Vijftig nabestaanden genocide Srebrenica vragen schadevergoeding
DEN HAAG (ANP) - Tot dusver hebben ongeveer vijftig nabestaanden van de genocide in Srebrenica een verzoek tot schadevergoeding ingediend. Het loket in de Bosnische hoofdstad Sarajevo waar nabestaanden zich kunnen melden, is ruim twee weken open. Naar verwachting komen circa duizend mensen in aanmerking voor een schadeclaim.
De meeste aanvragen komen uit Bosnië-Herzegovina, aldus een woordvoerder van de onafhankelijke Netherlands Compensation Commission Potočari die verantwoordelijk is voor de uitvoering van de regeling. Er is ook nog een aantal aanvragen binnengekomen van nabestaanden die nu in Australië en de Verenigde Staten wonen.
De schadevergoedingsregeling kwam er nadat de Hoge Raad in 2019 had geoordeeld dat Nederland ongeveer 350 mannelijke vluchtelingen op de compound van Dutchbat in Potočari in juli 1995 onvoldoende had beschermd. De mannen werden vermoord door Bosnisch-Servische troepen. Dat was ten tijde van de burgeroorlog in voormalig Joegoslavië.
De commissie is "heel tevreden" over het aantal aanvragen in de eerste twee weken. Mensen kunnen nog twee jaar een aanvraag indienen. Een weduwe komt in aanmerking voor een schadevergoeding van 15.000 euro. Een ouder, kind, broer of zus van een slachtoffer kan 10.000 euro krijgen. Het is de bedoeling dat aanvragers binnen drie maanden horen of ze in aanmerking komen voor een vergoeding.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Politici en inwoners van het Groene Hart hebben zich op het provinciehuis in Den Haag urenlang uitgesproken tegen de komst van windturbines in het open polderlandschap. Vele tientallen insprekers vertelden Provinciale Staten hoe ze denken over de plannen van de provincie Zuid-Holland. De boodschap was veelal hetzelfde: zet geen windturbines in het Groene Hart.
3 uur geledenVALBURG (ANP) - De politie heeft de demonstranten die bij Valburg op de Betuwelijn zaten van het spoor gehaald. De activisten van Geef Tegengas zijn door de politie afgevoerd naar een arrestantencomplex. Volgens een woordvoerder zijn er tientallen aanhoudingen verricht.
4 uur geledenROERMOND (ANP) - Kamil E., die een celstraf uitzit voor betrokkenheid bij de moord op Peter R. de Vries, is gewond geraakt bij een steekpartij in de gevangenis van Roermond. Dat bevestigt zijn advocaat Ayse Çimen, na berichtgeving door het AD.
6 uur geleden