Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vijfhuizen tijdens EK voetbal centrum van de wereld

Vijfhuizen tijdens EK voetbal centrum van de wereld

ZEIST (ANP) - Het dorpje Vijfhuizen heeft amper 5000 inwoners, maar tijdens het EK voetbal van komende zomer is het een van de belangrijkste locaties. "Vijfhuizen is dan even het centrum van de wereld", zegt Bart van Soest, die het EK-projectteam van de KNVB aanstuurt. "Zo'n 5 miljard mensen gaan het tv-signaal zien wat langs Vijfhuizen gaat."

In de polder ten noordwesten van Schiphol, op een klein halfuur rijden van de Johan Cruijff ArenA, ligt evenementencomplex Expo Haarlemmermeer. Daar wordt tijdens het EK het International Broadcast Centre (IBC) gestationeerd. Alle tv-signalen vanuit de twaalf EK-stadions verspreid over Europa, waaronder dat in Amsterdam, komen hier samen en worden vanuit het IBC weer verzonden naar alle uitzendgerechtigden over de hele wereld.

Expo Haarlemmermeer is vorig jaar uitgebreid tot 24.000 vierkante meter. Het complex in Vijfhuizen dient vanaf eind maart als IBC voor het EK. Tijdens het toernooi is het 24 uur per dag operationeel, om tv-uitzendingen over de hele wereld mogelijk te maken. Zo'n 1500 stafleden komen daar 'vast' te werken. Het IBC wordt naast de twaalf stadions gezien als dertiende 'venue' van het EK.

Geld

De KNVB werkt voor de organisatie van de vier wedstrijden in Amsterdam met een begroting van bijna 10 miljoen euro. Daarvan komt een kwart van het ministerie van VWS, de KNVB legt zelf een paar ton in, vooral om extra personeel aan te nemen. Het grootste deel van de kosten, zoals de huur van het stadion en veiligheidskosten, is voor rekening van UEFA. De Europese bond verdient een veelvoud daarvan aan de kaartverkoop, tv-inkomsten en sponsorinkomsten, naar schatting zo'n 2 miljard euro.

Het is voor de KNVB nog gissen wat het EK ons land gaat opleveren. "We beogen een maximale 'spin-off' voor de bv Nederland", aldus Van Soest, die een team van zo'n tachtig mensen leidt. Bij de presentatie van het Nederlandse 'bid' voor het EK 2020, in 2014, gingen de deskundigen uit van 55 tot 77 miljoen euro aan inkomsten. "We zijn nu zo'n zes jaar verder, over een half jaar weten we meer."

Naast zo veel mogelijk economische inkomsten voor Nederland heeft de KNVB meer doelen. "We willen organisatorisch toonaangevend zijn en zorgen dat Amsterdam tot de top 3 van beste en meest unieke speelsteden van EURO 2020 gaat horen. We willen de fans een onvergetelijke ervaring geven", aldus Van Soest. Op het Museumplein komt een voetbaldorp, fans zonder kaartje voor de ArenA kunnen de groepswedstrijden van Oranje op grote schermen in het Olympisch Stadion zien. Daar is plek voor zo'n 30.000 mensen.

Meer uit Voetbal

ADO Den Haag wint in Emmen, maar is nog niet gepromoveerd

EMMEN/LEEUWARDEN (ANP) - ADO Den Haag heeft door de zege bij FC Emmen promotie naar de Eredivisie voor het grijpen. De ploeg van trainer Robin Peter won in Emmen met 1-0 door een vroege treffer van Daryl van Mieghem, maar is door de zege van Willem II bij Top Oss (1-3) deze speelronde nog niet zeker van promotie.

15 uur geleden
Geen winnaar bij duel PEC Zwolle met FC Groningen

ZWOLLE (ANP) - De Eredivisiewedstrijd tussen PEC Zwolle en FC Groningen heeft geen winnaar opgeleverd. In Zwolle scoorden beide ploegen één keer: 1-1. Het duel eerder dit seizoen in Groningen eindigde ook al in 2-2.

15 uur geleden
Supporters Fortuna Sittard zaterdag niet welkom in Volendam

SITTARD (ANP) - Fortuna Sittard kan geen supporters meenemen naar de Eredivisiewedstrijd bij FC Volendam zaterdag. De lokale driehoek in Volendam laat geen uitsupporters toe bij de competitiewedstrijd.

18 uur geleden
Australië kwalificeert zich voor WK voetbal voor vrouwen

PERTH (ANP) - Australië heeft zich als eerste land gekwalificeerd voor het WK voetbal voor vrouwen in 2027. Dat toernooi vindt plaats in Brazilië, dat als gastland al verzekerd is van deelname.

20 uur geleden
Van Persie 'kan niet zoveel' met onrust die er bij Feyenoord is

ROTTERDAM (ANP) - Robin van Persie probeert rustig te blijven onder de huidige situatie bij Feyenoord. "Ik zie en hoor dat de onrust er is. Ik ontken dat niet, ik erken het. Verder kan ik er niet zoveel mee", zei de trainer vrijdag tijdens een persconferentie.

22 uur geleden
Ajax-trainer García beschrijft zichzelf als veeleisende coach

AMSTERDAM (ANP) - Óscar García bestempelt zichzelf als een "veeleisende coach". Dat zei de 52-jarige Spanjaard in aanloop naar de competitiewedstrijd van Ajax op zaterdagavond in de Johan Cruijff ArenA tegen Sparta Rotterdam. Ajax staat vijfde in de Eredivisie met een achterstand van 24 punten op koploper PSV.

23 uur geleden
PSV in thuiswedstrijd tegen NEC nog zonder Til

EINDHOVEN (ANP) - PSV kan zaterdag in de thuiswedstrijd tegen NEC nog niet beschikken over Guus Til. De aanvallende middenvelder raakte een maand geleden geblesseerd en staat inmiddels weer op het trainingsveld, maar is nog niet fit genoeg om te spelen. Dat zei trainer Peter Bosz vrijdag op een persconferentie.

1 dag geleden