Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vijlbrief: extra gaswinning valt mee, volledige sluiting onzeker

Vijlbrief: extra gaswinning valt mee, volledige sluiting onzeker

DEN HAAG (ANP) - De extra gaswinning uit het Groningenveld in dit zogenoemde gasjaar (oktober 2021 - september 2022) valt mee ten opzichte van een eerdere schatting, zegt staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw). Maar het kabinet kan geen volledige zekerheid geven over spoedige sluiting van deze gaskraan, aldus de bewindsman.

Zijn voorganger Stef Blok had vlak voor het aantreden van het nieuwe kabinet aangekondigd dat de gaswinning dit jaar waarschijnlijk veel hoger zou uitvallen. De opening van een stikstoffabriek, die buitenlands gas geschikt moet gaan maken voor Nederlandse kooktoestellen en cv-ketels, heeft vertraging opgelopen. Ook dreigde de vraag vanuit Duitsland hoger uit te vallen dan voorzien.

Vijlbrief verwacht nu dat er 4,6 miljard kubieke meter moet worden gewonnen in 2022. Dat is alsnog meer dan de 3,9 miljard kuub die eerst was voorspeld, maar lang niet zo hoog als de 7,6 miljard kuub die Blok vreesde.

Voornemen

Het gaat overigens om een voornemen van het kabinet om gaswinning tot deze hoogte toe te staan. Voordat er een definitief besluit komt, krijgt het kabinet ergens in de komende weken nog een advies van het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM) over de veiligheid van de gaswinning.

Vijlbrief wil naar eigen zeggen alvast wat duidelijkheid scheppen richting Groningers. "Het gaat zo heen en weer de afgelopen tijd", verzucht de bewindsman. "Dus ik dacht: het is wel zo verstandig even helderheid te brengen dat we heel dicht bij het oude niveau uitkomen wat we ons eerder hadden voorgenomen." Het nieuws begin dit jaar dat de gasproductie mogelijk toch flink zou worden opgeschroefd, zorgde voor veel onrust in Groningen, met een drukbezocht fakkelprotest als gevolg.

Onzeker

Met dit winningsniveau ligt "de weg naar spoedige definitieve sluiting voluit open", meldt Vijlbrief. Maar er is geen zekerheid te geven over "spoedige sluiting in 2023 of 2024", waarschuwt hij. De bewindsman houdt "een slag om de arm omdat ik niet weet hoe de geopolitieke omstandigheden zich gaan ontwikkelen". Het is wel "nadrukkelijk" het doel van het kabinet om volgend gasjaar de kraan dicht te draaien.

Overigens denkt Vijlbrief dat het uiteindelijke gasbesluit nog lager uit zal vallen. Mensen gebruiken naar verwachting minder gas door de hoge prijzen, en het is al maanden relatief warm buiten.

Meer uit Binnenland

Grote brand in loods in Zutphen

ZUTPHEN (ANP) - In Zutphen woedt een grote brand aan de Marsweg, meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland. Een loods van 40 bij 10 meter staat volledig in brand. De brandweer blust van buitenaf, gezien de omvang van de brand.

2 uur geleden
Natuurbrand bij Koog aan de Zaan

KOOG AAN DE ZAAN (ANP) - Tussen Koog aan de Zaan en Zaandam is maandagavond laat een natuurbrand uitgebroken. De brand woedt aan het Westerwindpad. Het getroffen gebied is ongeveer 20 bij 40 meter. Het gaat om oud gras dat in brand staat, meldt de Veiligheidsregio Zaanstreek-Waterland.

2 uur geleden
Rode Kruis: zo'n 140 asielzoekers naar nachtopvang in Groningen

TER APEL (ANP) - Maandagavond worden zo'n 140 mensen van Ter Apel naar de nachtopvang in congrescentrum Hanze Plaza in Groningen gebracht. Omdat de opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel vol is, brengen asielzoekers sinds vorige week de nacht door in tijdelijke locaties. Dit om te voorkomen dat zij buiten moeten slapen. In de nacht van zondag op maandag ging het om 126 mensen.

4 uur geleden
Netanyahu beveelt intensivering van offensief in Libanon

TEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Israƫlische premier Benjamin Netanyahu heeft het leger het bevel gegeven om de aanvallen op Libanon op te voeren. De premier zegt in oorlog te zijn met Hezbollah. Hij wil de aan Iran gelieerde terreurgroep met de aanvallen "vernietigen", zegt hij in een videobericht op Telegram.

6 uur geleden
Lopers Roparun onthaald op Coolsingel in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - De ruim tweehonderd teams die meededen aan het loop- en fietsevenement Roparun zijn gefinisht op de Coolsingel in Rotterdam. Het laatste team kwam rond 19.00 uur onder luid applaus binnen, aldus de organisatie. Het evenement met zo'n 5000 deelnemers ging zaterdag van start. Een deel vertrok uit de Franse plaats Castres, een andere groep begon in Enschede.

7 uur geleden
Geen treinen tussen Den Bosch en Tilburg

TILBURG (ANP) - Tussen Den Bosch en Tilburg rijden maandag tot naar verwachting 18.30 uur geen treinen. Dat komt door een aanrijding, aldus NS. Een woordvoerder zei iets na 16.00 uur dat de Nederlandse Spoorwegen bezig zijn met het regelen van vervangend busvervoer. "Wanneer dat rond is, kunnen reizigers dat zien in de reisplanner."

10 uur geleden
Parkeerplaatsen bij strand en binnenwater lopen vol

ZANDVOORT (ANP) - Parkeerplaatsen aan de stranden langs de kust en bij recreatieplassen lopen maandagmiddag vol. Veel mensen zijn vrij op tweede pinksterdag.

12 uur geleden