Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vijfhuizen tijdens EK voetbal centrum van de wereld

Vijfhuizen tijdens EK voetbal centrum van de wereld

ZEIST (ANP) - Het dorpje Vijfhuizen heeft amper 5000 inwoners, maar tijdens het EK voetbal van komende zomer is het een van de belangrijkste locaties. "Vijfhuizen is dan even het centrum van de wereld", zegt Bart van Soest, die het EK-projectteam van de KNVB aanstuurt. "Zo'n 5 miljard mensen gaan het tv-signaal zien wat langs Vijfhuizen gaat."

In de polder ten noordwesten van Schiphol, op een klein halfuur rijden van de Johan Cruijff ArenA, ligt evenementencomplex Expo Haarlemmermeer. Daar wordt tijdens het EK het International Broadcast Centre (IBC) gestationeerd. Alle tv-signalen vanuit de twaalf EK-stadions verspreid over Europa, waaronder dat in Amsterdam, komen hier samen en worden vanuit het IBC weer verzonden naar alle uitzendgerechtigden over de hele wereld.

Expo Haarlemmermeer is vorig jaar uitgebreid tot 24.000 vierkante meter. Het complex in Vijfhuizen dient vanaf eind maart als IBC voor het EK. Tijdens het toernooi is het 24 uur per dag operationeel, om tv-uitzendingen over de hele wereld mogelijk te maken. Zo'n 1500 stafleden komen daar 'vast' te werken. Het IBC wordt naast de twaalf stadions gezien als dertiende 'venue' van het EK.

Geld

De KNVB werkt voor de organisatie van de vier wedstrijden in Amsterdam met een begroting van bijna 10 miljoen euro. Daarvan komt een kwart van het ministerie van VWS, de KNVB legt zelf een paar ton in, vooral om extra personeel aan te nemen. Het grootste deel van de kosten, zoals de huur van het stadion en veiligheidskosten, is voor rekening van UEFA. De Europese bond verdient een veelvoud daarvan aan de kaartverkoop, tv-inkomsten en sponsorinkomsten, naar schatting zo'n 2 miljard euro.

Het is voor de KNVB nog gissen wat het EK ons land gaat opleveren. "We beogen een maximale 'spin-off' voor de bv Nederland", aldus Van Soest, die een team van zo'n tachtig mensen leidt. Bij de presentatie van het Nederlandse 'bid' voor het EK 2020, in 2014, gingen de deskundigen uit van 55 tot 77 miljoen euro aan inkomsten. "We zijn nu zo'n zes jaar verder, over een half jaar weten we meer."

Naast zo veel mogelijk economische inkomsten voor Nederland heeft de KNVB meer doelen. "We willen organisatorisch toonaangevend zijn en zorgen dat Amsterdam tot de top 3 van beste en meest unieke speelsteden van EURO 2020 gaat horen. We willen de fans een onvergetelijke ervaring geven", aldus Van Soest. Op het Museumplein komt een voetbaldorp, fans zonder kaartje voor de ArenA kunnen de groepswedstrijden van Oranje op grote schermen in het Olympisch Stadion zien. Daar is plek voor zo'n 30.000 mensen.

Meer uit Voetbal

Labyad nieuwe ploeggenoot van Depay bij Corinthians

SAO PAULO (ANP) - Zakaria Labyad vervolgt zijn loopbaan bij Corinthians. De in Utrecht geboren voetballer wordt ploeggenoot van Memphis Depay, die zich hard heeft gemaakt voor zijn komst. Dat heeft de club uit São Paulo bekendgemaakt.

7 uur geleden
Ajax verliest ook doelman Jaros met zware knieblessure

AMSTERDAM (ANP) - Vitezslav Jaros heeft vrijdag een zware knieblessure opgelopen tijdens de training van Ajax. De Tsjechische doelman komt dit seizoen niet meer in actie voor de club uit Amsterdam. Volgens Ajax moet de van FC Liverpool gehuurde keeper geopereerd worden.

9 uur geleden
IOC-baas kijkt of FIFA-baas regels breekt met akkoord Vredesraad

MILAAN (ANP/DPA) - Kirsty Coventry gaat onderzoeken of FIFA-voorzitter Gianni Infantino de regels heeft overtreden door een overeenkomst te sluiten met de nieuwe Vredesraad van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat heeft de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) bekendgemaakt in Milaan.

11 uur geleden
Real Madrid-trainer: team zou voor Vinícius Jr. van veld stappen

MADRID (ANP) - Real Madrid is woensdag in het uitduel met Benfica niet van het veld gestapt omdat Vinícius Júnior zelf verder wilde spelen. De Braziliaanse aanvaller werd naar eigen zeggen racistisch uitgescholden door tegenstander Gianluca Prestianni. Vinícius attendeerde de scheidsrechter van het duel in de tussenronde van de Champions League daarop en verliet even het speelveld. Na ruim tien minuten besloot hij de wedstrijd toch te hervatten.

11 uur geleden
United rekent nog niet op geblesseerde verdediger De Ligt

MANCHESTER (ANP) - De rentree van Matthijs de Ligt bij Manchester United laat nog even op zich wachten. "Hij werkt erg hard om terug te komen, maar hij is nog niet ver genoeg", zei trainer Michael Carrick tijdens een persconferentie voor het uitduel van maandag met Everton in de Premier League.

14 uur geleden
Van Persie wil Sterling zondag inzetten bij Feyenoord - Telstar

ROTTERDAM (ANP) - Feyenoord-trainer Robin van Persie wil nieuweling Raheem Sterling zondag graag speelminuten geven in de Eredivisiewedstrijd tegen Telstar. Dat zei hij vrijdag tijdens een persconferentie.

15 uur geleden
Steijn voorlopig niet inzetbaar voor Feyenoord

ROTTERDAM (ANP) - Sem Steijn is voorlopig niet inzetbaar voor Feyenoord. Dat heeft trainer Robin van Persie vrijdagmiddag bevestigd tijdens een persconferentie in aanloop naar de thuiswedstrijd tegen Telstar. De middenvelder raakte geblesseerd in de wedstrijd tegen Go Ahead Eagles, nadat hij de eveneens geblesseerde Oussama Targhalline had vervangen.

15 uur geleden