Afrikahaven lokaliseerde.

52 minuten geleden
OM eist celstraffen tot 7 jaar in strafzaak over soevereinen

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in de rechtbank in Rotterdam celstraffen tot zeven jaar geƫist in de strafzaak tegen een groep van acht verdachten die volgens het OM het radicale soevereine gedachtegoed aanhangen. Soevereinen zijn mensen die zich afkeren van de overheid en andere instituties. Een klein deel van hen is bereid geweld te gebruiken.

1 uur geleden
NS-borden overgegaan op donkere modus

UTRECHT (ANP) - De reisinformatieborden van de NS zijn maandag overgegaan op een donkere modus. Dat betekent dat ze donkerblauw zijn met witte letters, in plaats van wit met donkerblauwe letters.

4 uur geleden
Storing deels verholpen, uitgifte noodpaspoorten weer mogelijk

DEN HAAG (ANP) - Op Schiphol kunnen mensen die hun paspoort zijn kwijtgeraakt weer een noodpaspoort krijgen. De technische storing bij de Koninklijke Marechaussee is daarmee deels opgelost.

6 uur geleden
Raad voor de Rechtspraak oneens met uitbreiding taakstrafverbod

DEN HAAG (ANP) - De Raad voor de Rechtspraak is 'zeer kritisch' over mogelijke uitbreiding van het taakstrafverbod. In een verklaring schrijft de raad dat het kabinetsvoorstel de rol van de rechter zou aantasten. Het voorstel verbiedt rechters te kiezen welke straf ze opleggen bij geweld tegen hulpverleners en agenten. Daardoor kunnen rechters geen "hoognodig maatwerk" leveren, aldus de raad.

6 uur geleden
Storing opgelost, huren van ov-fietsen weer mogelijk

UTRECHT (ANP) - Het is weer mogelijk om ov-fietsen te huren. De storing waardoor dit overal in het land niet lukte is opgelost, laat een woordvoerster van NS maandagochtend weten. Wat er precies misging, is nog onduidelijk.

7 uur geleden