Vijlbrief: gaskraan bij bedrijven kan niet zomaar even dicht
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan niet zomaar bij bedrijven de gaskraan tijdelijk dichtdraaien, alleen om te voorkomen dat de komende maanden extra gas moet worden gewonnen uit het Groningen-veld. Dat mag alleen als er een "echt gastekort" is, waarschuwt staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) tijdens een Kamerdebat. Hij sluit de optie niet uit maar kijkt liever naar andere oplossingen.
Het vorige kabinet overviel de Groningers op de valreep met de mededeling dat dit jaar mogelijk veel meer gas moet worden opgepompt dan verwacht. Dat komt doordat een fabriek die buitenlands gas geschikt moet gaan maken voor binnenlandse consumptie, later klaar is dan gepland. Ook contractuele verplichtingen aan Duitsland kunnen tot een hogere gasvraag leiden.
Vijlbrief liet eerder al weten alles op alles te zetten om extra gaswinning te voorkomen. Het tijdelijk afschakelen van bedrijven is een maatregel die bij acute tekorten kan worden ingezet, en pas nadat eerst andere stappen zijn gezet. "Als je dat middel zou inzetten om te zorgen dat in Groningen niet meer wordt opgepompt, betekent dat waarschijnlijk dat je direct voor de rechter staat."
De staatssecretaris acht het kansrijker om te proberen Duitsland ervan te overtuigen niet om meer Gronings gas te vragen. Hij heeft daar al contact over met zijn Duitse ambtsgenoot. Ook hier benadrukt hij dat hij niet eenzijdig de kraan kan dichtdraaien. "Dat is over het algemeen wat landen die vriendschappelijk met elkaar omgaan, niet doen."
Vijlbrief zet daarnaast vooral in op het vinden van extra aanbod. Hij heeft verder goede hoop dat de weersomstandigheden gunstig blijven. Het is tot dusver geen al te koude winter.
Meer uit Binnenland
WEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich niet meer verder uit, zegt de veiligheidsregio. Volgens een woordvoerder beslaat de brand nu een gebied van naar schatting 700.000 vierkante meter, oftewel 70 hectare. Het lukt de brandweer om de brand binnen die zone te houden via zogeheten 'stoplijnen'.
1 uur geledenWINTELRE (ANP) - In de afgelopen dagen waren er al meerdere kleine brandjes op de Oirschotse Hei ten westen van Eindhoven. Die waren snel uit. Op de momenten dat die vuren uitbraken, waren militairen niet aan het oefenen op het terrein. Dat zegt de Koninklijke Marechaussee.
1 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich steeds verder uit, meldt de veiligheidsregio. Het vuur springt op meerdere plekken over via boomtoppen.
2 uur geledenWINTELRE (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide ten westen van Eindhoven is nog niet onder controle. Het vuur breidt zich nog uit, laat een woordvoerder van de brandweer weten. De brand heeft een geschatte omvang van ongeveer 500 bij 500 meter.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Natuurbranden zorgden in april al vijf keer voor NL-Alerts, twee meer dan in heel 2025. Dat blijkt uit een ANP-analyse van alle gepubliceerde NL-Alerts in 2026 en 2025.
3 uur geledenWINTELRE (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide bij Eindhoven is aan één kant onder controle, in de buurt van het dorp Wintelre. Daar neemt de rookontwikkeling af. Aan de andere kant is het vuur nog niet onder controle. De brandweer verwacht geen grote uitbreidingen meer, maar denkt nog uren bezig te zijn met blussen. Het nablussen wordt mogelijk nachtwerk, vertelt een woordvoerder.
3 uur geledenWEERT (ANP) - In verschillende delen van Nederland staan donderdag natuurgebieden in brand. In het Gelderse 't Harde brak woensdag een brand uit op een militair oefenterrein. Die brand is donderdag nog niet onder controle gebracht. Inmiddels staat ook een oefenterrein in Weert deels in brand, evenals een stuk van de Oirschotse Heide in Noord-Brabant. Daar waren militairen aan het oefenen toen het vuur ontstond.
3 uur geleden