Vijlbrief: alléén meer Gronings gas als onveilige situatie dreigt
DEN HAAG (ANP) - Het boren van meer Gronings gas is écht alleen een optie "als het onveilig zou zijn door het gasgebrek", zegt staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) tegenover de Tweede Kamer. Hij ergert zich aan politieke partijen die zomaar opperen de gaskraan verder te openen. "Ik vind dat men daar echt veel te makkelijk over spreekt."
Groningse lagere overheden vroegen recent om garanties van het kabinet dat er niet meer gas wordt gewonnen. De druk om toch meer te winnen uit het Groningenveld neemt toe, erkent Vijlbrief. Zeker nu ook het Russische staatsbedrijf Gazprom de kraan heeft dichtgedraaid. Die garantie kan het kabinet overigens nog steeds niet geven, wel de zekerheid dat Gronings gas "de aller-allerlaatste optie" is, "als het echt niet naders kan".
Volgens de bewindsman is dat scenario pas aangebroken als 'beschermde gebruikers' als ziekenhuizen, huishoudens en scholen in de kou dreigen te komen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Er zijn volgens het demissionaire kabinet geen aanwijzingen dat Aruba, Bonaire en Curaçao meegesleept worden in een mogelijk gewapend conflict in de Cariben. De spanning is in de regio hoog opgelopen door Amerikaanse acties tegen vermeende drugsbootjes uit Venezuela.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met het besluit van landbouwminister Femke Wiersma om stroomstootapparatuur in de veehouderij te verbieden. Voordat het besluit formeel van kracht kan worden, moet de Koning het voorstel ondertekenen, een formaliteit.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) is optimistisch dat er een oplossing wordt gevonden voor het gebruik van Russische tegoeden die op rekeningen in België staan. De Europese Commissie wil 90 miljard euro van die tegoeden gebruiken om Oekraïne te helpen.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is goed dat experts aanraden om minder vlees te eten, vindt demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD). Stappen om dat advies kracht bij te zetten laat ze aan een volgend kabinet.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het verhogen van de stikstofgrens is voor demissionair landbouwminister Femke Wiersma "een hele klus". Dat erkende de BBB-minister naar aanleiding van berichten dat invoering hoogst onzeker is. Deze maand moet daar een besluit over vallen. "In de tussentijd ben ik in overleg met de provincies."
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet een minister van Digitale Zaken krijgen. Deze minister moet de "doorzettingsmacht" hebben om een nieuw digitaal systeem binnen de overheid van de grond te krijgen. Dat zei demissionair staatssecretaris Eddie van Marum na afloop van de ministerraad tegen het ANP. Behalve Binnenlandse Zaken gaat hij ook over digitalisering.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair onderwijsminister Gouke Moes maakte na afloop van de ministerraad in eerste instantie grappen over doodsbedreigingen aan het adres van Niels van der Laan, de acteur die de Hoofdpiet speelt in het Sinterklaasjournaal. De mensen die dat doen, krijgen volgens de BBB-bewindsman op pakjesavond "gewoon een zakje zout".
20 uur geleden