Vijfduizend man betogen in Brussel tegen sluiting cultuursector
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Een betoging in Brussel tegen de sluiting van bioscopen, concertzalen en theaters in België heeft volgens de politie 5000 mensen op de been gebracht. De Kunstberg in het centrum van de hoofdstad is ondanks de regen vol met demonstranten en protestborden met teksten als ‘Cultuur is een noodzaak’ en ‘Geen toekomst zonder cultuur’. Ook in onder meer Luik wordt gedemonstreerd.
In de strijd tegen het coronavirus besloten de autoriteiten de culturele sector na Kerstmis te sluiten. Winkelen mag met nog slechts twee mensen, maar de horeca blijft open. "Ik drink graag glühwein, maar cultuur heb ik nodig!", is te lezen op een van de borden.
Tijdens het protest werd aangekondigd dat komende week beroep wordt aangetekend bij de Raad van State, in de hoop dat de maatregelen worden teruggedraaid. De cultuursector vraagt om een steunpakket en een visie op basis van feiten, in plaats van ‘jojobeleid’.
Symbolische vergissing
Meerdere Belgische theaters en bioscopen hebben aangekondigd hun deuren op tweede kerstdag niet te sluiten. Burgemeesters van diverse grote deelgemeenten van Brussel en de lokale politie hebben al te kennen gegeven niet in te grijpen als de podia zondag niet dichtgaan. "Het Overlegcomité maakte een symbolische vergissing. Daar ga ik geen vergissing aan toevoegen", stelde burgemeester Christos Doulkeridis van de deelgemeente Elsene. "Ik ga de politie niet naar dit soort plaatsen sturen om ze te controleren."
De top van het Openbaar Ministerie liet weten dat "er zoveel andere echte criminele fenomenen zijn die meer prioritair zijn. We gaan de politie niet vragen om de wacht te houden voor theaterzalen of om systematisch processen-verbaal op te stellen". Gezaghebbende Belgische virologen als Marc Van Ranst hebben laten weten het besluit van het Overlegcomité niet te begrijpen.
Meer uit Buitenland
DORAL (ANP) - De Verenigde Staten zullen bepaalde oliesancties opschorten vanwege de onrust op de markten. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump maandag bekend bij een persconferentie op zijn golfclub in Doral in de staat Florida.
9 minuten geledenANKARA (ANP/AFP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft met zijn Iraanse ambtgenoot Masoud Pezeshkian gebeld over de raket die maandag werd neergehaald bij Turkije. Erdogan zei hem dat schendingen van het Turkse luchtruim "ongerechtvaardigd" zijn en dat de Iraanse aanvallen op landen in de regio niemand ten goede komen.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël is de afgelopen week vaker aangevallen vanuit Libanon dan uit Iran. Dat meldde de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar op X, na een gesprek met Jeanine Hennis, de speciale VN-coördinator voor Libanon.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gebeld, meldt het Kremlin. Ze hebben het zowel over Oekraïne als de oorlog in het Midden-Oosten gehad.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlog in Iran "zo goed als" voorbij is. Hij zei tegen CBS News dat de Amerikanen en de Israëliërs "heel ver voor op schema" lopen met hun luchtaanvallen.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon heeft het dodental door aanhoudende Israëlische aanvallen naar boven bijgesteld. Er zijn 486 mensen om het leven gekomen en 1313 personen gewond geraakt sinds de strijd weer oplaaide, melden de autoriteiten. Het dodental stond op 394.
5 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft maandagavond ingestemd met een voorstel voor een strenge terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Het voorstel van de centrumrechtse EVP, de grootste partij van het Europees Parlement, behaalde met de steun van drie radicaal-rechtse partijen een meerderheid. Een van de onderdelen van het voorstel is dat ook kinderen in terugkeerhubs op uitzetting naar het land van herkomst moeten wachten.
5 uur geleden